Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníSedm mýtů o chovu osmáků degu

14.10.2005   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Osmák degu se vyskytuje v českých domácnostech zhruba od osmdesátých let minulého století. Tzv. boom zájmu o tohoto hlodavce vznikl ale v posledních pár letech. Přestože nových majitelů a chovatelů přibývá, stále mezi veřejností kolují mnohdy velmi kontroverzní a falešné informace, které pak ve finále mohou budoucímu chovateli poněkud zbytečně zkomplikovat situaci. Tímto článkem je proto hodlám snad provždy vyvrátit.

Mýtus č. 1.

Když se budu osmákovi dostatečně věnovat, mohu si pořídit pouze jednoho.

Pokud chcete mít zdeptaného a smutného tvorečka, pak si skutečně kupte jen jednoho. Ale jestli vám záleží na tom, aby osmáček žil v rámci možností šťastný a spokojený život, vždycky mu opatřete kamaráda. Ten, kdo nechce mít mláďata, může si samozřejmě zvolit jedince stejného pohlaví. Dva osmáčci nebudou ani o to víc páchnout, ani výrazně víc nesní krmiva. Ostatně ve svém přirozeném prostředí žije osmák ve velkých společenstvích a tak chov jednoho osmáčka se vyloženě staví proti přírodě.

Mýtus č. 2

Pro chov se rozhodně nedoporučují dva samečci, protože se v dospělosti hodně perou. Z těch důvodů se dává přednost chovu dvou samiček.

Rozdíl mezi chovem dvou samiček, či dvou samečků není prakticky žádný. I samičky se umí „pohádat“ o nějakou dobrotu, dokonce se umí i navzájem pokousat. Ovšem toto chování rozhodně nelze vnímat jako normu. Dva samečci, zvláště dva bratři, nebo jedinci zvyklí na sebe od útlého věku, dokáží spolu bez větších problémů vycházet, to samé se týká i dvou samiček. Ostatně ve Velké Británii se často chovají 3 - 4 samečci v jedné ubikaci, bohužel v Čechách někdo roznesl o chovu samečků podivné fámy a proto bývá chovatel konfrontován při každém vrhu mláďat se skutečností, že všichni mají zájem o samičky a o samečky nikoliv.

Mýtus č. 3.

Když budu chovat pár, budou se mi osmáci často množit. Navíc pár může počnout mladé velmi brzo, tj. už ve dvou měsících života.

Samičky dospívají zhruba v pěti až šesti týdnech života, samečci až v patnácti, nicméně průměrně (podle výzkumů a i podle zkušeností chovatelů), dochází k prvnímu oplodnění samiček, až když pár dosáhne věku kolem půl roku. Těhotenství trvá obvykle tři měsíce a rodí se opět průměrně 4-6 mláďat. Samozřejmě se přihodí, že samička otěhotní coby třeba šestitýdenní, nebo přivede na svět 10 potomků, ale to se nestává tak často. Řada samiček po určité době často přestane být plodná (pro příklad třeba už ve třech, čtyřech letech svého života). Tudíž s osmáky chovatele rozhodně nečeká taková záplava mláďat jako u hlodavců typu myš, či potkan.

Mýtus č. 4

Příbuzné osmáky, tj. sourozence, či matku se synem, otce s dcerou, mohu bez problémů křížit mezi sebou.

V žádném případě se nesmí příbuzní osmáci množit mezi sebou! Dochází tím k jejich degeneraci, úhynu mláďat a hlavně se tím úspěšně vytváří základ pro onemocnění cukrovkou. Nikdo z chovatelů by si určitě nepřál podobně drastickou zkušenost jedné mladé „křížitelky“, kdy jí mláďata narozená od příbuzných rodičů dva týdny po narození postupně a pomalu umírala. Před tím, než přistoupíme k odchovu mláďat, musíme získat jistotu, že jejich rodiče nejsou příbuzní. I v případě desetiprocentní pochyby o jejich původu, rozhodně tato zvířátka spolu nemnožíme!

Mýtus č. 5

Rozhodl jsem se odchovat mladé, ale vlastním pouze samičky a samečka si rozhodně pořizovat natrvalo nehodlám. Proto si můžu celkem pohodlně půjčit na nějakou dobu „cizího“ samečka, ten mi samičky oplodní, a poté se vrátí zpět ke svému majiteli.

Zatímco na západ od našich hranic se prostě toto neprovozuje, u nás se bohužel tento způsob „získávání“ mláďat celkem úspěšně uchytil. Přitom osmák patří v podstatě k poměrně plachým zvířatům a z těch důvodů ho podobné „připouštění“ nesmírně stresuje. Je to náročné jak pro samičku, tak pro samečka. Pochopitelně tento svérázný styl množení působí na první pohled velmi pohodlně a jednoduše, ale týká se těch odvážlivců, co se rozhodli své malé svěřence zdeptat. Rozumný chovatel na toto nikdy nepřistoupí a nebo si do chovné skupiny pořídí samečka nastálo.

Mýtus č. 6

Ve zverexech si mohu pořídit nepříbuzný osmáčí pár, k tomu mi prodavač ochotně poradí, a také bezpečně určí pohlaví osmáků.

V obchodech se zvířaty většinou spíše narazíme na příbuzné osmáky, než nepříbuzné, bohužel ani sám prodavač obvykle neví, co prodává, resp. od koho ti osmáci pochází. Jeho neznalost se i v mnoha případech týká určení pohlaví osmáků, tudíž si nadšený majitel málokdy domů odnese opravdu to, co chtěl. S politováním musím ale konstatovat, že většina neznalých spíše věří prodavačům, než samotným chovatelům a proto si nechají vnutit krabici originál drahého krmení pro osmáky, které je ale svým složením pro ně zdravotně zcela nevhodné atd.

Mýtus č. 7

Osmák se bez problémů spřátelí s dalšími domácími mazlíčky, jako s kočkou, psem či potkanem a dokonce s jinými hlodavci může i bydlet.

Čistě teoreticky se osmák snese s králíkem a s morčetem, nicméně to nelze brát jako platné pravidlo. Navíc osmák má velmi specifické požadavky na stravu. Ale v případě, že chováte králíka, či morčátko, můžete zkusit, zda si zrovna s vaším osmáčkem budou rozumět, toto vzájemné poznávání ale vždy provádějte za vaší bdělé přítomnosti, ať můžete případně včas zasáhnout. Přeci jen už pouze fakt, jak je velký osmák versus velikost králíka a morčete, by měl znamenat drobné varování.
Co se týče psů, potkanů, koček a dalších mazlíků, opravdu věřím upřímně tomu, že jsou milí, hodní a inteligentní, ale to se nemusí vůbec projevovat ve spojení s osmákem! Osmák zůstává ve střetu s těmito zvířaty zásadně poražený, neb oni jsou dravci. Z čehož vyplývá, pokud chcete osmáčka předčasně vpustit do zvířecího nebe, testujte jeho soužití s potkanem, psem a kočkou. Možná si budete říkat – milovníci zvířat, ale po tomto aktu zůstanete krutými bytostmi, co nechali utýrat jedno nevinné zvíře.

Osmákovi tedy vždy raděj opatřete vlastní bydlení i vlastního kamaráda, oboje se vám vyplatí a stonásobně vrátí. Pozorovat k sobě schoulené spící osmáky, patří asi k tomu nejněžnějšímu, co se vám kdy podaří spatřit.A jedna rada na závěr:

Chcete-li si opravdu domů přinést zdravé osmáky a spolu s nimi užitečné a praktické rady k chovu, obraťte se přímo na chovatele, ostatně na internetu jich objevíte spoustu. Ale nezapomeňte, že i mezi chovateli se najdou bohužel takoví, kteří zvířatům spíše ubližují, než aby jim prospěli. A proto buďte vždy obezřetní.


Zdroj obrázku:
www.die-tierfreunde.deKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: terka - 8.1.2006 - 17:53

souhlasim
samozdrejme ze i zkuseny chovatel se muze nekdy mylit, ale nejhorsi na tom je ze v mnohych knizkach pisou same slzi a skodlive veci pro osmaka, proto nez neco osmakovy poridite nebo date tak se radeji zeptejte chvalelu, nebo si overte dane informace !!!!!

Od: Martina - 8.1.2006 - 17:56

No ono je to tak bohužel, že osmák se chová doma relativně krátce, a tak mezi lidmi kolují nesmysly a legendy. Každý člověk sám musí zkusit,co ano a co ne, ale jsou věci, které osmákům obecně škodí, těch je třeba se vyvarovat.

Od: Lukáš Jeřábek - 21.1.2008 - 15:13

Ano, moc hezky sepsáno
Musím souhlasit prakticky s celým článkem. Je stručně a jasně napsán a třeba i lecos změní. já sám jsem měl mít 4 samičky a díky chybě nezkušeného chovatele a pracovnice zverimexu mám 3 samičky a jednoho samečka.
A jen malý dodatek k mýtu č. 2, mnohokráte ještě samečky zatracují lidé kvůli strachu zz "vizuální" podobnosti samečků například potkanů. A přitom o5 OMYL, sameček osmáka je na první pohled od samičky prakticky nerozeznatelný.
Více info a kontakt na MNOHO chovatelů nejen osmáků (pískomilů též) najdete na adrese diskuzního fóra osmak-degu.net ;-).

Od: majda - 19.7.2008 - 11:46

okusuje si ocas
dobrý den mám takový problém se svým osmákem pořád si okusuje ocas,jeho ocas měří asi 4-5 cm,okusuje si ho pořád ale teda nevím proč když má dost jídla a každý den mu měním vodu dostává i stravu s vitamíny(jednou až dvakrát týdně salátovouu okurkua máme i ze chovnky koupené voitamíny)nevím si stím rady hraji si s ním taky denně znám hodně lidí co mají osmáky ale takovehle problémy nemají je i v dobrem prostředi.
prosím kdybyste mi mohli poslad odpověď nevím si stím rady

předem děkuji magda

Od: tesinger - 11.2.2010 - 13:27

Pochvala
Velice pěkně napsané. Děkuji za rady.P.B.

Od: Dominika - 5.6.2010 - 17:03

Nesouhlasim s 1.mýtusem měla jsem osmáčka který byl jen jeden a byl hravý a šťastný. Teď jich mám víc a ani si mě nevšimnou.

Od: Pačes - 3.3.2012 - 17:46

Osmáci
Bingo! Toto tu chýbalo. Perfektne vyvrátené bludy, dobre napísané a určitá dávka humoru, proste niečo, čo sa oplatí nielen prečítať. Ak dovolíte, dám odkaz na Vašu stránku do našej stránky.
Čo takto ešte nejaké články?

Od: Vika - 16.3.2014 - 11:16

prosím o radu
mám už druhý rok dva osmáčí kluky,jsou to bráškové a začali se mi dost prát,a to dost brutálním způsobem,většinou to končí krvavým zraněním,jsou třeba měsíc úplně v pohodě a pak taková bitka,nevím jestli je mám rozdělit,což bych moc nerada,když vidím jak,většinou fungují společně,ale začínám mít strach,že si ublíží,prosím o radu,děkuji.

Od: Jiří Hrdina - 30.1.2015 - 10:14

Porad tě prosím...
Dobrý den. Právě mi volala manželka do práce, že naše dvě osmačky, které chováme mají ve stolici krev..? Objevila to dcerka a mají strach co se děje. Jinak se chovají normálně lítají po kleci jako obvykle a normálně i přijímají potravu. Nejsou viditelné žádné příznaky otravy atd. Rozkousali totiž plastové doplňky, jako jsou pro ně zakoupené ve zverimexu různé točící kola a prolejzačky. Máme je cca rok a ještě nebyli březí...? Co prosím Vás může znamenat ta krev v jejich hovínkách...? Děkuji za odpověď buď na můj mail, nebo na 604143048 (manželka)

Od: Dana - 10.7.2015 - 15:16

dotaz
máme 2 osmáky, brášky, kteří se občas dost rvou a asi i trochu nudí. Tak jsme se rozhodli, že jim pořídíme ještě kamarádku, ale nevíme, jestli jí přijmou a nebudou jí ubližovat, případně, jestli se kvůli ní mebudou ještě více rvát. Máte nějakou takovou zkušenost?

Od: Lukáš Jeřábek - 10.7.2015 - 20:36

Ne, holku k více klukům ne!
Prosím nekombinovat u více kluků holky, budou se rvát. Hodně rvát, dokud budou moci. Opačně (kluk u více samic) to takový problíém - až na více osmáčků - není.

Od: Jana Gut - 17.1.2016 - 19:03

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli Osmaka mohu letecky převážet? Nerada bych, aby to mělo vliv na jeho zdravi. Zalehlá ouška a tak. Děkuji

Od: Jana - 14.3.2017 - 16:48

Dobrý den,mám jednu samičku dostala jsem ji a nemám zkušenosti z osmačkama a chci se zeptat zda si muzu k ni mužu poridit jakou koliv samičku ale bojim se avy si na sebe zvikly tuto mam uz 3měsice dekuji za odpoved Jana

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0288 s