Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníZítra

10.12.2005   Pavla Králová   Poezie   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zítra povím ti,
co viděla jsem
na zastávce trolejbusů
...jel poslední…
před celou…
nasedla jsem a...

...zmizela
v rozteklých ulicích města,
vtíravý pach asfaltu,
lepil se na kola
a podrážky všech bot
tály s ním...

Já jako v bublině
sama - přec s tebou,
posazená na podivné
červené stoličce z mýdla,
uprostřed zvuků
...slyšela jen
své ticho...příliš nahlas!

Nechat ji prasknout,
ten okamžik
rozložit
na milión kousků,
sledovat život...
nebo ho žít ?

Už vím,
že naše slunce vyšlo naposled,
nebudu už dál
dýchat uvnitř té bubliny.

Zítra...
nechám ji prasknout.

Zdroj fotografie: www.google.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Miroslawek - 15.12.2005 - 13:41

instantní báseň... poloautomatický text, splňující bludnou představu současné poezie, ačkoliv... trocha četby autorů let šedesátých... ba i čtyřicátých nám dá jasnou odpověď... pokud tedy nebudeme chtít jít až do let dvacátých... a to i v případě, že by text byl nápaditý, osobitý a technicky zvládnutý...

Od: Pavla - 15.12.2005 - 13:58

Mnoho básní nečtu - řeknete jistě - mně na škodu. Nic jsem nekopírovala a tohle byly jen pocity. Reakce na něco (dost osobního), co jsem prožila a pokud podle Vás nemám právo to ani vyjádřit, pak je to dost zlé...každopádně..Váš komentář si k srdci nevezmu - a to ani jeden z nich...

Od: Miroslawek - 15.12.2005 - 14:30

to není ani tak o konkrétních věcech jako spíš o způsobu psaní. Právo máte vyjádřit cokoliv a jakkoliv, stejně jako já mám právo vyjádřit svůj názor na Vaše počínání... pokud na něj právo nemám, pak je asi něco špatně - a ne u mne... A aby nebyla mýlka nikdy bych se neodvážil hodnotit (ať už kladně nebo záporně) Váš osobní prožitek... nakonec ty máme všichni a nikomu do nich nic není, vyjadřoval jsem se pouze a výhradně k jejich ztvárnění v textu...

Od: Pavla Králová - 15.12.2005 - 14:33

Každý máme své právo a každý jsme ho využil. Nebudu Vás o ničem přesvědčovat..na to nemám čas.

Od: miroslawek - 15.12.2005 - 17:02

nejen čas ;o)

Od: Pavla - 15.12.2005 - 17:54

správně..ani chuť.

Od: miroslawek - 20.12.2005 - 11:07

představa, že by Vám stačil dostatek chuti a času, je mi velmi milá... a dávala by mi i naději, kdybych už nebyl k podobným iluzím skeptický...

Od: Hana Formánková - 3.1.2006 - 11:07

Pavlo
Můj názor je ten, že člověk nemusí číst básně, aby je mohl psát, naopak jsem se setkávala s tím, že ti co toho měli hodně načteno, kopírovali své vzory a ztráceli svou osobitost.
Někdo si myslí, že když píše podobně jako renomovaný básník, takže je umělec.

Od: Hanka - 3.1.2006 - 11:59

Á, náš milý kritik poézie, Miroslawek. Já už ani nečtu ty básně, já už čtu jen jeho kritiky. Čím dál mám větší pocit, že čím zašmodrchaněji a rádoby odborněji řečeno, tím přesvědčivější a pravdivější iluzi ze sebe kritik má. Odkazuje se nám na jiné básníky, teorii poezie a nic z toho. Celkově mi od kritiků básní tady chybí konkrétní námitka, kde je chyba, napsat rádoby odborně, že je "text" blbý a poukázat na sebe, jak hodně básně čte, mi přijde i docela ubohé.

Od: Renata Šindelářová - 3.1.2006 - 18:49

Co člověk, to názor. Mně se to líbí.

Od: Hana Formánková - 4.1.2006 - 9:17

Hanka
Tak to je trefa do černého, přesně jsi vystihla charakter tohoto kritika.

Od: miroslawek - 21.2.2006 - 22:41

Hanka: nejsem kritik, ještě jsem tu nenapsal ani jednu kritiku, tak netuším, proč o tom pořád blouzníte, čímž Vám tedy nechci bránit v orgasmech, následují-li. S konkrétními výtkami mám letitou praktickou zkušenost, a právě proto je na potkání nečiním, nerozsévám... a nemyslím, že bych to někomu dlužil, spíše naopak. Až mi někdo dá důvod, nebudu se mu bránit. Stejně jako nikdo nebrání autorům textů vzdělávat se, tedy alespoň o základních zákonitostech předmětu své práce. Přeji hodně štěsti v bezvědomém tleskání, které vskutku nesvede každý a proto tolik chybí.

Hanka Formánková: Ano, Orten, Bukowski, Halas, Seifert, T.S. Eliot, Wolker, a mnozí (nechci říci veškeří, nějaké to promile pro případ statistické chyby je třeba ponechat) další toho měli tolik načteno, že nemohli než jen opakovat své vzory, až zcela ztratili svou osobitost. Jistě není pravda, že každý, kdo má načteno stohy knih, může či dokonce musí pak psát kvalitní literaturu, dobrou poezii, stejně tak ten, kdo píše jako "renomovaný umělec". Jestli si to "někdo" myslí, pak já to určitě nejsem, proto by bylo dobré mi to ani skrytě nepodsouvat. A jasnozřivost ohledně mého charakteru je pozoruhodná, jak vidno, kádrováci nevymřeli. Jen aby Vám ta křížovka vyšla, paní domovnice.

Od: Hanka - 22.2.2006 - 10:07

miroslawek
Už jsem skoro zapomněla. Nemám po tom orgasmus, pane miroslawku. Nečiníte kritiku? Tak co je tohle. Proč to tady tedy plácáte, není to kritika, jen zesměšnění. V tom máte letitou praxi? Nedivím se. Nu nic. Mlčeti zlato, jak se říká, moc jsme se toho od vás nedozvěděli, krom zavržení. Ono snad tedy lepší.

Od: miroslawek - 22.2.2006 - 15:26

No, asi by nebylo fér spekulovat, proč si svá vyvrcholení pamatujeme každý jinak zřetelně. Ovšem určitě by stálo za to ozřejmit si pojem kritiky, abyste naši diskuzi nezatěžovala zbytečnými dotazy na úkor společného směřování k jádru věci, což si nepochybně oba přejeme.

Toto je pouhá glosa... což je právě tolik, kolik jednotlivému textu bez dále vyjádřeného zájmu ze strany autora přináleží... alespoň tedy podle mne a ode mne.

A nevidím nikde, že bych dílko či jeho autorku zesměšňoval. Když jste nebyla doposud schopna interpretovat přečtený text, asi vám nepomůže požadované upřesnění, v čemže mám tu letitou praxi - v konkrétních námitkách. Vycházíte-li snad ve svých postojích z předpokladu, že jich nejsem schopen, mohu vás ubezpečit, že je trestuhodně mylný. Prostě k nim doposud nebyl dostatečný důvod, případná touha mého ega vytřít vám v naší vzájemné debatě, která již pramálo souvisí s publikovaným dílkem, zrak, když se o to tolik prosíte, dostatečným důvodem není a nebylo by to spravedlivé právě vůči autorce, jež si veřejnou a krutou vivisekci svého textu nezaslouží, a ani o ni nežádala, ba právě naopak.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0272 s