Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 10.6.2023, svátek má Gita 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13456
Komentářů: 11382


MěřeníPřed heřmánkem smekni... 1

22.11.2005   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Heřmánek pravý považujeme již po staletí za jednu z nejpopulárnějších léčivých bylin, kterou dnes znají i děti z příběhů o Krtečkovi. Je to ta kýžená Matricaria chamomila, kterou hledal po celém světě, aby jí uzdravil Myšku, a nakonec ji našel doma poblíž svého krtince.

"Tak, jako byla dána Izraelitům mana nebeská, tak i tato bylinka je požehnáním Božím pro člověka. Co skrývá v duši, bude odhaleno a vyplaveno, co lživého vysloveno bylo, pravda se ukáže. Napij se a vnímej, kde u tebe působí a co čistí již po prvním doušku. Umrtvuje zášť, nenávist, prokletí a zesiluje lásku, víru"


Příjemně vonící jednoletá bylina roste běžně podél cest, na rumištích a na polích mezi obilím, kukuřicí a jinými plodinami. V polích a záhoncích dělá velkou službu, chrání rostliny před plísní. Díky menšímu množství průmyslových hnojiv se zase zabydluje v naší přírodě. Od jiných druhů heřmánku ho odlišíme, když rozpůlíme květní lůžko, to je duté a více klenuté. Od této dutinky (latinsky mater – děloha) pochází jeho pojmenování. Okolo kuželovitě vyklenutého žlutého květního lůžka najdeme drobné bílé okvětní lístky. Lysá lodyha se značně větví a nese střídavě položené uzoučké dvojitě či trojitě zpeřené listy. Dorůstá do výšky 15 až 50 cm. Kvete během června až do začátku září. Sbíráním ne úplné rozvitých květů podpoříme jejich větší produkci. Po odkvětu se vytvoří drobná neochmýřená nažka, jež ochotně klíčí a přispívá k množení rostlinky.


Heřmánek znali kněží už ve starověku a staří Egypťané ho považovali za květinku Boha slunce, díky jejímu působení proti horečce. Matthioli heřmánek popisoval „ jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy, na popáleniny“.


Kromě temně modré silice (až 1,5%) s hlavní složkou chamazulenem (až 10%) obsahuje účinný bisabolol, farnesen, matricin, polyacetylenové sloučeniny, dosud neprozkoumanou hořčinu, flavonové glykosidy, kumarinové látky a apigenin s protikřečovým účinkem. Působí protizánětlivě a desinfekčně, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Uleví při bolestivé menstruaci.
Drogu můžeme běžně používat, nepůsobí toxicky, ani nezpůsobuje návyk a nemá významnější nežádoucí účinky. Opatrnosti vyžadují jako vždy hlavně alergici. Ani zde ale nedoporučujeme dlouhodobé podávání, vždy na čas přerušíme, nebo užíváme ve směsích.


Bylinka také příznivě působí při léčbě zánětů trávícího ústrojí, proti peptickému vředu, při nadýmání, ničí jedovaté produkty látkové výměny mikroorganismů - streptokoky nebo stafylokoky. Při angíně a zánětech v dutině ústní nebo hrtanu přináší značnou úlevu kloktání odvaru. Preventivně lze dále heřmánku požít při potížích s trávením a stolicí (zácpy, průjmy), kdy se pije 2x denně nalačno heřmánkový čaj.


Protizánětlivého účinku chamazulenu (azulénu) se využívá při léčbě popálenin či při poškození kůže, neboť tato látka urychluje hojení, snižuje bolest a eliminuje tvoření jizev. Obklady či koupele z heřmánku lze použít i při dalších zánětlivých onemocněních např. na hemeroidy.Zdroj fotografie: archiv autora


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0295 s