Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVelká Ryba Tima Burtona

28.10.2005   Pavla Králová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Big Fish, film USA z roku 2003
Režie: Tim Burton
Scénář: John August - podle románu Daniela Wallace
Hrají: Ewan McGregor, Albert Finney, Billy Crudup a další

Po nepříliš vydařené Planetě opic nás excentrický režisér Tim Buton svým filmem Velká Ryba opět přesvědčil o svých kvalitách. Velká ryba je filmem plným obrazů ze světa fantazie, ale stejně tak velkým příběhem o jedné americké rodině.

Otec rodiny, Edward Bloom zaníceně vypráví své životní skutečné i vymyšlené osudy. Jeho asi nejoblíbenějším je příběh o velké, nepolapitelné rybě, kterou se mu podařilo chytit v den, kdy se jeho syn narodil. Zaníceně ho vypráví znova a znova. I na synově svatbě, kde to Will ale už nevydrží a s otcem se pohádá a tři roky spolu nemluví. Will se cítí nešťastný, protože má pocit, že ve skutečnosti nehrál v otcově životě ani jeden jediný den hlavní roli.

Když mu potom matka zavolá do Paříže, kde žije spolu se svou francouzskou ženou Josephine, že jeho otec přerušil léčbu a zvolil pomalé umírání na domácím lůžku, okamžitě nasedne i s Josephinou do letadla a letí zpět do domu svých rodičů. Tam nachází otce ve skutečně špatném stavu. Nejdříve se ho snaží přesvědčit o tom, aby mu konečně pověděl svůj opravdový životní příběh a ne jen báchorky, kterým snad až příliš dlouho věřil, pak ale zjistí, že mnoho z otcových příběhů se zakládá na skutečnosti a nakonec pochopí Edwardův svět, kde vystupují obři, básníci, podivná dvojčata a čarodějnice, v jejímž oku jeho otec kdysi spatřil svou smrt. Porozumí mu - konečně, poprvé za svůj život.

Když otce převezou do nemocnice a umírá, na krátkou chvíli se ráno probere z bezvědomí a ptá se Willa: „Jak umřu?“ Will odpovídá, že neví, protože tenhle příběh mu otec nikdy nevyprávěl. Pak ale, když mu otec pomůže, uvědomí si, jak se to stane: „ Je ráno, probudíš se a cítíš se nějak líp. Utečeme z nemocnice, nasedneme do auta a jedeme k řece. Tam už na tebe všichni čekají. A co je zvláštní - nikde neuvidíš smutnou tvář. Všichni se usmívají a mávají ti. Už jsme u řeky. Stojí tam máma, loučíš se s ní, dáváš jí prsten. Pouštím tě do vody. Stává se z tebe velká ryba. To, co jsi vždycky doopravdy byl. Hodně velká ryba.“ Edward tak dlouho vyprávěl příběhy, až se sám stal příběhem.

Film, který již vyšel i na DVD, vypráví neobyčejně obyčejné věci, probouzí fantazii, boří stěny,  a má vzácný dar rozplakat i rozesmát zároveň.Zdroj fotografie: www.google.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s