Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníJaká byla neratovická pouť?

22.04.2003   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

U kostelíčka sv. Vojtěcha se na sváteční čas velikonoční vyrojilo několik stánků a atrakcí. Poutě mají u nás dlouholetou církevní tradici. Zatímco toho křesťanství v nás ubývá, o to víc přibývá perníkových mobilních telefonů a srdíček s nejvlezlejšími nápisy, jaké si kdo dokáže představit.

Vstupní "bránu" na té letošní pouti tvořil klasický plácek, na němž stále dokola chodí celý den poníci. Být tam Kubišová, tak máme Neratovice v televizi. Kolem této části pouti stály tradiční stánky s již zmíněnými perníky, žužu, cukrovou vatou (za mého dětství stála kolem 2 Kč, dneska 20 Kč) a točenou zmrzlinou za 15 Kč. Napadlo mě, že rodič sem rozhodně nemůže jít se stovkou v kapse. Na stáncích visely adresy provozovatelů a kupodivu většina pocházela z neratovického okolí. Nenapadlo by mě, kolik tu tedy žije "světských". Nechyběla střelnice, kde za 10 Kč se dalo vystřelit na velkou růži a za 7 Kč na malou. Litovala jsem, že už dávno se nemohu houpat na tradičních "lodičkách" a na řetízkáči za 30 Kč se mi dělá zle. Nechyběl ani mini kolotoč pro nejmenší děti a velmi nízká obdoba klasických "Labutí", kam se vešly tříleté holčičky. Na gumovém hradu, to přinesla až éra porevoluční, se každý mohl dostatečně vyhopsat a kolem autodromu postávala dospívající děvčata kývající se do rytmů hudby. V tom směru se nic nezměnilo. Většina atrakcí nabízela jízdu za 30 Kč včetně miniaturní obdoby horské dráhy, která jezdila i dozadu a při každém pohybu nesmírně vrzala. Vůbec řada atrakcí působila poněkud "vachrlatým" dojmem a nedivím se proto, když se jednou za čas někde nějaká s návštěvníky utrhne a spadne. Nejvíc mě ale nadchlo monstrum s názvem "Hawaii", kde se každý mohl klouzat v návlecích po umělých vlnách. Zde bylo stále plno, možná těch 30 Kč za lístek a neomezený počet "sklouznutí" přilákal řadu rodičů, kteří se chtěli za levný peníz alespoň na chvíli zbavit svých ratolestí. Nakonec se ale svezlo i pár těchto dospělých.

Koupili jsme si cukrovou vatu a zmrzlinu. Jen na žužu jsme zapomněli. Nevynechali jsme ani střelnici, kde se nám zdálo, že před pár lety se nabízely růže mnohem hezčí. Inu doba se mění a taková pouť, jakou si člověk pamatuje z dětství, už nikdy nebude.

Ceny jsem v článku uvedla záměrně. Vždycky nebylo levné jít na pouť, vždycky to byl zásah do peněženky, ale musím říct, že zatímco se úroveň těchto "malých lokálních" poutí velmi snižuje, u cen to platí naopak. Ty rostou přímo neúměrně a pokud má našinec více než jedno dítě a chce, aby si pouť užila celá rodina, musí na ní vyrazit minimálně s pětistovkou v kapse.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: derfi - 22.7.2003 - 9:01

Je to pořád stejné ty poutě prostě se taky nějak vyvíjejí.Přeci není možné aby se to zakonzervovalo a zůstalko to několik desítek let bez vývoje ten je sprostě všude.A nějaké ty povzdechy,že vza mlada ta cukrová vata stála 2Kčs a dneska 20Kč to je přeci zoufalí.Vemte si kolik tenkrát rodiče měli příjem nehledě na komunismus-fuj!!!A jak říká klasik"ty bombóny,když nám bylo 6 byli daleko větší a lepší.Mladá generace má pocit,že s ní přichází lepší svět.Stará garda má pocit ,že s ní ten lepší svět odchází.A tak to je pořád dokola.Derfi

Od: Rezi - 22.7.2003 - 13:50

Ale já nežehrám na staré ceny,je to prostě konstatování a dokonce si nemyslím,že by se mělo něco jakkoliv konzervovat.Ceny tu byly v konfrontaci s úrovní a ty lokální poutě opravdu mají malou úroveň. Navíc ta v Neratovicích prostě byla, jaká byla. Všechno v dětství má navíc zvláštní kouzlo.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0323 s