Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 26.1.2021, svátek má Zora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 512
Publikovaných článků: 13008
Komentářů: 11187


MěřeníAstronomické žně

25.04.2003   Jiří Kočí   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jedna z lidových pranostik říká: ‚Mokrý máj - v stodole ráj!‘ Lid zemědělný sice při pohledu na buclatá mračna plesá, jinak to má ovšem lid astronomický. Toho v letošním květnu čekají přímo žně úkazů nebeských.Vše započne 7.5., kdy v době od 7:15 do 12:30 bude na Slunci viditelný přechod Merkuru. Ovšem vzhledem k velikosti a polohy hvězdných těles se bude jednat o tečku asi 160x menší než průměr Slunce. K pozorování je tedy vhodný alespoň dalekohled vybavený slunečním filtrem. Ti méně majetní mohou použít opět diskety (jejich vnitřní disk), či neosvětlený vyvolaný film. Tento jev je pozorovatelný na našem území v průměru jednou za 20-30 let.

Zhruba o týden později 16.5. mezi čtvrtou a pátou ranní nastane úplné zatmění Měsíce. Úkaz spíše pro ranní ptáčata bude bohužel viditelný pouze z poloviny, kvůli současnému západu našeho souputníka. Vzhledem k tomu, že zatmění měsíce lze pozorovat 2-3x do roka, zůstane tento děj spíše nepovšimnut, snad kromě dělníků spěchajících ráno ke strojům do továren.

A nakonec tu máme částečné zatmění Slunce. To nastane 31.5. už při jeho východu, kulminovat bude v 5:24 a skončí se v 6:22. Sluneční disk se schová asi z 85%.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: sferoid - 27. 4. 2003

Pozor! Hrozí oslepnutí !
Protože je informace o pozorování tak riskantního objektu, jako je Slunce, trestuhodně neúplná, přidávám varování: zajistěte si, nejlépe po po poradě s odborníkem skutečný, ale skutečný originální tmavý filtr ! Vyhněte se amatérským clonkám třeba ze zmiňované diskety, nebo z kukly pro svářeče. Optika dalekohledu mnohonásobně zesiluje intenzitu slunečního světla a spousta hazardérů už takhle přišla o zrak.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0675 s