Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníRybí chutě aneb jak zabít želvu

07.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jindřich Vaňha byl předválečný majitel známé rybí restaurace na Václavském náměstí v Praze, mnoha rybáren v Čechách a na Moravě a nejvýznamnějším dovozcem čerstvých mořských živočichů.

Stal se průkopníkem zavádění rybích pokrmů do běžného jídelníčku českého člověka, musel překonávat hluboce zakořeněné představy o nevýživnosti hlavně mořských ryb. Rozhodl se na to jít nikoli od lesa, ale od vody. Ve své restauraci připravoval lahodná rybí jídla a přesvědčoval zpočátku alespoň Pražany, že stojí za to je ochutnat. Věhlas restaurace se brzy rozšířil i za hranice země. Jako dovozce se snažil o plné zásobování nejen velkých měst, ale i městeček kvalitním rybím masem. Chtěl, aby se rybí maso stalo laciným a vpravdě lidovým pokrmem. Bylo však zapotřebí zkvalitnit a zpestřit jeho přípravu, což znamenalo jen krůček k myšlence předložit kuchařku, jež by obsahovala vše, co by se mělo vědět o výběru, nákupu, skladování a hlavně nápadité úpravě sladkovodních i mořských ryb, dále korýšů, měkkýšů, lasturovců, želv a žab.

Kniha není pouhou obyčejnou kuchařkou, ale spíš odborným počinem. Autor ji rozdělil do čtyřech částí. První zahrnuje informace o přípravě ryb před vlastní tepelnou úpravou a přehled vodních živočichů vhodných pro kuchyňské zpracování. Druhá část se zabývá teplou kuchyní, třetí představuje nápady studené kuchyně a ve čtvrté doplňuje tehdejší informace o správné výživě a praktické rady ke zlepšení chuti či nápravě nepodařených jídel.

A když už píšeme o jídle, tak nejlepší ukázkou bude recept. Vybereme něco málo obvyklého, želvu se zeleným hráškem:

„ Malou říční želvu zabijeme tím způsobem, že přidržíme žhavé železo ke hřbetní skořápce, želva vystrčí hlavu a nohy, načež hlavu rychle usekneme. Nebo vhodíme želvu do vařící vody. Zabitou dobře vypereme a vaříme ve slané vodě tak dlouho, až se skořápky lehce dají odstraniti. Skořápky, kůži, žluč a vnitřnosti odstraníme, maso nakrájíme na 4 díly. V kastrolu připravíme světlou jíšku, zalijeme ji bujonem, přidáme na másle udušený mladý zelený hrášek, trochu jemně usekané petržele, přiložíme želvu a necháme vše dusiti, načež podáváme.“

(při této přípravě by se ze mě stal okamžitě zapřísáhlý vegetarián. Je přece jen něco jiného připravovat pokrm z již koupeného „mrtvého“ masa, kde nevidíme zoufalé oči zvířete čekajícího na smrt. To však neztenčenou mírou platí o kuřatech, prasatech, kravách, telátkách...)

Vaňhova Rybí kuchařka je úctyhodné dílo vonící dálkami a precizní prvorepublikovou kvalitou. Původní nemnohé výtisky určené pouze zaměstnancům podniku, jejich dědicové uchovávají jako vzácnou památku. O to záslužnější počin učinilo nakladatelství PASEKA, když přistoupilo k novému vydání v původní podobě. Navíc ho obohacuje o dvaatřicet barevných vyobrazení rozmanitých vodních živočichů. V ediční poznámce vysvětluje dnešní názvosloví.

Většina receptů uspokojí i dnešní gurmány, některé již pouze ilustrují staré zašlé časy a můžeme je považovat za zajímavou historickou kuriozitu. Dále se tu vyskytují předpisy na úpravu dnes vzácných nebo dokonce chráněných živočichů. I přes tato drobná upozornění se krásně vybavená kuchařka stane nejen sbírkovým artefaktem ale i praktickou, často využívanou pomůckou v kuchyni.

Pro některé lidi se může stát i vhodným tipem na vánoční dárek.

Jindřich Vaňha – Rybí kuchyně
Vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2005.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Petr - 14.6.2014 - 17:00

Hnus!
Tak tohle je zkrátka HNUS! Jak můžete zabít želvu!? Nechutný tohle! A ještě jí useknout hlavu, chudince! Prasata! :(

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0212 s