Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJaký byl osud Karla Hynka Máchy?

01.05.2003   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

1. máj je uctíván jako den lásky. Zasloužil se o to Karel Hynek Mácha svou milostně-tragickou básní. A tak si jej vždy na tento den připomínáme. Jak Mácha žil a čím se naplnil jeho osud, se dočtete v následujícím textu.


K.H. Mácha se narodil jako prvorozený syn Marii a Antonínu Máchovým 16. listopadu roku 1810. Pokřtili ho jako Ignáce. Až v dospělosti zjistil, ž česky se řekne Ignác Hynek. K Hynkovi si pak ještě přidal vlastenecké jméno Karel a tím se zrodil básník K.H. Mácha, co se rád se toulal po zříceninách starých hradů, herec, který se pohádal s Tylem a proto od jeho divadla odešel a především nadaný student, před nímž stála slibná kariéra právníka.

Hynek poznával a psal. Poznával i ženy. O těch z útlého mládí se mnoho neví, ale o té, která mu porodila syna, víme mnoho, jednak z jeho deníků, jednak ze vzpomínek Máchových současníků.

Se svou osudovou ženou Lori Šomkovou se poznal v roce 1832. Tehdy ochotničil ještě u Tyla, kam Lori přivedla Tylova družka, pozdější Tylova manželka, herečka Magdalena Forchheimová.

Sedmnáctiletá Lori Hynka oslnila. Potřeboval totiž dívku, jíž by miloval a mohl ji zároveň týrat. Ač žili v době nepřející a odsuzující svobodné matky, kdy se neakceptovalo intimní sblížení před svatbou, on se rozhodně těmito konvencemi netrápil. Chtěl lásku duševní i fyzickou. A bázlivá Lori mu ji dávala. Když jeho city k ní pohasínaly, začal psát svůj Máj. Půjčil si peníze od věrného přítele Eduarda Hindla a na své náklady svou báseň vydal.

Kritika ho strhala. Tyl mu vyčetl nedostatek vlastenectví. Jen Karel Sabina pochopil, jakou hloubku v sobě skrývá. Mácha zničený z neúspěchu vyrovnával se s dalším problémem, jeho "holka", jak ji sám nazýval, přišla do jiného stavu. A proto po studiích, on rodilý Pražák, raděj utekl do Litoměřic za prací v kanceláři právníka Durase. Mezitím pomocí svého bratra Michala připravoval v Praze svatbu. Neměl už Lori rád, ale upřímně se těšil na syna a živořil. Mnohé dny hladověl, v sychravém nastávajícím podzimu netopil, neboť na to neměl peníze a rodičům psal dlouhé dopisy a v nich nekonečné seznamy toho, co všechno by nutně potřeboval. Hlavně si přál, aby už byl ženatý a celá ta společensky trapná situaci tím skončila.

Pak přišel v Litoměřicích pro něj osudový požár. On odvážný a hrdý nesměl při jeho hašení chybět. Ještě před požárem si své bytné stěžoval, že mu není příliš dobře, ale po požáru ho začaly chytat horkosti a různé střevní potíže. Ležel ve svém studeném bytě a myslel na svého synka Ludvíčka, který byl od porodu stále nemocný. Chtěl si zavolat doktora, ale neměl ho z čeho zaplatit. Až když viděl, že ho odvary z bylinek a vinná polívka nevyléčí, nechal si poslat pro lékaře. Už bylo ale pozdě.

Během dvou dnů, 6.11. 1836, zemřel, aniž by se stačil oženit. Syn Ludvík ho přežil o necelý rok.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: AngelHeaded - 3. 5. 2003

Máchův Máj
Máchův Máj jsem četl před pár lety jako povinnou četbu. Měl jsem trochu odpor k českým básníkům a pak tam bylo to školní donucení, ale jak jsem začal číst, tak jsem se té básně nepustil a můžu být jenom rád. Báseň mě pohltila a já se na jednu noc vtělil do Viléma. Tanhle článek mi tak trochu více otevřel oči, jak to bylo s Máchou. Díky Rezi.

Od: Rezi - 3. 5. 2003

Díky!
To byl účel dát ho sem na 1. máje:-). Je pravda, že ve škole nám o Máchovi spoustu věcí neřekli a věděli asi proč to dělají, samozřejmě by byl jeho život na delší povídání, ale toto se mi zdálo jako optimální délka pro Neraweb a jeho čtenáře:-).

Od: jirka - 18.2.2006 - 17:39

Prazske jaro
Chci vedet neco o Prazskem jaru od kdy bude do kdy mam to za domaci ukol do literatury .

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0292 s