Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.12.2023, svátek má Barbora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13625
Komentářů: 11402


MěřeníZákladní informace k chovu holubů

09.12.2005   Jan Mácha   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chcete se dozvědět základní informace k chovu holubů? Tak pro vás je určen právě tento článek.

Holubníky

Chceme-li chovat holuby úspěšně, musíme jim vytvořit samozřejmě vyhovující prostředí. Když nemáme možnost volného chovu (např. kvůli sousedům, dravcům, či jiným nepříznivým faktorům) a musíme se uchýlit k voliérovému chovu, neměli bychom si vybírat vyloženě letová plemena (vysokoletci, rejdiči...). U některých plemen s vyvinutým zvláštním způsobem letu, která ale nepatří přímo do letových plemen (staváci, kotrláci...), můžeme zvolit alternativu částečně volného chovu, kdy většinu dne holubi tráví ve voliéře a na jednu až tři hodiny před setměním se vypouštějí. Některá plemena naopak vyžadují právě voliérový chov. Jedná se především o většinu rousných plemen, strukturoví holubi (parukáři, pávíci) a těžká masná plemena (římani, modeny aj.).

Požadavky na holubník

Za nejkrásnější typ holubníku považujeme holubník sloupový. Obvykle jej spatříme u starých chalup a neodmyslitelně patří i k většině našich vodních mlýnů. Ovšem kolik nabral tento holubník na kráse, tolik bohužel ztratil na účelnosti. Sloupový holubník je obtížněji dostupný (hlavně pro starší chovatele, kteří se hůře pohybují po žebříku), špatně se čistí a je nepřehledný.
Za nejvhodnější holubník proto mohu označit typ přízemní (zahradní). Vypadá jako menší boudička. Může i nemusí obsahovat voliéru. U volných chovů doporučuji zbudovat menší voliérku, která usnadní spoustu práce například při očkování. Velikost holubníku bždy odpovídá počtu chovaných holubů. Na deset chovných párů se počítá tedy zhruba s 6 - 7,5 metry čtverečnými půdorysné plochy a 12 - 15 metry krychlovými letového prostoru (záleží na velikosti plemene). Světlá výška holubníku by neměla přesáhnout výšku, kam pohodlně dosáhneme rukama. Ve vyšších holubnících se holubi špatně chytají. Holubník se staví čelní stranou k jihu kvůli dostatku světla v zimě. Výtečným pomocníkem je umělé osvětlení. Nezapomínáme ani na dostatečnou tepelnou izolaci, v chladných měsících musí udržovat co nejvíce tepla, v létě naopak poskytuje chladící funkci, jinak nastanou potíže s odchovem holoubat. Kontrolovat musíme rovněž větrání. V žádném případě NESMÍ být v holubníku průvan a vlhkost, protože tyto faktory škodí holubům daleko více, než samotná zima. Výlet umístíme minimálně ve dvou třetinách světlé výšky holubníku. Při jeho nedostatečné výšce může totiž nedospělé holoubě vypadnout z holubníku.

Vybavení holubníku

Krbce slouží k hnízdění holubů. Jejich velikost se odvíjí od plemene, vždy však neopomeneme zabránit přepážkami vypadnutí vejce, či nedospělých holoubat. Každý krbec se sestává ze dvou oddělení k hnízdění, protože holubice snáší další vejce ještě před vylétnutím prvních holoubat. Upřednostňuji jednoduché krbce složená z pěti prken. Tyto krbce se dají používat pouze za předpokladu jejich dobré vyjímatelnosti usnadňující čištění. Počet krbců opět odpovídá počtu párů v holubníku, čímž se zamezí tomu, aby jeden pár obsadil více krbců.
Hnízda se dnes vyrábí umělá. Já ale používám do věnce stočené seno (usnadňuje čištění a navíc dobře udržuje teplo).
Sedačky slouží holubům, kteří nesedí na vejcích, k odpočinku. Výborně se osvědčují tzv. stříškové sedačky. Jednotlivá ramena jsou sklopena o čtyřicet pět stupňů a může se jich umístit podle výšky holubníku i několik pod sebou, přičemž musíme svisle i vodorovně udržovat mezi sedačkami dostatečné vzdálenosti. Pro rousná plemena se hodí kruhové sedačky o průměru cca dvacet centimetrů. Do voliéry používáme sedačky ve formě do hladka ohoblovaných, vodorovných prken. Holubům více vyhovují tyto prkna před bidly s kulatým průřezem. Výjimku tvoří samorosty umístěné uvnitř voliéry.
Do každého holubníku dáme alespoň jedno krmítko. Správně sestavené krmítko musí zabraňovat znečištění krmiva, tudíž se musí zastřešit. Pokud vyrobíme střechu odklápěcí, vyřešíme tím i problém s doplňováním krmiva. Také je vhodné krmítko doplnit o svislé dráty, mezi kterými holub pohodlně prostrčí hlavu. Napáječky se dnes dají poměrně levně koupit na každé větší výstavě. Osobně používám zakoupenou napáječku uvnitř holubníku, a ve voliéře používám „hrnec“ o průměru třicet pět centimetrů. Počet krmítek a napáječek musí být úměrný počtu chovaných holubů. Zde platí raději více, než méně. V létě potřebují holubi prostor ke koupeli. Osvědčily se nízké vaničky, přičemž výška hladiny by měla dosáhnout zhruba 8 cm.

Další zařízení

Při dostatku prostoru se obvykle staví ještě jedna voliéru. Jedná se tzv. „voliéru pro výletky“, kde bydlí vylétlá holoubata v době, kdy je holub (otec) přestává krmit. Vyplatí se to z důvodu, že u mnoha plemen se podle věku mění také krmení a rovněž kvůli zajištění „nerušeného dospívání holoubat“. Nezapomínáme na zastřešení a větší počet sedaček ke klidnému odpočinku, ale na nějaké krbce. Samozřejmostí jsou napáječky a krmítka.
Další pomůcky, bez kterých se žádný holubář neobejde, jsou škrabky a kartáče na čištění zařízení a přepravky. Můžeme si opatřit párovací klece, kde se nechává budoucí pár holubů aby si na sebe zvykli a přilnuli k sobě.


Krmení

Krmí se co nejpravidelněji. V mém chovu dostávají holubi každé ráno do krmítek pšenici s ječmenem v poměru 4:1. Ječmen by měl být co nejkvalitnější. Holubi ho neradi přijímají kvůli jeho ostrým hranám. Odpoledne (důležité je světlo) dostávají holubi „kulatinu“ složenou z kukuřice, hrachu, pelušky, pšenice, řepky, prosa a slunečnice, obohacenou o komplex vitamínů Vitamix a pivovarské kvasnice. Poměr složek se mění v závislosti na období (párování, hnízdění, přepeření, zimní období klidu, atd.). Dále holubi dostávají vitamínové grity.
Voda se vyměňuje alespoň dvakrát denně, vždy při krmení. Také očkování, přeléčení proti nemocem a dezinfekci nesmíme vynechávat!


Pouštění holubů při částečně volném chovu

Holubi jsou velmi vděční za možnost volného proletu. Vždy se drží u svého holubníku a nikam daleko se nedostávají. Překážkou v tomto se stávají dravci. Někteří chovatelé používají proti dravcům „ohňostroje“. Na rány při tom vznikající musíme ale nejdříve navyknout i své svěřence, aby s dravcem „nevzalo čáru“ i chovné hejno. Toho docílíme petardami a jinými dělobuchy. Začínáme je házet ve větší vzdálenosti od holubníku. Když na ně holubi za několik dní navyknou, můžeme se o kus přiblížit. Když na ně přestanou reagovat úplně, můžeme je právě výškovými dělobuchy chránit. S hejnem však zůstáváme neustále v kontaktu. Krátce před setměním se holubi vracejí zpět. Nejprve se ujistíme, jestli se vrátili všichni a potom můžeme zavřít voliéru. Na noc zavíráme i kvůli bezpečnosti holubník. V žádném případě se nemůžeme spoléhat na to, že ve městě se dravci nevyskytují. Už jsem viděl chov po útoku kuny, kdy ze čtyřiceti chovných zvířat přežilo jedno. Tato kuna zaútočila v centru Českých Budějovic.


Slovníček pojmů:

Světlá výška - výška místnosti od podlahy k omítce stropu (to co v místnosti vidíme).
Výlet - otvor, kudy holubi opouštějí holubník.
Krbce - místa, kde holubi hnízdí.


Výzva
Chtěl bych vyzvat všechny zájemce o chov jakéhokoli plemene holubů, aby mě kontaktovali na emailu machy43@seznam.cz . Rád poskytnu informace a předám kontakt na Kluby či chovatelské organizace ve vašem okolí.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Eva Kociánová - 17.8.2009 - 21:18

pávik
Dobrý den,píšete,že se mohu na Vás obrátit s dotazem,syn přinesl domů páviky bílé ted jim chceme vybudovat voliéru nemám žádné zkušenosti s chovem,mohou býti pohromadě i s jiným druhem holubů ,jak by měla vypadat voliéra prostě sháním informace byla bych ráda za odpověd děkuji Eva

Od: Cempirkova - 12.5.2010 - 11:05

Mám problém. Sháním holubici od plemene King. Prosím, potřebuji kontakt na chovatele tohoto plemene v kraji Vysočina. Děkuji. Cempírková

Od: inofer - 15.4.2012 - 20:51

Voliéra
Prajem Vám dobrý deň.
Veľmi rád som uvítal Vašu možnosť poradiť si u odborníka na chov holúbov.
Vo svojej žiadosti na Vás by som potreboval poradiť ako začiatočnikovi s vystavbou holubej voliéry /konštrukcia - rozmery - smerová orientácia - počet holubov na jednotku voliéry/.
Za pochopenie mojích neznalosti a Vaše cenné poradenstvo, Vám vopred ďakuje Fero z Košíc.

Od: Jana Klimešová - 14.8.2012 - 13:29

holoubek nalezenec
Dobrý den, v neděli před setměním přiletěl ke mně do pracovny otevřeným balkonem okroužkovaný holub. Už jsem zjistila komu patří, chovatel si přeje, abych jej nechala odpočinout, dát mu pořádně najíst a napít a za tři dny jej vypustit, že najde cestu domů. Problém je, že já i s holoubkem jsem v Bečově n.Teplou a majitel bydlí někde v Německu pod Alpami. Odhaduji tak 600km. Mám jej skutečně vypustit, nebo si mám holoubka nechat a postarat se o něj. Myslíte, že může žít sám a jak poznám, jestli je to holka nebo kluk? Mám dostatečně velkou zahradu, vybudovat malý holubník nemám problém. Poradíte? Děkuji Jana Klimešová

Od: Zecha A lbert - 12.12.2012 - 16:24

Plánek
Dobrý den.Sháním plánek na holubník na kůlu.Předem děkuji za případnou odpověď.

Od: ondřej musil - 21.8.2013 - 14:39

holuby
dobrý den já chci se septat kolik na mladeho neskuseného holubáře.je mi patnáct mám 42 holubúch je to ako rád nebo moc holubú na mne.a este do kolika je holubí samice plotna.a odpovedt na gragounek@email.cz

Od: kocourek milan - 8.1.2014 - 22:43

masné plemena holubů
Dobrý večer mám prosbu scháním americké kingy, tak 4 až 5 párů .CHci založit chov .Potřeboval bych kontakt na kluby,předem děkuji Kocourek Roudnice nad labem.

Od: Rovács Tibor - 23.1.2014 - 20:10

Plánek
Dobrý den.Sháním plánek na holubník na kůlu.Předem děkuji za případnou odpověď.

Od: jiri - 22.2.2014 - 22:23

druh
Dobry den. Zacal jsem holubarit. Sve holuby mam moc rad. Mam vsak 4 polske rysy, dva bile kingy, dve straky, a pouze jednu modene. O holubici jsem prisel diky dravci. Otazka? Jak mam ovlinit, kgo s kym ? Mam se rozhodnout pouz e o jeden subtyp v ramci holuniku. Jd

Od: Lagová Věra - 24.3.2014 - 13:00

Zdravím!Může soused chovat volně holuby, když nemá jeho zahrada ani 200 m čtverečných? Holubi mně kálí na střechu, balkon, vydlážděný dvůr, parapety oken i schody. Jak se mohu bránit, poradí mně někdo? Děkuji.

Od: Josef Krátký - 4.7.2014 - 13:05

Polský rys kapratý
Sháním do voliéry polské rysy kapraté,alespoň 1 pár.Prosím nabídněte,Svitavsko.

Od: Aleš - 1.8.2014 - 18:17

Holub King- chov
Dobrý den, chtěl jsem Vás poprosit o radu.Chovám papoušky a chtěl bych ještě začít chovat holuby Kingy. Potřeboval bych poradit, jak velkou voliéru(zatím 3 páry), rozmístění, umístění krbců,a vůbec jak začít. Kdyby jste měl i nějaké názorné fotečky, moc by mi to pomohlo. Děkuji a nezlobte se , že Vás obtěžuji . .pěkný den, s pozdravem Šimon

Od: Adam - 6.9.2014 - 16:11

Dobrý den chtěl bych se zeptat po jaké době je možné vypustit holoubě s tím že se vrátí děkuji

Od: pavel - 9.9.2014 - 18:35

benesovak
Dobry den,mam zajem o chov benesovaku.Byl bych velice rad
za rady ohledne jejich chovu.Mam jiz naplanovany holubnik na kulu.Predem moc dekuji.

Od: Petr Sobol - 22.1.2015 - 17:30

chci zacit na chalupe s chovem masnych plemen
Dobry den!
Se zajmem jsem si precetl Vas komentar pro nas zacatecniky. Mym zajmem je vseobecne lidova kultura a jejich tradice. Proto pro rodinne potreby se chystame v letosnim roce zahajit chov drobneho domaciho zvirectva a to vcetne tradicniho zpusobu chovu a plemen holubu tak jak se to na chalupach praktikovalo ( ne sloupovy holubnik jak jste zkusene uvedl). Proto Vas zadam, pokud mate informace jak na to, budeme Vam za ne vdecni.
Mame chalupu u Machova jezera a k tomu od letoska spousty duchodcovskeho casu.
Dekujeme predem za rady, zkusenosti, odkazy a pod.
P.Sobol

Od: šeiner miloslav - 22.2.2016 - 20:38

holub
konečně něco o holubech,co má hlavu a patu

Od: Věra Pavlů - 3.4.2016 - 21:59

prosím o radu
na výstavě jsem vyhrála párek holubů nevím jak se jmenujou a už vůbec nevím jak je chovat mám je zatím v kleci pro papoucha ale nevím co dál už mě dokonce snesla holubice vajíčko ale obávám se že to nezvládnu tak rychle něco připravit aby si zasedla páč ani nevím kolik vajíček snáší než zasedne atd byl by to romám než bych to vše popsasla prosím můžete mě poradit.? Holoubci jsou bílý ale nevím druh děkuju za snahu s rychlou pomocí mě.S pozdravem Věra Pavlů

Od: Vantuchovi - 2.6.2016 - 21:12

holub
Dobrý den,
předem se omlouvám, zdali Vás budu se svým dotazem obtěžovat. Již zhruba před týdnem se k nám nastěhoval evidentně značený holub na obou nohách, jedna ze značek je červená a druhá je myslím bílá. Nejsem si totiž jak rozpoznat, že nezabloudil. Před tím jsem ho u nás totiž nikdy neviděla a nevím, zdali se mu máme snažit nějak pomoc resp. majiteli.
Děkuji za odpověď Daniela Vantuchová

Od: Marek Vaňous - 30.7.2016 - 21:20

Jake plemeno
Zakoupil jsem statek na vesnici, Nad konírnou jsou otvory, zřejmě tu dříve chovaly holuby. Je možné chov obnovit? A jaké plemeno?

Děkuji Vaňous

Od: Alexandr Spáčil - 12.2.2017 - 6:19

Dobrý den který holub je prosím vás nejlepší jako masné plemeno (bez problémů se množí,rychle roste a má velkou snážku)chtělbych začít chovat holubi na jídlo děkuji za rychlou odpověd

Od: Ľuboš Stacho - 21.3.2018 - 14:24

Chov texanov
Zdravím..Mám volieru rozmerov 6x3x2 metre. Chovám v nej 7párov texanov. Vo voliere sú preto, lebo bývam vedla lesa a chytali by my holubov dravce. Problém je v tom, že holuby zahniezdia iba 1x max2-krát ročne. chcel by som sa spýtať v čom je problém, poprípade čím krmiť a aké vytamíny a doplnky holubom dávať...Ďakujem s pozdravom Ľuboš.

Od: Martin - 5.1.2020 - 19:39

voliéra ze skleníku
Dostal jsem nápad udělat holubník s voliérou ze skleníku 7,5x4,5m.Vrchní část nechám zasklenou,první 3 pole nechám zasklené i po bocích,kde udělám krbce pro 5 párů masných plemen.boky po vysklení pokryju drátěným pletivem.Je vhodné nechat skleníkové sklo na střeše,nebo bude pro holuby lepší je zastínit,třeba rákosem??Mám na jaro objednané Texany.A ještě v jaké výšce by měly být krbce,aby to bylo pro ně pohodlné??A co zima?Mám mezi krbce a zadní sklo založit polystyrén?Mám 150 cm za zateplování domu.Děkuji za odpovědi a za další tipy.Martin

Od: Martin - 5.1.2020 - 21:12

chov holubů a křepelek
Chci se zeptat,je vhodné chovat Texany a japonské křepelky dohromady?Děkuji,Martin

Od: klímová - 26.5.2020 - 12:16

zraněný z ulice
DOBRÝ den, odchytila jsem zraněné holoubě na frekventované ulic a doma dala do košíku.
Holoubek mi papá proso i pije, ale zatím nedokáže létat.
Možná má něco s křidýlkem, jak dlouho mám počkat, než s ním zajdu ke zvěrolékaři? Mám podezření, že na mládě najelo auto a jak s pokoušel uniknout, kapota mu zasáhla křídlo.
Mohl by holub u mě žít jen jako "pochodující"?
Děkuji za opověď.

S pozdravem
M.Klímová

Od: redakce - 29.5.2020 - 13:48

Vzkaz p. Klímové od p. Šeinera
Určitě ano.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0291 s