Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníConstantine

30.12.2005   Pavla Králová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

"Jen tváří v tvář hrůze dokážete najít své šlechetnější já. A ve vás je tolik šlechetnosti!"

Film USA, 2005
Žánr: thriller/horor/sci-fi/akce
Režie: Francis Lawrence
Hrají: Keanu Reeves, Rachel Weisz, Djimon Hounsou, Tilda Swinton

Ve svém debutovém filmu, natočeném podle komiksu Hellblazer, nás Francis Lawrence (do té doby režisér reklam a klipů pro MTV), zavedl do světa o třech hladinách se skvěle vybraným hereckým obsazením.

Ústředním tématem filmu je věčné střetávání Dobra se Zlem, Boha s Ďáblem, Světla s Tmou a mezi nimi se s pochybnostmi a podivným pocitem u žaludku zmítajícím člověkem.

Vše se zakládá na myšlence existence Ráje a Pekla - kromě naší reality, žijících vedle sebe ve věčné rovnováze, jež se prostě - podle pravidel - neporušuje. Film nenaznačuje, nýbrž používá srozumitelný a snad až příliš jasně vyložitelný jazyk. Základní myšlenka nekompromisně odděluje Dobro a Zlo a celý snímek tak vyznívá jaksi černobíle.

Hlavním hrdinou je John Constantine (Keanu Reeves) - nádoba naplněná pochybnostmi, strachem z věčného zatracení v Pekle a také rakovinným bujením na plicích, způsobeným 30 vykouřenými cigaretami denně. John se dost podobá celému filmu - svět vidí stejně - v jeho případě ale dokonce - jen jednobarevně. Snaží se očistit ze svého hříchu ne pro hřích samotný, ale pro strach z Pekla. Nechápe, nebo spíš chápat nechce, základní princip - že totiž z rukou Satana se osvobodí pouze sebeobětováním. Místo něj však radši volí i když hrdinský, přesto alibismus - běhá po světě a zbavuje ho démonů.

Jeho vidění se rozšíří až okamžikem, kdy do jeho života vstoupí mladá a nutno poznamenat  nikterak ošklivá policistka Angela Dodson, jež právě záhadně přišla o svou sestru. Společně rozehrávají nebezpečnou hru na pravdu. Vkročí na cestu plnou úskalí, na jejímž konci běží o osud celého světa - ideologický souboj Dobra se Zlem zde doslova ztělesňuje sestoupivší (nebo vzestoupivší) Lucifer (Johnem familiárně nazývaný Lu) a archanděl Gabriel, který poněkud arogantně zde na sebe bere Boží úlohu a snaží se lidstvo poučit a dokázat mu, že Boží lásku a odpuštění si musí zasloužit.

Gabriel je vůbec zvláštní zjev - hybrid, jenž věří v konečné vítězství Boha, ale pro lidské polepšení a uvědomění ochotný svět předat do rukou Ďáblova syna. Nebo jen ziskuchtivý polozlomený anděl, ochotný prodat osud lidstva do moci Zla?

Constantine - neobyčejný snímek s poselstvím, nad nímž je záhodno se zamyslet, rozhodně ale nepříliš vhodný pro klidný odpočinkový podvečer s rodinou.

Film měl v našich kinech premiéru 7. 4. 2005 a půjčit nebo koupit si ho můžete na DVD a VHS již od 12. 8. 2005. 

Zdroj fotografie:
www.osobnosti.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0372 s