Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníZvíře v popelnici je smutná dohra Vánoc

26.12.2005   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Je po &Stědrém dnu a v řadě domácností pod stromečkem štěkal pes, či pískalo morčátko k velké radosti obdarovaných. Jak už to ale bývá, za pár dnů, či týdnů se tito miláčci svým majitelům omrzí, či se jim omrzí to, že se o zvířátko musí starat a proto jej někde odhodí. V lepším případě tito nechtění tvorečkové končí v útulcích a v tom horším někde na mrazu…

Martina Holánková, jejíž texty znáte z Nerawebu, má s podobně odloženým zvířátkem poměrně čerstvou zkušenost. Její dcera totiž před časem vyrazila v neděli odpoledne do krámku v sousedním paneláku a když nakoupila, všimla si štěněte, které pobíhalo kolem. Stačilo, aby na něj zamlaskala, a už se jí drželo jako klíště. Samozřejmě se zeptala kolemjdoucích, jestli to není jejich pes, ale nikdo se k němu nehlásil. Pejsek tedy putoval s ní do jejich sídlištního bytu. Přestože poté Holánkovi napsali lístečky o nalezení a oblepili okolní domy, nahlásili jeho popis i na městskou policii a do místního útulku, nikdo se nepřihlásil. Podle veterináře jde o pejska narozeného na začátku léta, jehož si někdo dovezl třeba po prázdninách domů a když začal růst, už svým novým majitelům začal zřejmě překážet.
S pejsky se vůbec dějí zajímavé věci. Zahradu mé nejmenované známé okupuje již třetí měsíc malá fenka křížence, celkem pohodlně spí v kolně, a chodí s mou známou a jejím jezevčíkem na procházky. Její původní majitel existuje, ale vždycky když mu někdo fenku vrátí, tak jí vyhodí, a ta se chudák naučila žít na ulici a dokáže si ulovit i králíka. Naštěstí už nemusí, protože v novém domově na ní čeká plná miska. Samozřejmě onen majitel si již pořídil jiného psa a ona „stará“ fenka mu možná nepasuje k novému autu. Ale co se stane pak, až ho opět nový pejsek omrzí?
Ostatně nedávno parta myslivců rejdila kdesi v lesíku za Prahou a za jediné odpoledne tam objevila dvanáct uvázaných psů.

Psa si obvykle někdo všime, navíc existují útulky poskytující azyl, do nichž se tuláci odchytávají, ale menší zvířata zůstávají často nezpozorována pohozená v odpadcích, kde se trápí, dokud neumrznou. Což dokládá i historka o tom, jak v předvánočním shonu jistá maminka běžela kolem popelnic u nákupního střediska, kde proudily davy, a jediná ona si všimla krabice, v níž se chvělo chladem morčátko, neváhala ani vteřinu a morčátko spolu s nákupem odnesla domů. Morče žilo v této rodině ještě několik let.
Nejvíc mě asi vyděsilo, když mi vyprávěl onehda jeden mladý muž, který v rámci „bojovky“ klesnul v Brně na Lesné u tramvajové zastávky na hromadu dříví, aby posvačil, a náhle v onom listopadovém nečase vyskočili z hromady tři osmáci degu, dospělý pár s mládětem. Kupodivu byli ochočení a zvyklí na člověka, jednoduše už je někdo nechtěl a zvolil nejhorší možný způsob. I tento příběh má ale dobrý konec, protože osmáci spokojeně bydlí u kamaráda nálezce.

Nemůžeme opravdu čekat od lidí, kteří se nedokáží chovat hezky a slušně k druhým, aby zrovna ke zvířatům přistupovali zodpovědněji. Na druhou stranu zvířata chovaná v zajetí se bez naší pomoci a péče neobejdou. Takže až se letos rozhodnete zbavit se živého dárku, zkuste nejprve tu humánnější variantu a to vyhledat pro něj laskavou náruč lidí, kteří o zvířátko opravdu stojí. Je to pořád lepší, než ho poslat do volné přírody na jistou smrt.


Autor fotografií: Jiří &SváchaKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: terka - 2.1.2006 - 17:31

lide vz. zvire
je to hrozne, ale je opravdu kruta realita, predtim nez si zvire poridite byste si meli zjistit co nejvice informaci o danem zvireti, nerikat si no tohle mu prece jednou do roka nemuze ubli (kdyz mu davat neco k jidlu na co je dane zvire alergicke) i to jednou muze byt naposled, meli byste se taky ujistit jestli dane zvire nebude nekomu vadit, treba jestli neni nekdo z vasi rodiny alergicky na srst, dale byste meli zvazit to jestli budete moct zaplatit naklady na stravu, pelisek nebo klec, a spoustu dalsich veci, a jestli take bude nekdo kdo se o zvire postara az budete na dovolene, poridit si zvire neznamena jen zabavu, ale nesete take velkou odpovednost! takze vsem radim ridte se tim ze zvire si zaslouzi zit, a ne byt tyrano!!!!!

Od: Jerry - 8.1.2006 - 20:14

Zvířata
nenávidim ty vyj....ý zk.....ý za....ý lidi co trápěj
nebo prostě vyhazujou psi.Já mám doma potkana,morče,zebřičku,psa a zbytek je hromada BEZOBRATLÍCH,který mám taky moc rád(: a nikdy bych je
nijak nevykopal a nebo jim nějak ubližoval.Pro informaci,aby jste si nemysleli,že jsem dospělej
člověk je mi teprv 14 let.

Od: Martina Bittnerová - 8.1.2006 - 20:49

Já už jsem snad vše řekla v článku, ale co se divíme, když lidé jsou schopni pohodit venku i kojence...

Od: Anča - 20.4.2006 - 16:48

Morče
Tak přesně jak je napsáno v tomto článku, jsme před pár lety i my našli morče v krabici u popelnice...za sněhu a mrazu...smutné. Samozřejmě jsme ho tam nenechali.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0231 s