Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníŽivot ve spleti problémů

21.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Klářin život se podobá spleti zářivě lesklých, ale neuvěřitelně propletených ocelových prutů, bez možnosti najít začátek, rozplést konec, jež tvoří jedinou výzdobu scény (Aleš Hnízdil).

Jednoduchá, přímá řada, kde každý má své místo, taková rovná cesta, krátká, ale fádní – po ní extravagantní, neustále hledající Klára nechce jít. Naopak druhá skupina, symbolizující gejzír, erupci věčně se proplétajících osudů, je bytostným naplněním Klářiny existence.

Dea Loher, jedna z nejuváděnějších současných německých dramatiček, ukazuje, že ani lidé, kteří ukázněně žijí podle pravidel, potažmo návodů, nejsou vnitřně šťastní, i když se zahalují do skořápky spokojeného člověka. Nuda, pořádek, pravidelnost paradoxně přinášejí pocity perspektivy, jistoty a zakořeněnosti. Jednoho dne je však pocit marnosti vykopne z vyježděných kolejí do neznáma, kde budou nuceni řešit fatální důsledky svého rozhodnutí. A zda se do cesty připlete i ona kýžená špetička štěstí leží skutečně ve hvězdách.

Zatímco Klára, autorka absurdních návodů k použití ( či spíše nepoužití) domácích spotřebičů je vyhozena z práce a hledá v nezaměstnanosti novou výzvu, konzervativní příbuzní, mající neustále strach z něčeho a někoho, postupně pootevírají zkostnatělé myšlení svěžímu závanu z Klářina neutuchajícího hledání. Sama Klára se začíná potápět v bludišti cest a vztahů.

Rozdílnost temperamentu se projevuje i bezstarostným tlacháním Kláry, zatímco její švagr, vážený bankovní úředník, křečovitě a spisovně s patosem skleníkové kytky deklamuje své pravdy. Pozadu za ním nezůstává ani jeho milující manželka. Snad ji chybí vlastní názor a úsudek, či je hluboce překryt v jejím nitru konvencemi. I z těchto důvodů se rodina živí čerstvou zeleninou, protože je zdravá. A že jim moc nešmakuje? Nevadí, je p ř e c e zdravá!!!

Pokud chceme odpovědět na otázky o smyslu lidské existence, zamotáme se do labyrintu světa. Kláru nakonec osvobozující vyhazov přece jen vyvedl z klidu a okamžitě nastolil závažné problémy neuspokojivého a nenaplněného osobního i rodinného života. Rozplétat chladné lesklé pruty nebude jednoduché.

Inscenace se hraje v komorním studiu Švandova divadla. Pod režijním debutem Ivana Řezáče hlavní roli výborně ztvárnila Klára Pollertová-Trojanová. Kvalitní výkony podali i Kamil Halbich, Tomáš Pavelka, Klára Cibulková, Vojtěch Štěpánek, Eva Lecchiová, Robert Jašków a Jaroslav Šmíd


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0334 s