Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníObdivovatel ženské krásy

03.01.2006   Jitka Lenková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nakladatelství Alpress přišlo nedávno s nápadem na velmi zajímavou edici mapující dějiny výtvarného umění formou monografií věnovaných jednotlivým umělcům a jejich dílu. Jednou z takových osobností je bezpochyby i August Renoir (1841 – 1919), který celý svůj život zasvětil malování „podle svého“, tedy impresionismu.

Dílo malíře hovoří k divákovi i po letech hlavně samo o sobě. Kniha nazvaná prostě Renoir takovými promluvami přímo hýří, když na osmdesáti stránkách knihy většího formátu reprodukuje 59 mistrových děl, obrazy prozářené světlem, jasnými barvami, jakoby zamlžené, některé méně, některé více. Přes všechny ty opary ale jasně poznáváme rysy tváří portrétovaných postav. Jak by ne, když portréty představovaly nejvýznamnější zdroj Renoirových finančních prostředků. Nadaný Renoir dokázal zcela jistě malovat perfektně realisticky, ale zřejmě ho to neuspokojovalo. Snažil se kromě „povinných“ statických portrétů zachytit hlavně náladu, okamžik, dojem. Měl přitom dar vidět to veselé, optimistické, pohodové, přestože jeho život takový jistě stále nebyl. Potýkal se s finančními problémy, měl však i štěstí na bohatší přátele, jimž určitě dokázal být i zábavným společníkem. Setkával se také s ženskou krásou, kterou často, rád a dodnes působivě zachycoval. Na svoji vyvolenou však čekal až do svých jednačtyřiceti let. Snad proto, že měl jasnou představu, jak má jeho manželka vypadat. I po svatbě usilovně pracoval, jako ostatně celý svůj život. Dostavily se i první významné úspěchy, jeho obrazy se na výstavách líbily a také prodávaly.

Paradoxně se právě v této chvíli objevuje něco, co bychom u Renoira nepředpokládali. Umělce postihla nespokojenost s vlastním dílem, impresionismus mu připadal vyčerpaný, cítil, potřebu hledat něco nového. Zničil řadu svých jiných hotových obrazů a navrátil se ke svým někdejší vzorům z 18. století, Fragonardovi a Watteauovi. Jak šel čas, hlásily se obtíže stáří. Zejména Renoira sužovaly zápaly plic a bronchitidy a následky zlomeniny pravé ruky, artritida a nakonec také revmatismus. Tvrdošíjný umělec, kterého malování stále těšilo, se tělesným neduhům nepodával. Kromě jiného se naučil malovat levou rukou a své poslední obrazy maloval ve svých téměř osmdesáti letech se štětcem přivázaným k ruce. Osud mu dopřál tři syny, z nichž prostřední Jean navázal na otcovu uměleckou dráhu. Nemaloval ale barvami na plátno, ale jako filmový režisér světlem na filmový pás.


Zdroj fotografie: ALPRESS, s r. o.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s