Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNarodil se Kristus pán...

24.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Už naši předkové si všímali pohybu Slunce po obloze a přičítali mu různé významy. Právě v době dnešních Vánoc slábnoucí, umírající Slunce opět začalo ožívat. Domnívali se, že se jako malé znovuzrozené děťátko opět vydá na svou nebeskou pouť. Oslavy zrození Slunce – dárce světla, tepla a života se slavily daleko dříve, než se zrodilo křesťanství.

Římský císař Aureliánus stanovil r. 274 n. l. 25. prosinec dnem Zrození nepřemožitelného Slunce. Od 17. do 24. prosince tomuto svátku předcházely tradiční oslavy boha Saturna – rozpustilé saturnálie, kdy na týden přestala platit veškerá pravidla. Oslava Vánoc jako doba narození Krista postupně vytlačovaly pohanské zvyky. Kdy přesně se však Ježíš narodil, je i dnes zahaleno tajemstvím. Pohanský svátek zimního slunovratu se stal dobou, kam církev zařadila jeho narození.

Marie se zasnoubila s Josefem a vrátila se do Nazaretu k rodičům. Tam ji navštívil anděl, který ji zvěstoval narození syna z Boží vůle. V té době vládl v Palestině římský císař Augustus, a nařídil všeobecné sčítání lidu. Každý se musel odebrat do své domovské obce a tam se nahlásit úředníkům. Josef s Marií se také vydali na cestu do Betléma, kam jako potomci rodu Davidova náleželi. Když došli do města, bylo tam již velké množství lidí. Těžce sháněli nocleh, až ho získali v jednom chlévě. Po vyčerpávající cestě Marie ještě téže noci porodila syna Ježíše. Zavinula dítě do plenek a položila na seno do jesliček. Vůl a osel ho zahřívali svým dechem.
V té době pastýři, kteří pásli svá stáda nedaleko Betléma, uviděli na tmavé noční obloze jasnou záři veliké komety. V nebeské záři se zjevil anděl a poslal je do Betléma poklonit se právě narozenému Spasiteli. Pastýři nemeškali a okamžitě se vypravili na cestu. Každý přidal do mošny dárek. Ten mléko, jiný sýr, onen hnal ovečku, každý, co měl. Cestou vypravovali všem, co jim anděl zvěstoval a do Betléma směřovalo mnoho lidí, aby se poklonili děťátku.

Oficiálně se svátky vánoční začali slavit od roku 354. Ovšem prvopočátky Vánoc nalezneme již v roce 336, kdy byl tento den označen jako Adventu Divi – Příchod Božského.

Původ českého výrazu VÁNOCE zřejmě pochází z německého slova Weihnachten (posvěcené, svaté noci), které si naši předkové zajímavě počeštili. Zůstala z něho první slabika (vá-) téměř beze změny a k ní přidali český překlad druhé půlky slova.
V anglicky mluvících zemích se Vánocům říká Christmas, původně z latinského slova „missa“ – mše. I když v každé zemi zní toto slovo jinak, všude je naplněno klidem, mírem, pohodou a očekáváním.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: jandova nikola - 15.12.2008 - 12:45

narodil se krystus pan
nemecky

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.028 s