Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 8.6.2023, svátek má Medard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníWatawah

29.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tajemné jméno říčky, později už zmohutněné řeky, poklidně se vinoucí kolem dávných keltských sídlišť z lesních a bažinatých plání Šumavy. A právě Keltové ji pokřtili: Atavah, Watawah – Bohatá řeka, blyštící se zlatým pískem, později perlami a nakonec nesoucí dříví....

Zdeněk Šmíd, rodák ze Kdyně, se zamiloval do Pošumaví už jako malý kluk. Prochodil křížem krážem místa známá i ta úplně nedostupná a se svými poznatky se dělí v poetickém průvodci nazvaném OTAVA. V době, kdy i v kvalitnější beletrii se to jen hemží vulgarismy, pohladí skoro básnicky lyrický jazyk.

Spolu s autorem putujeme od pramene (vlastně ho ani nemá), tedy od počátku Otavy u Čeňkovy pily až k jejímu soutoku s Vltavou. Cestou nahlédneme do historie, ale i současnosti osad, vesnic a měst na jejím břehu, poznáme nelehký a mlčenlivý život šumavských dřevařů, okořeněný věčným nebezpečím smrti. Tajně a tichounce vstoupíme do divokého reje vodních víl, se zuby drkotajícími zimou hledáme teplý záchvěv plamínku v zachumelené chaloupce. Tvrdý, těžce zkoušený a málomluvný, ale v koutku srdce dobrý Šumavan, nabídne pocestnému skromné pohoštění a nocleh. Uslyšíme především němčinu, dávnou to řeč Šumavy a přesto nás vítá český člověk. Spory teprve přijdou. Strakonice nás přivítají dudáckou muzikou a městem provede Švanda. Nezapomeneme se seznámit s osudy dnes bezejmenných postaviček spjatých s perlivou Otavou, ale i s lidmi, kterým v dějinách jméno zůstalo.

Přímo v textu je zařazena spousta dobových fotografií ukazujících život na řece, barevná příloha nabízí pohledy do současnosti. Kniha bude příjemným společníkem pro tiché zimní večery, ale také návodem, jak a kde aktivně prožít dovolenou. Temná Šumava, vrchoviště, pozapomenuté stezky pamatující pašeráky, ale i města nabízející třeba ještě neznámé památky čekají na vnímavé turisty.

Knihu OTAVA vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2005.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0236 s