Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníJe Sámer jen rychlokvaška?

05.01.2006   Pavla Králová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V prvním ročníku SuperStar patřil od začátku k favoritům, ke konci ho nečekaně ze hry o prvenství vyřadila &Sárka Vaňková a to právě po vystoupení s písní od Michaela Jacksona, která většinou nadchla i jeho nejzarytější odpůrce. Nyní vydává nové, v pořadí už druhé album, kterým se snaží potvrdit svou pozici na české hudební scéně. Podaří se mu to ?

V soutěži Česko hledá SuperStar se Sámer nakonec umístil třetí. Ve skutečnosti už ale vyhrál - tento mladík původem ze Sýrie totiž patří mezi tzv. „happy face“. Vždyť snad každý si musí pamatovat Sámera jako věčně usměvavého kluka s nebezpečně lesklýma očima. Nemá nijak zázračný hlas (což sám častokrát přiznal), ale vyniká neobyčejným charizma. Celkem slušně se hýbe a nevypadá nejhůř. Ideální objekt pro showbyznys, léta prahnoucí po mladé krvi - a právě oživení české hudební scény (nebo spíše nasycení „díry v trhu“ v podobě mladých lidí, kupujících do té doby většinou pouze alba zahraničních interpretů), dalo smysl celé soutěži.

Do vod české populární hudební scény oficiálně vstoupil vydáním svého debutového alba, nazvaného „Busted“ a produkovaného Američanem Jorgem Corantehem. Album obsahuje 12 skladeb v žánru rhythm and blues. Jako singl vydal „Busted“ a „Shake It“. Toto album, ač vydané ve velice krátkém časovém intervalu od ukončení soutěže, přesto je kvalitní. Mnoho lidí jím mile překvapil, názor kritiků a posluchačů doznal vzácné shody. Sámer tímhle debutem dokázal, jak moc má rhythm and blues rád a taky to, že si dokáže stát za svými názory a stvořit na naše poměry neobvyklou a trochu drzou desku.

Od začátku bylo vcelku jasné, že si Sámer pevně stanoví cíl a pak si půjde tvrdě za ním, že se nehodlá ohlížet zpět, že se chystá pokořit ty nejvyšší vrcholy a že pro ten cíl obětuje své pohodlí, investuje energii a čas. Zkrátka udělá vše pro to, aby se zlepšil. A skutečně - kdy jste ho například naposledy v televizi načapali při olizování rtů, jak to často dělal v průběhu SuperStar? Nebo se vám podařilo najít nějaké chyby v jeho anglické výslovnosti? A všimli jste si toho, jak se za tu dobu naučil tancovat? Jakou cenu za to všechno platí?

Nemusím zdůrazňovat, jak zásadní proměnu prodělal takový svět obyčejného člověka, když se za tak krátkou dobu stal slavným, vyhledávaným, obletovaným, obdivovaným. A co to asi udělá s mozkem tohoto člověka? Možná mu naroste sebevědomí, snad se naučí lépe se bránit před zlým světem. Kdo ví? Každopádně, mnohým se pak může zdát nafoukaný. Některé přestane v důsledku této domněnky zajímat. Jiní v něm stále vidí téhož obyčejného kluka, který pokořil svět (nebo jeho část).

Nové album s názvem „Break The Silence“ vydal nedávno - rok po debutu. Na albu se nachází 13 skladeb a producentsky se na něm angažuje Ondřej Brzobohatý. A snad právě jeho zásluhou je žánrová rozmanitost druhého alba. Neznamená to, že Sámer chvíli zpívá heavy metal a chvíli operu, svůj základ má stále v rhythm and blues, ale jakmile někde mimo zachytí jakýsi lákavý impuls, neváhá a vrhne se za ním. Sámer o nedávno vyšlém albu hovoří jako o něčem, co už může mluvit za něj. Říká, že první album se stalo jen jakousi ukázkou toho, čím se chce zabývat, toto už dospělo a Sámer tak konečně jeho prostřednictvím vyjadřuje kus sebe sama.

Těžko říci, zda je Sámer Issa jen tzv. „rychlokvaškou“, ale soudě podle jeho tvorby a chování, myslím, že tento zdánlivě nenápadný mladík z Děčína do budoucnosti české hudební scény ještě promluví.

Zdroj fotografií: www.osobnosti.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hanka - 5.1.2006 - 15:24

No vida,
Tohohle klučinu jsem ještě zpívat neslyšela, což jsem si zcela jistá, protože bych jistě jeho šarm, dobré hýbání a jisrku v oku poznala v rádiu na první poslech :-D Takovouhle vzpruhu opravdu náš šoubyznys a (hlavně muzika) potřeboval :-D

Od: Martina Bittnerová - 5.1.2006 - 16:06

Samer z mnoha ohledů není můj šálek kávy, přesto je pořád lepší, když na scéně poskakuje mladý kluk, než značně senilní Kája...

Od: Ada - 5.1.2006 - 18:04

Ale Kaja urcite neni senilni, ba dokonce neni jeste ani sterilni, jak jsem se docetla:-)

Od: Martina - 6.1.2006 - 8:35

Ada- bůh ví, kde to dítě vzniklo.-)

Od: Eva - 6.1.2006 - 10:42

Sámer mě překvapil
Nejsem sice jeho fanynka, ale měla jsem možnost slyšet jeho 2. album a líbí se mi. Možná si ho i přepálím.

Od: Janica - 8.1.2006 - 18:03

Sámer je skvělej
Sámera si vážím ještě víc než Anety,protože je podle mého soudu nejen komplexně nadanější,ale navíc odvážný,protože jde v Čechách velice riskantní cestou RnB,a taky se nebojí říkat upřímně nahlas,co si myslí,i když riskuje,že to bulvár překroutí a ztratí tak část fanoušků.Mě jsou takoví lidi sympatičtější,než opatrníčci.

Od: Pavla Králová - 8.1.2006 - 21:07

Děkuji..
..vám všem za názory. Já bych chtěla jen dodat, že já Sámera nijak neobdivuji, ale souhlasím s Janicou, když tvrdí, že jeho podnik byl a stále je na české poměry přinejmenším neobvyklý, ale spíše riskantní. Otázkou podle mě zůstáva, jak moc riskantní, když mladí lidé u nás vlastně poslouchají muziku stejného žánru, v jakém se pohybuje Sámer, zpívanou ale zahraničními interprety. A dále pak ještě připomenu, že s popularitou, jakou měl po SuperStar to byl podle mě vlastně téměř jistý podnik. Je to ale všechno věc názoru. Taky se domnívám - resp. je pro mě nezpochybnitelné, že co se týče coloritu, bylo zde něco takového potřeba. Neřekla jsem ani, že je nějaký výnikající zpěvák (na RnB, které dělá, to koneckonců ani není moc potřeba), já si na něm vážím toho, jak na sobě pracuje a snaží se zlepšovat, neustrnout na mrtvém bodě.

Od: Martina Bittnerová - 8.1.2006 - 21:17

On by byl vůbec zajímavý takový podrobnější profil všech superstar s odstupem...

Od: Pavla Králová - 8.1.2006 - 21:18

Souhlasím, Martino.

Od: Janica - 17.1.2006 - 22:02

Nesouhlasím...
...s názorem,že na RnB není potřeba umět zpívat.Myslím si pravý opak.Poslechněte si Sámerovo nové CD,a pak uvidíte,jak je na to potřeba umět zpívat!

Od: Eva (krleš) - 19.1.2006 - 19:40

Reakce...
S potěšením sleduji, že se to zde nerojí urážlivými reakcemi, které jsou občas obvyklé u bulvárních článků na netu...Sámer je skutečně výjimečný člověk, který je naprosto oddán svému snu - pracovitý, talentovaný, cílevědomý člověk, který neusíná na vavřínech a ví, že nedostane nic zadarmo. Upřímný (ano - někdy si tím, že mu pár věcí na rovinu "ujelo", v našem zatuchlém rybníčku spíš škodí, ale dobře, že to říká - je to třeba), ale nikdy arogantní a z několika osobních setkání mohu i potvrdit - neskutečně srdečný člověk, který vyzařuje obrovskou sílu a energii.

Začla jsem mu fandit a sledovat ho v podstatě nejvíc až po Superstar a i když u nás není zrovna jednoduché mu fandit (na rozdíl od téměř náboženství, které zde založila Aneta - nic proti ní - jako člověk je úžasná, ale kdyby na svém hlase pracovala aspoň z poloviny jako Sámer, už je někde jinde...), tak nelituji. Skutečně to ale není procházka růžovou zahradou - Sámer vstoupil na scénu jako velmi důvěřivý mladík se srdcem na dlani a několikerým spálením poznal, že ne každému člověku, který se zprvu jeví jako přítel, lze věřit...Do toho se na něm neustále přiživoval bulvár, který z jednoho večírku udělá 10, z nevolnosti udělá feťáka, z pár upřímných vět o financích (o kterých u nás není radno hovořit) udělá arogantního rozmazleného fracka atdatd...

Jenže kdo se s ním někdy osobně setkal nebo s ním alespoň dělal seriozní rozhovor, ten může potvrdit, že Sámer je neskutečně příjemný pohodový mladý člověk, který má talentu, kterého je pro náš malý trh zřejmě skutečně škoda! Slyšet ho zpívat naživo a vidět, co on do zpěvu dává...nikdo jiný - žádný z těch tolik opěvovaných zpěváků na naší scéně toho nedokáže...Svojí pracovitostí se může směle zařadit po bok takových profesionálů jako jsou např. Lenka Dusilová, Čechomor, Ondra Brzobohatý, Dan Bárta a další...Jen my Češi mu velice rádi a rychle hážeme klacky pod nohy a k objektivnímu posouzení jeho pokroku a talentu nás musí leckdy dostrkat až např. slovenské recenze...

Sámer se nezpronevěřil svému snu - dělá to, co sliboval, i když by se svým vzhledem měl mnohem snazší cestu v popíku. Kvůli tomu se od něj taky odvrátilo tolik mladých slečen, které přeběhly k dalším "jen hezkým tvářičkám", a u Sámera zůstali skutečně jen ti, které dostal nejvíc svým prožitkem, cítěním hudby...Tento rok byl pro něj mimořádně těžký, protože přicházel do styku s nebezpečnými lidmi, jejichž cílem rozhodně nebylo Sámerovo dobro, a to z různých důvodů...Naštěstí je ještě pořád dost těch, kteří ho dokáží podržet a kteří si spolu s ním teď vychutnávají to neskutečně povedené CD, na kterém tvrdě pracovalo tolik úžasných lidí, že vypálit si ho by byl skutečně hřích:) (ale lepší než nic...:-))

Sice nebude zřejmě patřit mezi špičky v prodejnosti (když člověk vidí ta přední místa, tak je to někdy snad i lepší...), zato se nemusí sám před sebou stydět a může si vychutnávat po právu zasloužené ovace od renomovaných kritiků, kteří ho začínají s podivem respektovat (nehledě na to, že slyšet a vidět Sámera naživo desku zážitek z desky ještě mnohokrát překoná!). Takže skutečně vám doporučuji, až bude mít na jaře snad už konečně tak dlouho slibované turné, přijďte ho podpořit. Za to, kam se tento rok nejen po pěvecké a taneční stránce, ale i po lidské posunul, si to určitě zaslouží.

Od: Mila - 19.1.2006 - 19:44

Zpěv
já taky nesouhlasím,že nemusí umět zpívat,naopak,ten rytmus v těch melodiích je dost těžký,navíc on má velký rozsah,toho je škoda,že se u tohoto stylu moc nevyužije,ale jeho největším plusem je zajímavá barva hlasu a hlavně to podání těch písní,on je velmi dobrý zpěvák

Od: Eva (krleš) - 19.1.2006 - 19:51

Ještě ke zpěvu...
Musím se přidat k Janice - na RnB je potřeba nejen výborně zpívat a mít zvládnutou techniku (ve které se Sámer neskutečně zlepšil), ale navíc i dobře cítit rytmus - o pohybovém talentu ani nemluvě. Ono je totiž RnB a RnB - na to jedno - víc do hip hopu, skutečně není tak potřeba podávat nějaké strhující pěvecké výkony, ale Sámer dělá často velmi náročné melodické RnB, ve kterém využívá mnoho barev hlasu a poloh. Stačí si přečíst např. recenzi Vladimíra Vlasáka a člověk pochopí, jak je Sámer v pěveckém vyjadřování přesný. Paní (slečně) recenzentce, které opravdu děkuji za na zdejší poměry objektivní názor, doporučuji když ne navštívení jeho živého koncertu (na kterém právě že neuvidí jen rychlé písně s tancem, ale právě i rockovější balady s příměsí černé hudby, kde je hlasové rozpětí a síla sakra potřeba a Sámer oboje má - na rozdíl např. od Tomáše Savky a jiných, jejichž hlas zní pořád stejně bezemočně mdle...), tak si např. pustit záznam písně Smile na adrese www.samerissa.com v sekci Videa - záznam z pořadu Xavercaffe v Redutě v Brně. Byla jsem spolu s mnohými na místě a řeknu vám - to, co tam Sámer předvedl, obrazně řečeno položilo na lopatky i ty, kteří o něm měli dopředu (jak je u nás zvykem) slabé mínění...On dá do zpěvu naprosto všechno a je mu cele oddán, a to tak, že to člověk málokdy zažije...já naposledy u tenoristy José Cury...Proč myslíte, že si ho prof. Klezla vybral jako jediného ze Superstar, aby ho učil? Protože i když prý "zpíval jako prase", tak něco v něm bylo. A teď je nadšený jak Klezla, tak i Sámer ze spolupráce. Profesor Klezla je neskutečně přísný člověk, který ale jak to tak bývá naučí a Sámer si je toho vědom a je za to vděčný!

Od: Eva (krleš) - 19.1.2006 - 19:58

Ještě k olizování a ke zpěvu...:)
Ještě ke článku - Sámer jak jeho fanoušci vědí se olizuje pořád a bere to zkrátka jako svůj zlozvyk, když je nervózní...jen už to není tak nápadné jak během soutěže:) A k tomu, že "i sám několikrát přiznal, že se zpěvem to není nic moc" - Sámera skutečně bedlivě sleduji už tak 2 roky a toto nikdy nevyslovil...jen říkal, že na rozdíl třeba od Martiny Balogové, která už je pěvecky úplně na výši, na sobě on sám musí hrozně makat, a taky to dělá, jak všichni víme...Ale jinak on sám v sobě vždy cítil skryté rezervy řekla bych (které teď objevil a náležitě z nich čerpá...). Kdyby nevěděl, že má talent, nikdy by do té soutěže nešel. Naopak v několika rozhovorech říká, že se od obyčejných kluků liší jen v tom, že umí zpívat, ale že každý umí něco jiného:) Ale je možné, že se autorka článku se Sámerem někdy setkala a on se jí svěřil nebo četla článek, který mi unikl...

Od: Sylva - 22.1.2006 - 17:34

sámer jen kopíruje to co uz tady dávno bylo...nic prevratného ..........

Od: dita - 23.1.2006 - 13:44

Nové
No to je jasné,že to co dělá není celosvětový převrat,ani si nemyslím,že by měl tyto ambice,ono taky v českých podmínkách dělat tutu hudbu,to chce odvahu,správné lidi kolem sebe,na druhém cd již má téměř všechny písně původní,na několika se i sám podílel,všechno chce čas,je mu 20 proboha,kritika cd je víc jak slušná.zadarmo by mu to nedali

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0404 s