Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníLedově krásná MADAME

07.01.2006   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V románovém debutu Antoniho Libery, literárního kritika, překladatele a divadelního režiséra se ocitáme ve Varšavě 60. let minulého století, pod temnou dekou komunismu. Roli hrdiny a vypravěče v jedné osobě zde plní student posledního ročníku gymnázia, frustrovaný svou dobou (považuje ji za příliš malou), mající opičí paměť a nepopiratelnou touhu alespoň nějak napodobit ty slavné časy včerejšků, kdy se dělo tolik zajímavých věcí a všude bylo možno potkat zajímavé lidi a nevšední osudy.

Trochu mi hrdinův pohled na svět připomíná romantického „zbytečného hrdinu“. Člověka, který sice sám pro sebe tvoří střed světa, ale zároveň dobře ví, že jeho existence pro ostatní není nikterak nutná. Cítí se asi jako jeden z domů na panelákovém sídlišti. Šedivý, nepotřebný a schovaný mezi ostatní.

Liberův hrdina se ale s takovouto existencí nehodlá smířit a vyráží do boje. Rozhodne se věnovat různým aktivitám, jež ho mají vynést z pomyslného bahna průměru a šedi. Zakládá jazzový kvartet a poté i divadelní společnost. Ani jedna z jeho aktivit ho ale dokonale neuspokojí a tak se rozhodne vrátit zcela zpět do studentského světa. A právě včas. Celá škola totiž hoří zájmem o novou ředitelku a učitelku francouzštiny, nazývanou MADAME.

MADAME je velice krásná a do prostředí komunistického Polska nezapadající mladá žena. Oplývá jistým neobyčejným kouzlem a tak není divu, když se do ní náš hrdina (stejně jako mnozí jiní) zamiluje. Odhodlá se ji odzbrojit. Poodhalit roušku jejích tajemství. Na chvíli roztříštit tu její ledovou krásu. Pokořit její neproniknutelné chování a dostat se k ní blíž. Postupně se ale zamotává do pletence tajemství a tajných přání, která ji obklopují tak hluboko, že jeho láska dostává nový, netušený rozměr - soucit s jejím osudem. To je cit, mírně řečeno, nečekaný. Hrdina najednou neví kudy kam a částečně cítí, jak skládá zbraně a už jen pokorně čeká, co se stane.

Kniha se stala krátce po svém vydání v Polsku bestsellerem, byla přeložena do devíti jazyků a odměněna cenou Andreje Kijowského. MADAME - kniha napsaná s citem, s pochopením pro dobu a slabosti lidí. Román o lidské kráse, utrpení, láskách a nesmyslnostech komunismu. Stejně jako Madame nezapadá do ubohého, šedivého prostředí kolem, právě tak i Liberova kniha oplývá zvláštním světlem. Tato kniha si zasloužila stát se bestsellerem. Po celou dobu tu čteme libozvuky duší. A to navíc velice podařeným jazykem. Román vyznívá smířlivě, já sama věřím v blahodárné účinky jeho melodií. Inu - kam nemůže lékař, musí kniha. Dovolím si tvrdit, že v případě MADAME nesáhnete vedle.

Román MADAME vydalo nakladatelství Paseka.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0599 s