Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKouzelný svět ze skříně - Letopisy Narnie

02.01.2006   Pavla Králová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Neobyčejný svět z pera skvělého spisovatele C. S. Lewise se nám otevírá ve filmovém zpracování pod názvem „Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň“. V českých kinech má snímek premiéru 5.1.2006. Neraweb vám nyní exkluzivně přináší jeho recenzi.
Film USA, 2005, 132 minut, dobrodružný/rodinný/fantasy
Režie: Andrew Adamson
Hrají: Tilda Swinton, George Henley, Skandar Keynes, Anna Popplewell, William Moseley

Film z produkce studia Walt Disney a Walden Media v režii Andrea Adamsona podle slavného románu C. S. Lewise pod názvem Letopisy Narnie - Lev, čarodějnice a skříň přiláká do kin bezpochyby nejen dětské diváky. Podobně jako Pán Prstenů totiž skrývá několik zásadních (i když trochu amerických) informací. A to vše v obalu, na nějž se výjimečně dobře dívá.

Příběh čtyř sourozenců - Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie, začínáme sledovat v Londýně za druhé světové války, kdy jsou ničivým bombardováním podobně jako mnoho dalších dětí donuceni odjet od své matky na venkov. Po dlouhé cestě vlakem vystupují na té nejubožejší železniční stanici, jakou si lze jen představit. Po chvíli pro ně přijíždí s vozem taženým koňmi nerudná hospodyně jejich nového domácího pána a odváží je k jejich dočasnému domovu.

Děti se pochopitelně ve velkém a chladně působícím domě necítí právě nejlépe, těší se alespoň na společné hrátky venku. Jako naschvál ale stále jen prší a prší. A tak jsou nuceni se zabavit doma. Při hraní na schovávanou objeví nejmladší Lucinka v jednom z pokojů prostornou skříň, když do ní vstoupí, zjišťuje, že jí prošla do jiného světa. Zasněžené, divotvorné, čarokrásné Narnie, kde zvířata mohou mluvit a kde již 100 let vládne ukrutná zima bez Vánoc, neboť se Narnie ocitá pod krutovládou samozvané čarodějnice Jadis.

Lucinka se vrátí za sourozenci, ti jí však dlouhou dobu nechtějí věřit a Narnii připisují její fantazii. Až se konečně - v úprku před rozlícenou domácí - do skříně schovají a všichni společně projdou na druhou stranu.

V Narnii je potká zrada jejich vlastního bratra a v boji o osud Narnie a vyplnění proroctví nakonec nalézají to nejdůležitější - jeden druhého, ztraceného bratra, lásku a porozumění. Po vítězství nad zlou čarodějnicí Jadis jsou korunováni na krále a královny Narnie - Lucie Chrabrá, Edmund Spravedlivý, Zuzana Laskavá a Petr Vznešený. Zdá se, že na maminku dočista zapomněli. Po letech panování nacházejí opět cestu ven a jelikož čas na Zemi těm, co pobývají v Narnii neubíhá, vrací se uprostřed svých dětských her zcela neproměnění.

Chcete-li, přiznávám, že jiný konec v Americe prostě vzniknout nemohl. Ale co je na tom vlastně špatného? Tento snímek vyniká svým poselstvím o sebeobětování, nalezení se v celku, vlastním růstu a lásce.

Krásný film pro zahřátí do nevlídného lednového počasí. No řekněte - nezatoužili jste někdy, alespoň na kratičký okamžik objevit neznámou kouzelnou říši ? S Letopisy Narnie se báječně zasníte.

Zdroj fotografií: www.falcon.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 3.1.2006 - 15:40

Já tedy nevím, na podobné limonády moc nejsem a zdá se, že se s nimi roztrhl pytel. Evidentně tvůrci vidí možnost, jak vydělat, aneb sledují "trend" poptávky, proč ne...

Od: Pavla Králová - 3.1.2006 - 21:05

Ano, já v podstatě souhlasím. Je to díra na trhu. Myslím, že to má ale nakonec celkem dobré vyznění, domnívám se, že konkrétně tenhle film svou myšlenku má. A stojím si za tím, že ta myšlenka je dobrá...i když..vyznívá třeba trochu kýčovitě.

Od: admin - 19.1.2006 - 20:06

Příspěvek smazán, důvod - rekrutace autorů a reklama.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.043 s