Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 5.10.2023, svátek má Eliška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13535
Komentářů: 11387


MěřeníPosedlost lekníny

21.02.2006   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdyby jeden novinář nenazval výsměšně skupinku malířů, do níž patřil i Claude Monet, že jsou to malíři „dojmů“, nevzniklo by pojmenování pro velmi pozoruhodný směr, který ovlivnil výtvarné umění celého světa. Malíři se cítili z počátku tímto označením uraženi, ale později se jim zalíbilo, a tak z imprese – dojmu vznikl název pro výtvarný směr impresionismus.

A máme-li hovořit o jeho nejvýraznějším představiteli, nemůžeme zapomenout právě na Clauda Moneta, jehož biografii obsahující několik nádherných reprodukcí přináší nakladatelství Alpress v knize Monet. Bohužel právě biografie se zdá slabší stránkou této publikace, protože řada událostí, jež ovlivnila výrazně Monetovu duši zde chybí, resp. se nedočkala bližšího vysvětlení. Kniha pečlivě popisuje Monetův umělecký vývoj, ale už se nedozvíme okolnosti poměrně brzkého skonu jeho manželky, a jak se tato citelná ztráta promítla do jeho děl. Každopádně se u Monetovy kolébky musely sejít hodné i škodolibé sudičky, neboť mu nadělili nejen fenomenální výtvarný talent a nezměrnou píli i vytrvalost, ale zároveň mu osudově přiřkly prakticky doživotní hmotnou nouzi.

V počátečné etapě se stal Monet nejprve zdatným portrétistou a posléze pozorovatelem a malířem přírody, přičemž do všech svých krajin vždy vkomponoval nějaké postavy, velmi často své příbuzné, přátele a známé. Několikrát například vypodobnil svou choť. Později se začal zajímat o proměny prostředí vlivem světla, posedla ho myšlenka umět přesně zachytit vliv slunečních paprsků na zobrazovaný objekt a přenést jej na svá plátna. Díky tomu vznikly série obrazů zachycující jedno místo v několika proměnách. Monet oplýval obrovskou trpělivostí a zarputilostí, a proto můžeme dodnes obdivovat jeho lekníny, či pohled na Rouenskou katedrálu.

A obdivovat je v knize opravdu co, nicméně pokud se budete chtít dozvědět více o Monetově životě, budete muset zalistovat také v jiné publikaci. Každopádně za vaši pozornost a povšimnutí Monet z Alpressu rozhodně stojí.


Zdroj fotografie: www.alpress.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0485 s