Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníKrása ukrytá ve slovech

20.02.2006   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jedna z nejnadanějších autorek současnosti, skotská spisovatelka, recenzentka a lektorka tvůrčího psaní A. L. Kennedyová, nám ve své nejnovější knize NOČNÍ GEOMETRIE A VLAKY DO GARSCADDENU, sestávající z patnácti krátkých próz, předkládá příběhy, které by docela klidně mohly patřit nám samotným – životní cesty obyčejných lidí, kteří však realitu všedního dne tvoří stejně jako monarchové.

Jedním ze základních lidských práv je kromě práva na život také právo na štěstí. A právě toto právo, nebo spíše touha, často pohání naše snažení. Po štěstí touží každý tvor a výjimku nenajdeme ani mezi „hrdiny“ A. L. Kennedyové.
Z nějakého důvodu tito lidé ale nemají potřebu nad ostatní nějak vynikat, ovládat je, oslňovat. Mají jen tu touhu po štěstí. Každý si ho představuje jinak. Jsou skutečně jen vtěleným obyčejnem, často dokonce strháváni krutostmi druhých proplouvají dny svého žití. Většinu z nich si představuji s rukama svěšenýma podél těla a s prázdným výrazem v obličeji. Ale všechny je odněkud znám. Ano – potkávám se s nimi dennodenně na ulicích, jezdím s nimi ve výtahu, já sama jsem tak trochu jako oni.

Dovolím si autorku nyní trochu parafrázovat – jsme to totiž my, obyčejní, každodenní lidé, zapletení v životech ostatních nám tak podobných. Pro sebe navzájem můžeme znamenat mnoho, ale většina lidí o nás neví. To my společně plníme roli významného ticha v dějinách. A netkví právě v tomhle určitá svoboda a štěstí?

Povídka NOČNÍ GEOMETRIE A VLAKY DO GARSCADDENU je spravedlivě matkou názvu celého díla. Ne snad proto, že ostatní se nečtou tak dobře, nebo vypovídají o něčem méně závažném, já ji řadím nade všechny pro hru s jazykem a smyslem jednotlivých slov, jakou zde autorka rozehrává. Noční geometrie – geometrie dvou vedle sebe ležících lidských těl, která když se poruší, vždy to něco znamená. Schopnost propojení zdánlivě bezvýznamných skutečností gradující v omračující závěr. Přiznání vlastní slepoty.

Všech patnáct próz je napsáno mistrným jazykem, s omračující genialitou skrytou v geometrii slov, kladených na papír s naprostou samozřejmostí a oplývajících pochopením a sounáležitostí.


Ze všeho nejvíce mě zajímá, odkud autorka ty své příběhy bere – zda vypráví osudy svoje, svých přátel, nepřátel nebo známých. A nebo prostě jen klade to, co se jí zrodilo v mysli, na papír.

Kniha NOČNÍ GEOMETRIE A VLAKY DO GARSADDENU je prodchnuta jemnocity, nahlíží do nitra osob, v nichž se nejeden z nás rozpozná, vypráví jazykem realismu o lidských vztazích, niterných bojích, zradách a promlčených činech. A to vše činí výjimečně shovívavě.Knihu A.L.Kennedyové NOČNÍ GEMOMETRIE A VLAKY DO GARSCADDENU vydalo nakladatelství Paseka.

Zdroj fotografie: www.paseka.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0363 s