Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníDo jaké míry je sport zdravý?

12.02.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Sport, jaký známe dnes, je vlastně výdobytkem 20. století. Díky své nepostradatelnosti se zařadil do našich každodenních rituálů a díky rozšířenosti z něj vznikl jistý druh zábavy. Nad to jeho skrytá bojovnost v sobě nese nezdravou soutěživost, vedoucí k úrazovosti - paradoxu sportu.

Kdysi sportu skutečně nebylo třeba. Člověk žil v souladu s přírodou, a tak se jeho tělo nadýchalo, nabažilo a zharmonizovalo potřebnou a kouzelnou zelení a všech těch barev. Moje tělíčko přeci taky patří tam do lesů. I když jsem vzdělaný a rozumný, tělo touží po stromech, po vodě, po čerstvém vzduchu.

A pokud tedy žiji v panelákové čtvrti, obklopen auty a třemi stromy, vzniká zde jistá potřeba. Můžu ji uspokojit odpočinkem, procházkou k rybníku, anebo sportem. Jinak se mi ta potřeba kdesi projeví, a to ne zrovna líbivým způsobem.

Jenže když sport - tak zase otázky: jak a kolik? A z nedostatku se může lehce stát přebytek. Dva stavy pro každé tělo úplně odlišné - už tohle poznání mě dovedlo k tomu, že ne všech a ne vždy se týká předepsaná jedna hodina jakéhosi sportu. A tak poslouchám sám sebe, chvíli jak umanutý chodím každý den do lesů za městem, a další chvíli si jen tak polehávám s knihami a myslí si brouzdám ve hvězdách a mých oázách.

Chce to jen nastavit ouško svému tělu a ono vám pošeptá, co teď potřebuje. Časem třeba se budete domlouvat a říkat jeden druhému, co on chce. Ó a časem se opět stane živou pravdou řecký ideál těla a ducha. Vždyť i sport ve své podstatě skrývá vrcholnou intelektuálskou činnost. Obojí jde ruku v ruce. Jedině tak intelektuálovi neuschne tělo a sportovci neprasknou svaly.Zdroj fotografie: archiv Neraweb: O.Formánek.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0423 s