Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 2.6.2023, svátek má Jarmil 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13452
Komentářů: 11381


MěřeníOsudné hrátky dějin

19.05.2003   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha historičky PhDr. Jany Volfové „Českých dějin hrátky ošidné“ je zajímavou exkurzí do historie, kdy nám autorka předkládá dvaapadesát portrétů zajímavých osobností a kromě toho i významných událostí, počínaje kněžnou Libuší a Eliškou Junkovou konče. Po jejím přečtení většina čtenářů pochopí, že láska, nenávist a touha po bohatství provází lidstvo od nepaměti a jen "kulisy" prostředí se mění.

Přesto, kdo by si myslel, že ho čeká nudný školometský výklad otřepaných faktů, se mýlí. Cílem knihy bylo naopak připomenout některé méně známé či polozapomenuté skutečnosti.

A tak se seznámíme s životním příběhem autora Společenského katechismu Jiřího Gutha-Jarkovského, který se snažil o rozvoj tělesné výchovy a turistiky u nás, což málokdo tuší. Také se dozvíme o smutném a nespokojeném osobním životě Emy Destinnové. Pronikneme do velké lásky Zdeňka Fibicha k Anežce Schulzové, která jej inspirovala v jeho tvorbě. Autorka se ani nevyhnula vzplanutí Josefa Mánesa k Fanynce, služebné, jejíž portrét zůstal zachován v obraze "Josefína". To je ale část z té "novější" historie, zato z té vzdálenější příběh vzniku "Juditina mostu", pak o svaté Anežce a jejím bratru Václavovi.Také se zde seznámíme s osudem Václava Hájka z Libočan, autorem prvního "bestselleru" tzv. Hájkovy kroniky, z níž čerpali především později naši vlastenci, která přežila v čtenářské oblibě staletí. Z portéru Rudolfa II. se dozvíme o jeho synovi Juliu Cesarovi, muži s honosným jménem, ale zasaženým prokletím - duševní chorobou, díky níž měl sklony k sadismu a velmi krutým způsobem umučil vesnickou dívku.

Tato kniha ale není rozhodně aspirantem na nejprodávanější publikaci roku, vždyť historie už dnes málokoho zajímá a mnozí si své dějinné lekce odbudou při studiích a jsou pak rádi, že už se ke kvantům letopočtů a událostí nemusí vracet. Přesto tyto příběhy spoluvytvářely naše dějiny, z nichž čerpáme a bez nichž bychom nebyli žádným českým národem, ale jen kmenem živořícím někde v boudách bez kultury, jazyka a vzdělanosti. Především pak studenti, nyní v čase maturitním, by po této sondě do historie rozhodně sáhnout měli.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0708 s