Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníAneta je světluška naší hudební scény

29.01.2006   Pavla Králová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když zpívá, všechno ustrne. Babička odloží utěrku a vodu na nádobí nechává zaschnout. Já otočím VOLUME doprava a nasadím sluchátka, aby ten okamžik byl celý naplněn jen tím zvučným, uklidňujícím hlasem - tak pokorným a dobrosrdečným, až se chce plakat. O kom je řeč? O Anetě Langerové, naší první (a dost možná jediné opravdové) české SuperStar. V jejím případě se hlas lidu shoduje s názorem kritiků i hudebních tvůrců. Čím to asi je?

 

Aneta nám totiž svou hudbou dává kus sebe sama a tenhle pocit nelze ničím nahradit ani ho uměle vytvořit. Inu, když je někdo upřímný, nemusí upřímnost předstírat. A pokud k tomu dostane do vínku něco takového, jako je Anetin hlas, má již téměř vystaráno.

 

Aneta se narodila 26. 11. 1986 v Benešově ve znamení Střelce. Před vystupováním v SuperStar měla za sebou již dílčí úspěch, konkrétně druhé místo v jiném „nováckém“ pořadu nazvaném (zde přímo symbolicky) „Rozjezdy pro hvězdy“. Kromě hodin zpěvu na Ježkově konzervatoři a ve sboru se věnovala hudbě se svou kapelou SPB, jejíž členkou byla již od svých čtrnácti let. K hudbě se ale dostala mnohem dříve - v šesti letech začala s klavírem a postupně se propracovala ke kytaře - v SPB pak vyměnila tu klasickou za elektrickou. Ta ji natolik uchvátila, že se nadobro vzdala tenisové rakety, s kterou byla od čtyřech let vcelku úspěšná.

 

 

Všichni si jistě vzpomeneme, jak tenkrát v SuperStar vypadala - ustrašená, nenápadná, sedmnáctiletá dívenka. Neobyčejně skromná. Na otázku, proč se přihlásila do SuperStar odpovídala: „To musíte posoudit vy“. A tak jsme soudili - my i porotci. Aneta působila nenápadně vždy pouze do chvíle, než vystoupila na jeviště. Pak vše utichlo - když začala zpívat, po těle nám často přeběhla husí kůže. Zem pod jejíma nohama se otřásala a ona tam zcela nepohnutě a snad nevědoma si vlastní výjimečnosti stála a zpívala. Obvykle písně od Alanis Morissette, kterou považuje za svůj hudební i lidský vzor a s níž se díky svému triumfu v SuperStar tváří v tvář setkala.

Ráda bych znala odpověď na otázku, co je v jejím hlase a celkovém projevu tak neuvěřitelného a poutavého. Ne, není to hlasové mistrovství Martiny Balogové, kterým si ale Martina vlastně tak trochu škodí, neboť ji natolik zaměstnává a zavazuje, že už jiným prvkům v hudbě nepřenechává místo. U Anety zde funguje ale něco docela jiného - zvnitřnění, osobní výpověď a upřímnost. A v neposlední řadě také fakt, že Anetě to vše jsem schopná uvěřit. Vyhrála z mnoha možných důvodů. Ten, který tu vidím já jako nejdůležitější, je právě ona opravdovost.

Několik let nám bývalý ředitel televize Nova, pan doktor Železný svými koláči dokazoval, že zná vkus českého národa. Toho hloupého, tupého živočicha bez vkusu s potřebou pouze notné dávky pokleslé zábavy. A co se nestalo? Volbou Anety první českou SuperStar národ promluvil. Nezvolil onu pro show business se údajně dokonale hodící &Sárku, dal přednost Anetě. Dívce, která tu před námi zcela bez příkras stála, u zpěvu se téměř nepohybovala a neměla žádné ambice podílet se na již zmíněných estrádách. A národ neprohloupil. Nebyla to špatná volba. Aneta nezradila, nezpronevěřila se sama sobě a svým hodnotám.

Své debutové album, nesoucí název „Spousta andělů“, vydala 6.9. 2004. Album obsahuje 13 písní, otextovaných například Oskarem Petrem, Gábinou Osvaldovou nebo Michalem Hrůzou ze skupiny „Ready Kirken“. Předností tohoto alba je rozhodně samotná osobnost Anety. Hlas zde vyniká, vypráví. Texty povětšinou korespondují s Anetiným hudebním přesvědčením. Nezapomenutelná je například právě Hrůzova píseň „Voda živá“: Když končí se den a usne má zem, nevnímám čas ...Vrací se zpět můj niterní svět snad probudí nás ... Zdá se nezbylo nic, jenže čím dál tím víc... Ve mně navždy zůstává ... Tvoje voda živá. Nebo aktuální Oskarův „Srdcotepec“: Zkus se skrýt pod tím stromem ...Který plošinou vlál ...Dej se větvemi vzhůru ... Mízou po modrý dál ... Chraň svůj vzácný náklad budoucích ... A minulých snů ...

Album je komplexní, nakonec (od jeho vydání již uplynulo víc než rok a půl) s překvapivě velkým potenciálem hitů. Pamatujete „Delfína“, „Hříšná těla, křídla motýlí“, „Vodu živou“ a teď nově „Srdcotepce“ ? V prodejnosti si vede také dobře - od jeho vydání jsme si koupili 110 000 nosičů a naši slovenští sousedé 11 000.

V roce 2005 dostala Anděla jako Objev a Zpěvačka roku. V divácké anketě Zlatý slavík se stala v roce 2004 Objevem roku, o rok později dokonce Zpěvačkou roku a Absolutní vítězkou zároveň. Titul Absolutní vítězky jí zajistilo 38 164 diváckých hlasů.

Ze strany vydavatelství bylo poněkud vypočítavým krokem vydání živé verze „Spousty andělů“ s přidáním jen dvou dalších písní. Aneta má společně se svou kapelou za sebou úspěšné koncertní turné a vystupování na mnohých letních festivalech. Aneta spojila své jméno s nadací Světluška, pomáhající nevidomým dětem a při koncertu v Lucerně pro ně pomohla vybrat téměř 4 miliony korun.

Představuje takovou světlušku na poli českého show businessu. Doufám, že s vydáním dalšího alba posečká na čas, kdy si jím bude maximálně jistá a album tak bude ještě lepší, než její prvotina. Jsem přesvědčená, že zatím nám svůj potenciál Aneta pouze poodhalila a že našlápnuto má rozhodně velmi dobře.

Více informací na: www.langerovaaneta.cz

Zdroj fotografií: www.osobnosti.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Dana - 29.1.2006 - 21:40

Díky!
Nevím, kdy jsem naposledy četla hezčí článek o Anetě! Díky za něj, podepisuji se pod všechno, co tu stojí!

Od: Zuzka - 29.1.2006 - 23:29

Taky děkuji!
Je to opravdu krásně napsané. Líp bych to nenapasala. Je to opravdu vystihující. :)

Od: Martina Bittnerová - 30.1.2006 - 8:23

Portrét Anety je velmi aktuální, neboť včera večer
v pražském P.M. Clubu zvítězila ve dvou ze čtyř nominací v anketě prodejnosti Deska roku Allianz 2005.Zvítězila v kategorii zpěvačka...

Od: Labakama - 30.1.2006 - 12:39

:-)
Skvělej článek....:-)

Od: alice - 30.1.2006 - 13:24

Svatá pravda
Velmi výstižný článek.

Od: Hančí22 - 30.1.2006 - 15:05

Dekuju
za tento clanek... ! Vzhledem k tomu, co se posledni dobou psalo v bulvaru... Opravdu dekuji...

Od: Lúca - 30.1.2006 - 15:38

:)
Taky děkuju za článek, opravdu je moc pěkně napsaný. Jen si myslím, že vydání živé verze nebyla vypočítavost vydavatelství, ale že Anet chtěla ukázat, jak moc s kapelou zapracovali na těch písničkách a že hodně prokoukly :) Kdyby to byla jen vypočítavost, tak by se to CD prodávalo za víc peněz.. Toť jen můj názor :)

Od: Větrník - 30.1.2006 - 17:51

Děkuji za krásný článek, opravdu jsem dlouho nic hřejivějšího nečetl. jen tak dál ....

Od: Pavla Králová - 30.1.2006 - 18:55

Děkuji
Děkuji vám všem za ohlasy. Moc mě to potěšilo. K tomu "živáči", přiznávám, že i to je možné. To byl jen můj takový nápad, samozřejmě Anetě to hlavy nevidím. Pěkný zbytek dne všem :-))

Od: Aleš Misař - 31.1.2006 - 10:17

Pěkný článek, shoduje se docela i s mými dojmy. Aneta je velmi, velmi sympatická postava naší hudební scény. A mě těší, že ačkoli její vzestup nastartovala bombasticky pojatá soutěže, dokázala se oprostit od senzačního nánosu prvotního odpichu a nakonec prorazila svým přirozeným charismatem. Také věřím tomu, co zpívá a nemusím dodávat, že když zazní píseň v jejím podání, ani mě nenapadne vypínat rádio, naopak zesílím volume!

Od: Hanka - 31.1.2006 - 11:39

Ještě, že jsem viděla nálepku s údajem o nejprodávanějším albu na CD Monogamný vzťah od Richarda Müllera, jinak už bych myslela, že jsem cvok já a lidi už houfně žerou úplně vše. Je to sice smutné, ale ti, co dneska opravdu makají opravdu musí tvrdě přesvědčit svojí prací, nápady a výkony. A vám tu všem stačí Spousta andělů na pětiletku. Tož si to hýčkejte. Ocenění je možná vidět, ale jsem ráda, že existují lidé, kteří ocení i to, o čem se zpívá, když už se zpívá a čí je to práce. A naštěstí jich není málo, ač nejsou vidět.

Od: Monika - 31.1.2006 - 14:20

Opravdu krasny clanek. Takhle to vidim i ja :-)

Od: aby. - 1.2.2006 - 11:41

Jupí...
Moc fajnky článek :-).. Hned jsem si musel pustit nějaké videjíčko ze SS.

Od: Barča - 2.2.2006 - 19:15

SUPER!!!!
Je to fakt super článek no.Moc hezké.Děkujem za to:-)!!

Od: LACI,MADAR fan Anety - 2.2.2006 - 19:31

ANETA JE NAJ
Super clanok o Anete, a vsetko je len CISTA pravda.. Vy Cesi na nu mozete byt hrdy, ona je DRAHOKAMEN, vzacny DIAMANT. A v nej je nieco co v ostatnych speveckach NEJE. NIKDY nanu nezabzdneme i ked uz nabude na scene,ale dufajme ze to je este HOOOOOOOODNE daleko. DAKUJEME Ti Aneta ze vobec existujes a so svojim hlasom nam das nieco, co je skvely pocit,a mame z toho STRASNU radost. MILUJEME TA.Tvoj jeden Madar fan.

Od: Moni - 2.2.2006 - 23:47

Jóóó...Tohle by chtělo aby si Anet přečetla...takhle jí vidíme totiž my...Lidi...!!!
Je to opravdu slečna na svym místě...Anetko,jeď...!!!:)

Od: Hanka - 3.2.2006 - 10:05

Jako, na tenhle článek a komentáře zajdu ráda, fakt. Tady je to sranda. Jen jsem se chtěla zeptat, když jste tu ti znalci Anetiných písní. Co znamená to: "Ve mně navždy zůstává ... Tvoje voda živá". Nějak jsme na to nemohli přijít, přítel říkal, že to asi znamená, že se "do ní někdo udělal". Její zem, atd. atd. No, není to její text, ale i tak, svědčí o skromnosti, svědčí...

Od: Hanka - 3.2.2006 - 10:11

Ještě zajímavost...
dnes jsem náhodou narazila na zajímavý rozhovor se Stanislavem Hložkem. http://magazin.atlas.cz/clanek.aspx?rubrika=330&clanek=56228
Zmiňuje tam, že je vystudovaný žurnalista, takže pro ty soudnější, píše tam něco o tom, jak se dnes píše a kdo píše, stálo by to za přečtení, po tom, co jsem tu po nějaké odmlce přečetla, mě napadlo napsat ten odkaz zrovna sem. Co se zaujatosti, názorovosti, vyzdvihování, či amatérské kritiky týče, ti soudnější by se tam i mohli najít.

Od: Dita - 5.2.2006 - 8:01

upřímnost
Pořád každý omílá,jak je Aneta upřímná,ale vždyt říká jen to,co chtějí lidi slyšet,nemůžu jí upřít,že to s lidmi umí,v anketě slavík nezískala 38164 hlasů,ale bodů ,v tom je rozdíl,a co se týče estrád,když tam někdo není každý týden,ale jen párkrát do roka,nevidím na tom nic špatného,z estrády sse proslavila,a ted ohrnuje nos ,vemte si třeba Koláře,dokud do estrád nechodil,nikdo o něm nevěděl,a je to skvělý zpěvák,i když jeho písně se mi nelíbí,je lehké plivat na komerci,když už má díky ní takovou popularitu,že si to může dovolit

Od: simík - 6.2.2006 - 8:31

Děkujem!!

Od: Petr - 10.2.2006 - 11:46

Pro Hanku
1)ad "se do ní udělal", jste-li žena vyjadřujete se jako pivní prase, co by se podle Vašeho postupu dělo s veršem Kainarovým "hle tvůj sval, jenž opil se tvou krví" bojím se myslet, trochu té poetické licence nechejte ať je to jak je, autor jakýkoli...
2)nevím proč očekáváte, že tady na Nerawebu bude kovaná pravda tj. ta dle Vás, je zde vše tak jak je, spíše míjíte podstatu článku - nadějná očekávání do budoucnosti
3)rozhovor s panem Hložkem jsem si dle Vaši rady přečetl, co myslíte radou k přečtení nevím, tento článek, který Vás zlobí je obdivným pokecem fanouška k fanouškům, nikomu neubližuje, do podstatného se trefuje, proto ta shoda, jen ho navíc čtou ti, kteří by neměli, kteří by asi měli raději hodit něco na druhou stranu váhy, když už je jejich vlastní přesvědčení má k pohnutí mysli
4)takže, vykašlete se na hrubosti, pětiletky a podobné nezajímavé rudimenty zloby a napiště něco, co by nám ukázalo co víte, cítíte - myslím, že Vám to tu rádi zveřejní a já si to rád přečtu

Od: Hanka - 10.2.2006 - 13:04

Petr
Ach jo, já jsem myslela, že mi to tu někdo vysvětlí, když jsou tu ti znalci a místo toho se od dozvím, že se vyjadřuji jak pivní prase. Opravdu, já jsem ráda, že ti slušní lidi, kázající o morálce mluví takhle "k věci". Jestli někoho urážím? Fanoušky? Cítí se uraženi? Proč, vždyť ta hudba je přeci kvalitní. Jediné, proč se specileně vůči ní vyjadřuji v negativech, je hlavně proto, že její hlas se mi zdá hrubý, že ani jednu z písniček, co jsem slyšela a nepochopila, mi nikdo dosud nevysvětlil, ani vy, pane mravný Petře, takže se mi občas zdají jako slátaniny beze smyslu, navíc, mám pocit, že se popularita některých lidí vyšponovala naprosto do obřích rozměrů, bez větší práce a zásluh. Pokud ty písničky i přes moji hloupost mají hlubší smysl, ani jedna není její, jestli má dobrý hlas (věc názoru), pak i ten není až tak její zásluhou. Na ten rozhovor jsem poukázala proto, že tam pan Hložek velice citlivě vysvětlil, že psaním se dá někomu hodně ublížit zrovna tak, jako hodně pomoci. A tady ty články jsou jednobarevné, názorové, dost často. A pak třeba taky, jak to bylo s ním, docela mě, pane Petře, zajímalo, kam zmizel, když jsem slyšela jeho písničku, vás ne? No... nenávistí, netrpím, už ne. Prala jsem se s tím hodně dlouho, bála jsem se třeba o umělce, kteří tvoří, zmizelo jich dost, tak aby nezmizeli další, protože mají skandály, jako třeba Richar Müller. Dneska se hodně hraje na to, na čí straně stojíte, ale občas se přesvědčím, že schopnosti prostě nezaniknou úplně, věřím, že ne. Langerová mě nechávala v klidu do doby, než vyhrála SS. Od té doby jsem jen nechápala, jak může obyčejná holka, která možná dobře zpívá, ale ne líp, než kdokoliv jiný, zahýbat tak světem, že se začnou objevovat přející hlášky (těm, co se díky ní posunuli níže, fotit překvapené pohledy, rozebírat jejich výroky), aby zanikli ještě níž. A bezdůvodně, proč? Nemyslíte, že i o tom ten rozhovor byl? Lidi rádi soudí. Mně to, snad a naštěstí, neubližuje. Jsem člověk, který se nechce nikomu zalíbit, protože lichotí. Pokud oslovím, pak tím, co dělám. Ale vám a všem oddaným fanouškům přeju, aby se vám nestalo, že jednou budete díky trendu souzen vy, protože někdo vyhrál výběrové řízení a ostrými lokty se vyšvihnul nad vás, bez ohledu na schopnosti. A na mé odporné vulgarismy se povzneste, mohlo by to poničit váš ctnostný a dokonalý charakter, pane Petře.

Od: Petr - 11.2.2006 - 13:05

Naposledy pro Hanku
Chtěl jsem Vám původně i první reakci napsat na email, ale neudala jste ho při zadání komentáře. "Psaním se dá někomu hodně ublížit zrovna tak, jako hodně pomoci" citujete pana Hložka, Vaše nebo přítelovo "se do ní udělal" je ublížení. Že Vám Aneta nejede je jedno, Vaše uši nemají rády její hlas. Ona se s ním narodila, Vy s Vašima ušima. Že chcete, aby Vám tady někdo něco vysvětlil je opakuji bláhové, obraťte se na odborníky. Richard Muler sám uznává jistou užitečnost průšvihů nebo možná průšvihů a mediálního humbuku - jeho album, za kterým si umělecky stojí, se i tímto přičiněním dostalo k mase lidí, mezi nimiž jsou zajisté i ti, kterým uši a citlivost narostly pro něj. Z Hložka ještě něco málo: "Před revolucí jsem měl kolem sebe hodně lidí, kteří mi pomáhali. Sláva byla tak velká, že nabídky se jen hrnuly a spousta věcí se řešila automaticky." a o kus dále: "Řadu let po revoluci jsem si prošel takovou tichou cenzurou. Nikomu jsem v životě neublížil, alespoň ne vědomě, proto mě to docela vnitřně zasáhlo", jestli máte tohoto pána za chudáka,který zmizel a mělo by nás to zajímat, tak zajímat by to mělo ty, kteří ho nechali zmizet, ale tím, narozdíl od něj, myslím jeho posluchače a posluchačky z jeho školky. Anebo Vás, která o takovýchto mizících umělcích víte a neděláte pro ně nic, vyjma urážení těch, co Vám nevoní. Urážet někhoho tím, že je ctnostný, to je úlet! Nejsem ctnostný, jsem loser, který má rád svoji muziku, za kterou dokonce i platí, a ejhle není to Aneta, není to Muller, není to Hložek a Vaše osobnost je pro mne zajímavější než ti tři dohromady, proto jsem Vám psal, protože není špatné když "pomalu v revolver ztrácí se víra a o důvěru přichází též jed" (F.Gellner).

Od: Hanka - 13.2.2006 - 8:02

Petr
Spoustu věcí jsem nepochopila, ale to je jedno, ani po tom netoužím, přiznám se. Snad budu stručná. Už se nemám zájem vyjadřovat o Hložkovi, ani nikom jiném, jestli něco nemám ráda, pak to, když se někdo prosazuje, Nova to dělá s oblibou, nebudu psát o tom, co jsem vypátrala, když mě opravdu hodně zajímalo proč Langerová vyhrála. Já bych vám nepsala snad nic, ale já jsem taková tlučhuba a když jsem viděla, že někdo, kdo připodobní výrok k vyjadřování pivního prasete, mluví o urážkách, vážně jsem se musela smát. Já jsem tady podobnou reakci čekala, vždy přijde, když někomu sáhnu na jeho Světlušku. A já ráda sáhnu, je to jediné mé možné vyjádření nesouhlasu, jsou světlušky, které víc makají, vážně a nejsou vidět. Kdybyste třeba jen viděl výkon Zuzany Norisové v muzikálu Tajemství a nakonec si na albu Landy nezazpívala ani písničku, to mě skoro až naštvalo. Kdybyste tušil, jak se někteří musí umět hýbat, zpívat a vystupovat, aby uspěli. Ale tady, ta vaše Aneta, si přijde na vyhlašování jak strašák, nikoho to nepohorší a jak kdysi pohoršilo, když Halina Pawlowská přišla v tričku se srdcem. Dnes už to, pravda, nesleduju. Hložka jsem měla ráda, ale ne nejvíc. Prosím, nevíte, koho máte před sebou a už vůbec nevíte, jak podpoří svého oblíbeného interpreta. Tak vám odpovím: třeba tím, že si koupí vstupenku na jeho koncert, nebo si koupí jeho album. Je to málo? Sami, ti interpreti, tvrdí, že je to potěší nejvíc a já se nedivím. Takže nechme toho. Neberu vám, že se líbí, ani jsem nenapsala, že neumí zpívat. Umí, ale nevím, v čem dalším je takový zázrak, že se na ni píší jen superlativa. Písničkám raději rozumím, takže se asi vzájemně nepřesvědčíme. Pak už by to byla samá urážka. Já už sem celkově moc nechodím, vlastně, jen abych pobouřila klidné hladiny "langersekty" (tak jsem si to sama nazvala)... a víte co? Víte, že mi tím je Müller zrovna sympatický? Tím, že jeho písně mají nádech erotična, že se kdysi, když měl dobrou figuru, svléknul do naha a pak o tom složil písničku, která mě rozesměje svojí ironií vždy? Víte, že kdyby to bylo vážně o tom (co jsem, jako to pivní prase, psala), nevadilo by mi to, naopak? Aspoň by měla odvahu. Zase nejsem stručná... tak jinak... nemám ráda lajny, tak se nezlobte, jestli jsem vás urazila, ale nekažte tedy o morálce. E-mail je pro mne velice soukromá věc, ten dávám jen přátelům.

Od: Alena - 17.2.2006 - 13:31

Thank you, thank you, thank you!
Je to krásnej článek a co víc k tomu dodat?Je to super.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0533 s