Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníChceš být diplomat?

13.02.2006   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Recenze knihy Franka Naumanna "Umění diplomatického jednání". Knihu vydalo nakladatelství Portál.


Autorovi, odborníku na psychologii komunikace, vyšla v nakladatelství Portál již kniha Umění konverzace (2002) a kniha, se kterou zde nyní zájemce o problematiku mezilidské komunikace seznamujeme, je dalším vydatným zdrojem poznatků k tomuto základnímu tématu lidské existence, neboť jak řekl kdosi, člověk jako sociální bytost nemůže nekomunikovat. Protože se v mezilidských interakcích snažíme, aby probíhaly bezporuchově, je účelné vědět, tak říkajíc, jak na to – a to je právě umění diplomatického jednání. Od doby, kdysi velmi populárního spisu D. Carnegieho (Jak získávati přátele a působiti na lidi, 1. vyd. 1938), umění jednat s lidmi, tj. v podstatě umění diplomatického jednání, velmi pokročilo.

Již na začátku své poučné knihy uvádí její autor čtenáře do podstaty problematiky, když ukazuje, jak „schopnost vést lidi s laskavostí“ je účinnější, než používání „siláckých manýr“. Každá z následujících dvaceti kapitol této knihy pak přináší, provázena příklady, dvacet podstatných tezí-pouček pro jednání s lidmi, např.: prokažte více trpělivosti než váš protivník, urovnejte spory dříve, než se konflikt vyhrotí, pomozte všem zúčastněným zachovat si tvář, usilujte o tvůrčí dohodu, ne o kompromisy na půl cesty, přenecháte svému partnerovi autorství vaší dohody a další. Kniha poskytuje mnoho cenných, praktických rad, ale není to sociálně psychologická „kuchařka“, podává a ilustruje principy psychologického působení na druhé lidi, vzorce určitých sociálních technik, ale přináší také minimum teorie v každé z dvaceti kapitol této živě psané a velmi užitečné knihy.

Každý člověk, jak je známo, je tak trochu psychologem-samoukem, protože si vytváří různá psychologická pojetí svých partnerů, výklad jejich chování a charakterových rysů, na základě kategorizace „těch druhých“, tj. jejich zařazování do takových kategorií jako jsou např. důvěryhodný-nedůvěryhodný, vřelý-chladný a další, pak s daným partnerem interakce jedná. Nicméně platí také obecné zásady úspěšného jednání a ty tvoří podstatu toho druhu „diplomacie“, o níž pojednává tato kniha. Snad nejobecnější z těchto zásad je právě ta, kterou autor této knihy uvádí hned na začátku: „prosadit svou věc a zároveň zůstat oblíbeným“. Autor vyslovuje přesvědčení, že: „Ať se porozhlédneme ve kterékoliv oblasti lidského života – úspěšné diplomatické chování se řídí stále týmiž dvaceti zásadami“ a „Znalost a používání těchto zásad odlišuje úspěšné lidi od neúspěšných“. Je to jistě trochu složitější, ale to, co se z této knihy naučíme, nám v našich mezilidských interakcích jistě pomůže.

Autor článku: Milan Nakonečný

Zdroj fotografie a článku: www.portal.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: serphose - 13.2.2006 - 10:40

+++
To je fakt dobrý. Jedna z vašich "redaktorek" by si tuhle knihu určitě měla povinně přečíst. :0D

Od: Martina Bittnerová - 13.2.2006 - 11:11

Serphose- a která ale?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0286 s