Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníStát se součástí všedního dne

11.02.2006   Pavla Králová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ELLING A KJELL ANEB CHVÁLA BLÁZNOVSTVÍ je divadelní hra norského dramatika Axela Hellstenia o dvou autistech, kteří se snaží najít své místo v životě, naučit se chodit na nákup, nebo zvedat sluchátko telefonu. Elling a Kjell nám nevědomky ukazují naše absurdnosti v tom nejčistším zrcadle a s laskavým humorem nám otevírají oči.

V hlavních rolích se představí Elling a Kjell - dva autističtí pacienti se všemi projevy, jež tato nemoc přináší. Elling vyrůstal jen s matkou a když zemřela, zjistil, že se o sebe nedokáže postarat. Nakonec skončil v psychiatrickém ústavu, kde si našel kamaráda Kjella, který byl ochoten, a co víc – přímo lačnil po tom, poslouchat Ellingovy vymyšlené historky o krásných ženách, ministerské předsedkyni a veřejném domě kdesi v Americe.

Jelikož ale oba ve své léčbě značně pokročili, rozhodlo se vedení magistrátu města Oslo, že jim poskytne sociální byt, aby prokázali,
že se dokáží zařadit do běžného koloběhu života. A tak jsou oba naši hrdinové hozeni do vody a nuceni se naučit v ní plavat. Zpočátku to jde ztuha. Jako autisté jsou oba navyklí na pevný řád léčebny a ten jim tady náhle schází. Do bytu za nimi pravidelně dochází sociální pracovník Frank, který se nenápadně a pomalu stává jejich přítelem.

Navzdory očekávání se součástí všedního dne dokáže plnohodnotněji a pravdivěji stát mlčenlivý, ale neskonale prostý a lidský Kjell,
Elling je mnohem méně suverénní. Možná právě proto, že o všem více přemýšlí.

V podání herců
pardubického divadla se pro mě toto představení stalo výjimečným zážitkem. V mnoha situacích, jimiž Elling a Kjell procházeli a také v jejich reakcích na okolí, jsem se dokonale poznala. A musela jsem se upřímně smát. Zároveň se tato hra může stát pro nás jakousi nadějí - vždyť oba jsou na tom mnohem hůře než my, a přesto se dokáží stát platnými členy společnosti a jsou velmi důležití jeden pro druhého.

Autor hry Axel Hellstenius vytvořil tuto divadelní adaptaci podle literární předlohy „Pokrevní bratři“ (pouhá shoda názvů se známým muzikálem) od významného současného norského autora Ingvara Ambjorsena. Kniha „
Pokrevní bratři“ je třetím dílem románové tetralogie, v níž jako hlavní hrdina vystupuje právě náš Elling.

Hru Elling a Kjell aneb Chvála bláznovství uvádí VČD v Pardubicích v režii Jiřího Seydlera, překladu Aleny Vrbové a hereckém obsazení: Elling: Radek Žák; Kjell: Jiří Kalužný; Reidun: Kristina Jelínková; Frank: Michal Przebinda; Gunn, ošetřovatelka a servírka: Romana Chvalová.


Zdroj fotografií: www.vcd.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0693 s