Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTajemství Krejčířovy směnky odhaleno!!!

09.02.2006   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Výřez ze hry: "Na samý vrchol svatovítské katedrály vyšplhal prezident Klaus. Nyní nemůže pochopit, že výš a dál už to opravdu, ale opravdu nejde!"

 

Politická satira se v našich divadlech často neobjevuje. První vlaštovka přiletěla do divadla Rokoko v podobě satirického kabaretu hry Ivy Klestilové Má vlast.

Nad naší politickou scénou se již dlouho stmívá. Přesto veškeré temné kroky, jenž naši politici činí,
jsou vedeny těmi nejmírumilovnějšími, nejlíbeznějšími a nejláskyplnějšími motivy. Alespoň tak naši zastupitelé vysvětlují vše, co vyplulo na povrch zakalené politické stoky a nepodařilo se dostatečně utopit, nebo jinak zamaskovat až do doby, než aféru předčí jiná, stejně podlá záležitost.

Hra mapuje českou politickou scénu přibližně od doby, kdy se zrodila velká láska mezi Standou a Šárkou, katapultující mladý, krásný a perspektivní pár do nejvyšších sfér. Vrtkavá
Fortuna (chudobný strýček, voják z povolání v.v.) podstrčila naditou igelitku do rukou naivního předsedy vlády a umožnila mu řešit bytový problém.

V průběhu hry odhalíme alespoň kousíček tajemného, co skrývají rozlehlé paláce Strakovky či sály parlamentu. Něco ale závoj temnot nevydá. Např. Krejčířův žralok nepromluví a nepromluví, statečně přečká hanebný výslech páně Bublanův. Konec konců ani sám Krejčíř není tak zlý, vždyť v dalekém a smutném exilu myslí nejvíce na přestárlé české umělce a zcela zapomíná na svých 60 melounů.

I když jde o rovnocenný kolektivní herecký výkon, vyzdvihnout zaslouží
Bob Klepl. Ve vážně komických rolích tří předsedů i bez přílišné parodie a imitace odlišuje spokojeného důchodce Zemana, asketického Špidlu klusajícího do Bruselu i hřmotného buldozera Paroubka s nezbytnou pihou krásy na tváři, ve vypjatých situacích připomínající rétorikou Jakeše.
Souboj (zatím) vítězný striptér narcis Rath versus znechucený narcis Klaus je běh na dlouhou trať. Klaus má dost těžkou pozici i zde, jen vzdáleně na videu komentuje vývoj, přesto jako bůh Janus svým straníkům nastavuje dvě tváře. Čeká na svoji příležitost. A ta opravdu, ale opravdu přijde. Zatím i jeho dráždí silácká gesta Topolánka, málo podložená rozumem. Vystoupí tu i nejčestnější politik Mirek Kalousek, který řeší dilema, proč má rád jen Mirka Kalouska.

Představení
končí nečekaně (na rozdíl od pohádky, kde dobro zvítězí nad zlem a viník je spravedlivě potrestán). Zde všichni společně spokojeně zkorumpovaní kráčejí do dalších politických šarvátek. Baví je to! Ale co si má počít obyčejný volič? Kdo mu zaručí, že za pět let těch s igelitkami pouze nepřibude? Epilog bezvýchodnosti se ztrácí v jásavých nadějných tónech vlastenecké hudby českých velikánů...

Autorka, jež je nadšena současnou politickou scénou, jelikož ji nabízí nepřebernou studnici nápadů, si nic nevymýšlí, nepointuje, nekouzlí žádné metafory ani jinotaje, pouze věrně zapisuje výroky, jimiž nás prostřednictvím médií krmí čestní a čistí straníci. Stačí vnímavě a citlivě reflektovat dění. Výsledný krkolomný příběh se tvoří jaksi mimo nás i naši vůli, kolikrát vysoce stoupá i nad naši fantazii. Otázky si divák
klade ze z7hlédnutého dle svého naturelu. I když nejvíce zobrazených figur vlastní růžovou socdemáckou legitimaci, hra upozorňuje na neuvěřitelné zázraky dějící se politikům všech stran. Že takové štěstí nemá řadový občan, je nabíledni.

V režii Thomase Zielinskiho a Tomáše Svobody hraje, zpívá, tančí v rytmu spartakiádních poupat a doslova třeští celý soubor divadla, včetně režisérů: Bohumil Klepl, Petr Lněnička, Václav Mareš, Jelena Juklová, Jan Bidlas, Ivo Šmoldas, Jana Stryková, Alena Štréblová, Tomáš Matonoha, Jiří Hána, Hynek Chmelař, Dan Dittrich, Kryštof Hádek, Leoš Noha, Jan Plouhar, Dana Batulková, Vladimír Čepek, Tomáš Svoboda, Veronika Koudelková, Jana Burianová Thomas Zielinski. Prostě každý, kdo má ruce a nohy.

 

Protože dny souboru, stejně jako současné politické scény, jsou pomalu sečteny, hrají s vervou a jásají nad groteskním podobenstvím, což divák neskonale ocení. Hra patří mezi vysoce aktuální, otázka zní, jak dlouho. Tady spíše záleží i na aktivní tvořivosti politiků, kdy svými dalšími činy zastíní dnešek. Politika česká, křišťálově čistá groteska?!

Divadlo Rokoko v Praze uvedlo hru Má Vlast 4. února.

 

Zdroj fotografie: http://www.rokoko.cz
Bohumil Klepl


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0357 s