Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníWorldmusic byla vždycky naše tajná láska

23.02.2006   Pavla Králová   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PSALTERIA, netradiční dívčí kvarteto z Čech ve složení Kateřina Augustinová, Eva Žídková, Karla Mateásko a Iva &Sářecová, doposud se věnující originální interpretaci středověké hudby, vydalo na podzim loňského roku nové, v pořadí již třetí album s názvem Balábile (něco jako všehochuť). Album je v žánru worldmusic a obsahuje 12 lidových písní z mnoha koutů Evropy, zpívaných v původním jazyce dané země. Nejen o novém albu jsem si povídala s Kateřinou Augustinovou.

Jak vaše skupina vznikla? Co bylo prvotním impulsem a kdo byl otcem, respektive matkou myšlenky vzniku kapely?

No, původně to začalo asi tak před sedmi lety na konzervatoři, kde jsme já a Eva studovaly zpěv. Tenkrát nás uchvátily sefardské písně, začaly jsme je ještě s pár spolužačkami zpívat, ale mně zakrátko začalo připadat, že by písničkám slušely trochu jiné aranže, než jaké jsme převzaly od jiných interpretů a tehdy už se začala formovat Psalteria. Nejdřív jsme dostaly občas příležitost si někde zazpívat (tenkrát téměř bez nástrojů) a tím, jak rostl zájem o naše vystoupení, rozrůstal se také náš repertoár, přibývalo nástrojů, na které jsme se učily hrát většinou samy a utvářel se nějaký náš styl.

 

Každá zpíváte a hrajete na několik hudebních nástrojů. Je muzika celý váš život, nebo se věnujete ještě něčemu jinému?

To je tak napůl. Určitě nejsme zcela stoprocentně zaměřeny jen na hudbu, těch zájmů jak soukromých, tak i profesních, je určitě víc, ale hudba je rozhodně úplně nahoře v žebříčku hodnot nás všech. Já osobně se věnuji už převážně jenom hudbě a moje kolegyně z kapely se k tomu čím dál tím víc přibližují.

 

Jak vznikl nápad „pohnout“ se od středověké hudby k worldmusic?

Já říkám, že tuhle desku jsme si natočily pro radost. Většinou po nás všude chtějí stále jen „středověk“, ale worldmusic byla vždycky naše tajná láska… Tak jsme si řekly, že už je čas s tím, jak říkáte, „pohnout“ a tak vzniklo Balábile.

 

Na vašem posledním albu se kromě vás podílelo několik hostů. Jak se vám s nimi spolupracovalo?

Naprosto báječně. Všichni hosté jsou naši dlouholetí a dobří přátelé, takže spolupráce byla velmi hezká – oni znají nás, my známe je, všichni věděli co mohou očekávat, takže to bylo moc příjemné. Navíc akordeonista Marek Vojtěch přišel i s nápadem nazvat desku „Balábile“.

 

S vaší muzikou jste navštívily několik zemí. V jaké se vám líbilo nejvíce a kde jste měly největší ohlas?

Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že jednoznačně &Spanělsko. Tam jsme zažily všechna „nej“ – nejlepší publikum, nejlepší podmínky ze strany organizace, navíc moře, slunce, víno….

 

Kam byste chtěly do budoucna svou tvorbu směřovat?

Naše tvorba má teď dva směry – středověká hudba je stále náš „chlebodárce“ a rozhodně jsme na ni tím, že jsme vydaly Balábile, nijak nezanevřely. Naopak další plánovaná deska, kterou se chystáme natočit už velmi brzy, bude zaměřením opět středověká a tak trochu vánoční…

A co se týká worldmusic, už připravuji nové písně a máme velké plány, především se chystáme mnohem víc koncertovat a snad se už letos objevíme na nějakých větších festivalech.

 

Hodně koncertujete. Kde vás mají lidé šanci vidět „naživo“?

Zatím nejbližší koncert je dohodnutý v klubu „Rybanaruby“ 24. 4., ale určitě bude nějaký i dřív, doporučuji sledovat www.psalteria.cz, kde jsou všechny termíny vždy nejaktuálnější.

Pro více informací o kapele, poslech ukázek písní, nebo informace o koncertech, navštivte oficiální stránky skupiny na adrese: www.psalteria.cz .

 

 

Zdroj fotografií: www.psalteria.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0414 s