Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníLedová krása smutné krasobruslařky Hanky Maškové

21.02.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

S její osobností vplula na led elegance a půvab. Hana Mašková, dívka, která vrátila po Áje Vrzáňové české ženské krasobruslení do světové špičky. Za svou poměrně krátkou aktivní sportovní kariéru získala titul Mistryně Evropy v roce 1968, stříbrné medaile z mistrovství Evropy v letech 1967 a 1969 a v neposlední řadě bronzové medaile ze zimních olympijských her 1968 v Grenoblu a z mistrovství světa 1967 - 68.

Hana Mašková se narodila 26. září 1949 kuchařce a číšníkovi, tedy do žádné sportovní rodiny. Hanička ale nechtěla chodit do školky, a tak dopoledne trávila mezi ostatními dětmi batolícími se na ledě na Štvanici. Bedlivě na ně dohlížel Karel Glogar. Poté se dostala do rukou trenéra Jaroslava Sadílka, aby se jí nakonec těsně před mistrovstvím Evropy 1963 v Budapešti ujala trenérka Míla Nováková.

Začátky

Hanka byla bezesporu ve své době fenomenální skokankou, měla pro skoky talent od Boha. Ojakživa ji ale sráželo to, že si příliš nevěřila, často trpěla trémou a neopodstatněným strachem. Jednoduše postrádala onu nezbytnou duševní jistotu. Bohužel na její psychice se negativně podepsala její matka (v rodině Maškových se odehrála tragédie, kdy ze tří dětí zůstala jen Hanka a paní Mašková se na ní doslova upnula). Měla Hanku ráda, ale jak už se někdy stává, její láska na Hanku působila doslova zhoubně.
A proto zůstávala pro Hanku oporou sice nekompromisní, ale vždy rozumná a lidská Míla Nováková. V rámci televizního cyklu Předčasná úmrtí proběhl dokument o Hance s názvem Teskné oči královny ledu, kde mohl divák na archivních záběrech vidět a slyšet Hančinu matku; kdo ji sledoval, jistě mi dá za pravdu, že v té dámě bylo něco nenormálního. Ostatně v posledních letech jejího života ji sužovala těžká duševní choroba.

Úspěch má dvě stránky

Za Hančiným úspěchem se skrývala těžko představitelná dřina. Jak uvedla Hančina matka, musela Hanka vedle tréninků a vstávání o čtvrté hodině ranní, výborně prospívat ve škole, a k tomu chodila ještě na klavír a na němčinu. Zatímco její vrstevnice pomalu začaly navazovat známosti s chlapci a měly čas se bavit, Hanka znala jen povinnosti. Odříkání ale přineslo triumfy, které Hanku vynesly mezi světové královny ledu. Pak přišel zlom v osobě textaře Jiřího Štaidla, jehož poznala už coby známá a oslavovaná krasobruslařka na koncertě Karla Gotta v roce 1968. Bohém Štaidl se poněkud pod vlivem lásky k Hance uklidnil a provedl ji neznalou pražskými nočními podniky. Matka to nesla velmi těžce, pravděpodobně chtěla Hanku pouze pro sebe. Míla Nováková to Hance na jednu stranu přála, na druhou se únava často projevovala na Hančině výkonu při tréninku, nehledě na to, že Štaidl nebyl žádné neviňátko a Hanku často potrápil. Přesto Míla Nováková vzpomínala, že ji Hanka na počátku vztahu se Štaidlem připadala šťastná. Nicméně na ledě se na Hanku lepila smůla, jež vyvrcholila tím, že si při exhibici ve švýcarském Winterthuru po nepovydařeném trojitém rittbergru narazila kostrč, a následkem toho poté po čtyřech povinných cvicích odstoupila od své další účasti na mistrovství světa v Coloradu Springs. Právě tam se psychicky zlomená Hanka rozhodla pro ukončení své amatérské závodní kariéry a k přestupu do lední revue. Své rozhodnutí samozřejmě konzultovala s Mílou Novákovou, kterou to sice jako trenérku mrzelo, ale zároveň Hanku chápala. Hančiny brusle na povinné cviky proto zřejmě dosud leží na dně coloradského jezera, kam je hodila pouze v přítomnosti jediného svědka – paní Míly.

Holiday on Ice

V roce 1969 nastoupila Hanka Mašková do světově známé lední revue Holiday on Ice, s níž se dostala i do Prahy. Z počátku se v ní cítila spokojená, měla čas na spoustu jiných a pro většinu z nás normálních a běžných zálib. Láska se Štaidlem kvetla a proto se zdálo, že se Hanka pomalu dostává do psychické kondice. Ovšem toto období netrvalo dlouho, časem se jí zdála vystoupení v lední revue úmorná a počítala s tím, že po dvou letech revue opustí.
Přesto angažmá přineslo Hance finanční nezávislost a určitou osobní svobodu, přeci jen matka zůstala v Praze a mohla ji proto kontrolovat pouze maximálně po telefonu.

Milovnice rychlé jízdy

Od dětství Hanka něco musela, navíc jí neustále kibicovala matka, úzkostlivě starostlivá a milující, nicméně pro Hanku v důsledku až nesnesitelně. Hančina křehká duše potřebovala spíše opravdové pochopení než neustálý dozor. A proto snad jedno z mála míst, kde si Hanka mohla připadat skutečně volná, bylo sedadlo v autě. Hanka zbožňovala až riskantně rychlou jízdu. Za volantem se cítila nikým nesledovaná, možná za volantem se stávala tou skutečnou Hankou a ne tou poslušnou a pokornou dívkou, za kterou se vznášel stín věčně dohlížející matky. A na svou vášeň doplatila. 31. 3. 1972 zahynula ve francouzské obci Vouvray při cestě z Tours do Poitiers. Poslední místo k odpočinku nalezla na vyšehradském hřbitově. Její hrob zdobí okřídlené ženské torzo od Jana Štursy.

Dohra

Nedlouho před smrtí se Hanka Mašková s bonvivánem Štaidlem rozešla. Podle některých pramenů navázala známost s bohatým Němcem, podle jiných s jistým Francouzem. Každopádně důvodem k rozchodu se pravděpodobně stalo Štaidlovo zalíbení v blonďaté české lyžařské reprezentance Ivaně Zelníčkové, později Trumpové, která tehdy studovala FTVS, lyžovala a ještě si přivydělávala coby manekýna v ÚBOKU (Ústav bytové o oděvní kultury). Po jejím odchodu z Čech do Rakouska nastoupila do ÚBOKU na její místo dnešní úspěšná majitelka agentury Czechoslovak Models Milada Karasová.
Jiří Štaidl tragicky zahynul při autonehodě 9. října 1973 nedaleko Prahy. Jeho bratr Ladislav se pak po boku Karla Gotta přeměnil v ikonu socialistického popu a v současnosti úspěšně podniká.
Míla Nováková vychovala řadu vynikajících krasobruslařů, vedle Hanky Maškové například sourozence Romanovy - Pavla a Evu, taneční krasobruslařský pár, který dovedla k úspěchům na mezinárodním poli. I oni získali angažmá v Holiday on Ice. Bohužel zanedlouho Pavlův život v pouhých devětadvaceti letech ukončila autonehoda - přesně 31. 1. 1972.

Míla Nováková své svěřence vždy tak trochu brala jako své děti, bohužel o dvě z nich přišla velmi záhy. Kromě toho, že se objevila ve vzpomínkovém dokumentu o Haně Maškové, občas ji lze zahlédnout i na televizní obrazovce v roli pomocného komentátora krasobruslařských soutěží. A můžeme jen doufat, že se snad objeví někdo, kdo sepíše její paměti, protože tato na pohled nenápadná žena byla u toho, když se české krasobruslení ocitlo na svém od té doby nepřekonaném vrcholu.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Libuše Schreiberová - 4.1.2011 - 22:53

Hanička Mašková
Dobrý den, jsem vrstevnice Haničky Maškové. Vždy jsem jí obdivovala a našemu státu dělala jen dobré jméno. Byla to prostě dáma. I do dneška si pamatuji den, kdy to hlásili s televizi, že Hanka Mašková už bohužel není. Tenkrát jsme byly mladí- ale po Haničce Maškové již žádná česká nebo českolsovenká krasobruslařka se již nenarodila. Ale mám jednu prosbu nebo dotaz jak skončili rodiče Hany Maškové? Někdo mi kdysi říkal, že Haniška svým rodičům někde na Barandově nechala postavit vilu a že snad Hanka má ještě nevlastního sourozence ze strany svého otce. Jestli něco víte prosím napište. Děkuji L.Schreiberová

Od: Larisa - 20.1.2011 - 20:47

Hanicka Maskova
Dobry den, jsem z Ruska, Hanicka byla a zavse zostane moji prvni a najsilnejsi laskou v krasobrusleni. Byla to velmi hezka a okouzlujici divka a vyborna krasobruslarka. Jeji smrt byla dla mne velkou tragedije. Vim,ze byl o ni film v televiyii Teskne oci kralovne ledu Hana Maskova ale nesmohla na ni najit. Mozna, neco o tym vite jak jeho najit. Prominte moje cestinu, juy davno nepisalam po cesky. Dekuji. Larisa Marinicevova

Od: Peter Dana - 28.1.2011 - 11:55

Tvrdy trening a nadani
I kdyz je to jiz 50 let, dobre si na muj cas s Hankou Maskovou vzpominam. Jezdil a trenoval jsem s ni denne vice nez 5 let. Nase zacatky byli u pana Glogara, na Stvanici, pan Glogar byl velmi prisny trener, ale velmi srdecny. My jsme jezdili na zadnim rohu ve Stvanici jako male deti. Hanka byla vzdycky nejlepsi. Jezdil s nami Vlasta Hurych, Zorka Veprekova, to co si jenom vzpominam. Hanka krasne skakala, jako by nebyla gravitace. Ale ona byla taky pilna na povine jizde. Jeji maminka byla vzdy u ni, kdy ji to ten cas umoznil. Trenovali jsme hodne, jenom s malimi prestavkami na caj v hospode na Stvanici. Tehdy byli stadiony strasne chladne. A v nedeli jsme jeli na rybnik trenovat, na Seberak.Pozdeji chteli, abych ja jezdil s Hankou parovou formaci. Me potom prevzal do treninku pan Divin, otec Karla, my jsme i v lete jezdili denne do Stare Boleslavi trenovat. Osobne jsem krasobrusleni nemel rad, a ja jsem v 10 letech nechtel jezdit par s zadnou holkou, snad jsem se stydel, tak ze ty nejake plany CSTV aby se udelal par Petr Dana a Hana Maskova nevysli. Bohudik, ponevadz Hanka byla kvalitne jina trida. Kdyz me bylo 12, nechal jsem krasobrusleni a zustali jenom vzpominky. Hanku jsem jiz nikdy osobne nepotkal, videl ji jenom v televizi. Jeji rodice byli skutecne nepredstavitelne houzevnati.
Pan Glogar trenoval take bratrance Jelinkovi, pred jejich utekem do Kanady. Byli pozdeji myslim Mistri Sveta v parove Jizde.

Od: vilemmeitner. - 7.2.2011 - 13:50

rad.vzpominam
na.hanku.maskovou.se.neda.zapomenout.pro.jeji.lehkost.a.krasu.brusleni.vzpominam.jen.nostalgicky.na.prenosy.tv.

Od: Irena - 18.2.2011 - 10:07

Děkuji za krásný článek

Od: Martina Bittnerová - 24.2.2011 - 17:53

Děkuji všem za milá slova. Já nejsem pamětnice Hanky Maškové. Zaujal mě její osud.

Od: Jana Volfová - 13.6.2011 - 14:41

Hanička Mašková spolu s Romanovými a ostatními úžasnými krasobruslařemi z té doby,byla a zůstala mmým idolem.Nemůžu na ni zapomenout.Pro paní Larisu z Ruska:kdybyste zaslala svoji adresu,poslu Vam na DVD Teskne oci kralovny ledu.

Od: Eva Nedbalova - 29.7.2011 - 23:37

Hana Maskova
Kvuli Hance Maskove a sourozencum Romanovym jsem chodila pozde vecer na televizi k sousedum, protoze my jsme zadnou nemeli.Byla jsem do krasobrusleni zamilovana.Hancina nehoda mne hrozne sebrala.Kdyz jsem v Praze, tak jdu velmi rada na Vysehrad a pobrecim si.Ziji v Nemecku, cili nemam moznost sehnat Hancin Film Teskne oci kralovny ledu.Prosim o pomoc.Existuje vübec nejake video s archivnimi snimky?

Od: Ja - 15.4.2012 - 13:09

http://uloz.to/xTcX9mz/predcasna-umrti-hana-maskova-dokument-tvrip-avi

Od: Marie Minářová - 1.7.2012 - 11:33

Hana Mašková
Hanka byla mým velkým dětským idolem a já jsem jí napodobovala v krasobruslení.Tak jsem byla do krasobruslení zapálená,že když jsem dostala své první brusle se zoubky/byl to vánoční dárek/nesundala jsem je z nohou a šla jsem s nimi i spát.

Od: Pavel Šmok - 5.12.2014 - 20:15

Míla Nováková
Velmi prosím o jakýkoli kontakt na Mílu Novákovou!
Díky předem Pavel Šmok

Od: Martina Bittnerová - 7.12.2014 - 20:22

Pane Šmoku,
na Mílu Novákovou žádný kontakt nemám, zkuste přes krasobruslařský svaz a paní Olgu Žákovou (mezinárodní sudí). To je jediná cesta, co mě napadá.

Od: Jana Volfová - 7.12.2014 - 22:20

paní Míla Nováková
Pane Šmoku,
slyšela jsem, že paní Míla Nováková žije ve Stráži u Tachova. Podrobnosti bohužel nemám, ale není to tam velké, tak snad by někdo z místích pomohl. Celý život miluji krasobruslení a sbírám vše o historii tohoto nádherného sportu. Pane Šmoku, velmi si Vás vážím za to všechno, co jste nejen pro krasobruslení, ale pro naši celou kulturu udělal.
S úctou Jana Volfová

Od: hana - 21.2.2015 - 12:17

Milá novakova žije v praze jsem její sestřička

Od: Eva Hauserová - 20.3.2015 - 21:30

neteř paní Hanky Maškové
Dobrý večer jsem neteř paní Maškový a maminka Alena Jančíková roz.Mašková svou sestru velmi měla ráda a 17.2.2015 když umírala rak mě požádala abych ji dala k její sestře. Mám i důkazy že jsou sestry.

Od: anonym - 21.3.2015 - 7:55

AT TO BYLO JAK BYLO NEDA SE ZAPOMENOUT NA JEJI KRASNE SPORTOVNI VYKONY NA KTERE SE NEDA ZAPOMENOUT

Od: Alena - 14.5.2016 - 11:15

Hanka Maskova- nezabudnutelna kralovna ladovej plo
Hanka Maskova bola spolu s Romanovcani symbolom krasokorculovania a ceskoslovenskeho uspechu v tejto oblasti. Svojim sarmom a prirodzenym nadanim nadchla a hlboko sa zapisala do nasich srdc. Bola ikonou zenskej krasy a tento tromf jej uz nikto nevezme. Smutny koniec, ale nesmrtelna slava. Taka bola a navzda zostane nasa HANKA MASKOVA

Od: Alenka Lukes - 14.5.2016 - 11:23

Hanka Maskova- nezabudnutelna kralovna ladovej plo
Bola ikonou zenskej krasy, sportoveho nadania a huzevnatosti. Ostala navzdy v nasich srdciach.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0642 s