Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.3.2024, svátek má Anežka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníDlouhá válka pro nás všechny

21.02.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Americké ministerstvo obrany v čele s Donaldem Rumsfeldem zveřejnilo 6. 2. 2006 nový plán, jak se potýkat s mezinárodním terorismem. Snad už přední muži americké politiky pochopili, že silná slova ve spojení se zastaralými způsoby boje nepřinášejí kýžený výsledek. Naši nepřátelé se přeskupili a transformovali do nám téměř nevystopovatelných a těžko likvidovatelných málo početných skupin či jednotlivců, kteří jsou ale právě svou flexibilitou a schopností rychle konat právě o ten pověstný krůček vepředu před „detektivy“.

Představitelům USA, nebo možná většině z nás, trvalo bohužel poněkud dlouho, než jsme pochopili, že na nové podmínky boje je nutno přistoupit, jinak terorismu nebudeme schopni vzdorovat. Začalo to válkou v Afgánistánu, kde „hon na teroristy“ odstartoval. Podařilo se najít a vykonturovat výraznou ikonu nepřítele, strůjce všeho toho zla, Usámu bin Ládina, hanebného muže s kulometem nad hlavou a zběsilostmi v hlavě. Naproti němu stál prezident té nejsvobodnější země na světě s několika záměry – osvobodit tuhle sužovanou zemi, zlikvidovat teroristy, chytit bin Ládina a (tak trochu se vlastně pomstít za americké mrtvé). Totalitní vládu Talibánu se svrhnout podařilo, bin Ládin se nejspíš ukrývá někde v horách, ale to, oč tu běží, nám uniklo. Bin Ládin je možná nejhledanějším teroristou světa (nač tento nesmyslný titul?), zuřivým mužem a otcem Al Kájdy, ale od 11. září se jeho pozice dosti změnila. Už proti němu nelze bojovat. Stal se legendou. Vzorem pro sebevražedné atentátníky. Už nezáleží na tom, zda žije či ne. Hrůzné věci se zchystají i bez jeho přičinění. On zažehl požár a my, místo toho, abychom ho hasili, radši hledáme žháře.

Dalším krokem vedle byla dle mého názoru rovněž válka v Iráku. Zbyteční mrtví na obou stranách. Nehodlám spekulovat o důvodech podniknutí tohoto válečného tažení, přidržím se těch oficiálních – totiž údajného vlastnictví jaderných zbraní a diktatury Saddáma Husajna. Zuboženou zemi se podařilo osvobodit od jeho krutovlády, počalo se s budováním demokratického systému v zemi, kde na něj, stejně jako v Afgánistánu, možná nebyli připravení. Staré chyby pořád dokola.

Proto teď vyhlášení americké „Dlouhé války“ chápu jako velké pozitivum. Armáda se chystá transformovat – ubude letců a bomb, zato přibude příslušníků speciálních jednotek, které budou, také potichounku, připravovat akce, jak teroristům bodat kudly do zad.


Zdroj fotografie: www.google.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 25.2.2006 - 11:48

Líba-Pavle: Terorista Bin Lídin v poslední nahrávce vyzval americký lid k ukončení krvavé války v Iráku a nabídl ruku k příměří. Největší demokrat největší demokratické země světa prezident G.Busche podanou ruku odmítl s tím, že s "teroristy se nevyjednává". Nepochybuji, že přitom držel v ruce Bibli.

Od: kecal - 28.2.2006 - 14:43

Pozitivum?
Budeš si to myslet i tehdy, kdy to kudlu do zad vrazí tobě. Vzpomeň si na toho jihoamerického řemeslníka v londýnském metru - vtrhlo tam Blairovo gestapo a ustřelilo mu hlavu. Omylem!
Ten požár zažehly už před lety třeba americké tanky v Saudské Arábii. Analogické s ruskými tanky u nás v roce 1968!

Od: Pavla Králová - 28.2.2006 - 15:34

kecal
Ano, uznávám, tenhle článek je samozřejmě poněkud..jak to říct..úzkoprsý..ale mrzí mě, že jste asi nepochopil, že mi tu jde o pozitivum ve smyslu pokroku od vrhání "omylem" bomb na nevinné civilisty k dopadení konkrétních zločinců. Pozitivum vidím v té snaze o individualizování konfliktu. Blairovo gestapo - to radši nekomentuju, nicméně souhlasím. Jen ty tanky..no nevím...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0339 s