Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníBaví vás milostné dopisy?

06.03.2006   Aleš Misař   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Romantika psaníček stvořených poctivou rukou a perem omočeným v inkoustu se vytrácí. Elektronický bič operátorů švihající zprávičky tu kolem Mysu Naděje, tu přes Beringovu úžinu, je hmotné poště zdatným soupeřem. Výroční zprávy v novinách ohlašují astronomická čísla o počtu rozeslaných esemesek. Kdo si však vzpomene na počet odeslaných dopisů v úhledných bílých obálkách? Bude muset poštovský panáček proslavený stejnojmenným lidovým hitem odtroubit konec klasickému rozvozu?

Pominu otřepané fráze o tom, že pokrok nezastavíte. Zkrátka si to přiznejme - ty úkony, které lze provést rychleji a pohodlněji, budou také působením důvtipných hlav co nevidět zrychleny a zpohodlněny. Až někdy podléhám dojmu, že hlavním motorem vědeckého bádání je touha po nalezení kratší a schůdnější cesty. Básnicky řečeno – proč obcházet rybník sice příjemnou, ale zdlouhavou pěšinou do oblouku, když můžeme stříbrnou překážku zkřížit prostým přechodem a vyjít z anglického parku o minutu dříve?
Podobný příměr se týká i staré dobré pošty. Povím z vlastní zkušenosti – jakmile se stane ten div a někdo po mě v době elektronizace společnosti žádá, abych napsal vlastnoruční dopis, porazí moji morálku nelákavá představa obětí, jež bude třeba pro vznik samotného dopisu složit. Skoro mi připadá podivné a nerozumné sahat do zásuvky po zapadlých obálkách, když se mi denně před očima hemží termitiště mailových adres a mobilních čísel, takže se mě zmocňuje dojem, že jinak než elektronicky už nemá smysl komunikovat. Odhalil jsem se!
Jazýčkem na vahách, promlouvajícím ve prospěch pokroku, se stala lenost! Pro to bychom se snad nemuseli tolik bičovat – koneckonců lenost moderního člověka vyvažujeme stále důmyslnějšími vynálezy – ovšem rozhodnutím pro rychlejší cestu se zbavujeme jakéhosi vděčného kouzla, jaké na sebe umí upínat pouze ony zastaralé a zdánlivě pohrdání hodné metody z arsenálu „našich babiček.“

Nesporně i ústup klasických dopisů z výsluní mezilidského dorozumívání znamená ztrátu jednoho nenahraditelného vzorce v lidském chování - totiž rituálu. Ten, má-li se podařit a přinést vykonavateli toužené uspokojení, nemůže se odbýt ve spěchu, ale naopak potřebuje svůj čas, abyste si mohli dát záležet a vychutnat si zážitek z něj až na dřeň.

Mezi takové jadrné rituály patří jistě i psaní dopisu, zvláště za podmínek, kdy se do díla pouštíme dobrovolně a s úmyslem mile překvapit adresáta (v opačném případě mluvme spíše o tryzně z povinnosti). Vše podstatné se skládá z několika oddělených činností, bez nichž by se dopis nikdy nestal tím, co mu sluší nejlépe.
Pracovní postup se může rozrůst do neúnosně košatého stromu položek: Nejprve zmoci svoji ztýranou vůli a natáhnout se pro tužku a list papíru; zhotovit nějakým způsobem obsah dopisu tak, aby nepřipomínal ani opožděnou úlohu pro Bedřicha Hrozného (známý rozluštitel chetitského písma), ani hororové pásmo pro vašeho (bývalého) češtináře – když ukápnete několik apartních kaněk od cesty, nevadí - jen to zdobí váš záměr věnovat se psaní po starém způsobu. Potom probudit na dně šuplíku zažloutlou obálku dřímající svůj sen o užitečnosti; vzpomenout si na správnou adresu a třikrát si ji znovu zapamatovat, než se vůbec odvážíte poškádlit špičkou tužky čistou plochu; uvědomit si s mrazením v zádech, že byste měli připojit ještě směrovací číslo; vyhledat PSČ v seznamu měst a obcí; vítězoslavně olíznout a přibouchnout poštovní známku, popřípadě, když jste si žádnou na horší časy neschovali, zadoufat, že ji opatříte v trafice za rohem a uvědomit si, že známka nebude zadarmo; pečlivě obálku zalepit; napsat hůlkově všechny kouzelné formule jako jsou adresy, směrovací čísla a odesilatel.
Na úplný konec přijde vrchol – asi nejtěžší část procedury – dostat se přes nástrahy lenosti s dopisem nějak ke schránce; a zde již záleží na štěstí každého z nás, jak daleko od nejbližší schránky se mu poštěstilo najít bydlo. Ano, bezpochyby, poštovní schránka na prvním rohu ulice je příjemná věc!

Ještě si netrub smuteční, poštovní panáčku! Na dopisy zůstává krátká textová zpráva v něčem opravdu krátká - když obdarovaný adresát třímá v rukou bílou pěknou, předpisovou obálku a dobývá v napětí uvnitř poskládaný výsledek vašeho souboje s pohodlností!

Zdroj fotografie:www.google.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 6.3.2006 - 11:16

Již jsem to psala v jednom článku, po našich předcích zůstaly krásné dopisy, po nás nezbude nic... A to mě mrzí.

Od: v.polakova - 6.3.2006 - 20:45

To je dnes aktuální článeček...

Od: Mirka - 12.3.2006 - 1:22

Bohužel ...
Vytrácí se bohužel i zdvořilost a někdy i slušnost mezi lidmi. A potom - má to kouzlo držet v rukou bílé psaníčko a těšit se na obsah jeho sdělení. Ovšem - musí to být osobní, nikoliv úřední ...

Od: Martina Bittnerová - 12.3.2006 - 8:56

Mirka- souhlasím s Vámi, přesto kdy naposledy člověk dostal takový dopis, já dostávám jen pracovní e-maily a smsky.-)

Od: Mirka - 18.3.2006 - 10:11

ano
Martině Bitnerové.
Já takové dopisy ještě dostávám a schovávám si je. Od dobrých přátel. Nejvzácnější mám od mého starého pana profesora, který mi psal dlouhé dopisy i s hodnocením dnešní doby ještě ve svých 92 letech. Psával mi obratem, s omluvou na své stáří a zapomětlivost. Věřím, že i ostatní lidé mohou dostávat psaníčka. Je tu jen jedna podstatná podmínka: Ten, kdo dopis dostane, musí také včas odpovědět. Vzájemná korespondence se musí "pěstovat" - tak jako hezké mezilidské vztahy...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3238 s