Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníTygr a sníh - příběh osudové lásky

21.02.2006   Jindřiška Kodíčková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Příjemná, inteligentní, dokonale realizovaná představa režiséra a herce Roberta Benigniho o velké osudové lásce, jež nabízí příběh čistý jako sníh a divoký jako tygr.

Komický, romanticky popletený básník Attilio (Roberto Benigni, proslavil se filmem Život je krásný, za který získal Oscara za hlavní roli a nominaci za režii a scénář) vyučuje na univerzitě v Římě a právě publikuje novou sbírku svých prací nazvanou "Tygr a sníh". Attilio v normálním životě selhává, žije ve světě svých veršů a nepraktickou poetickou vysněnost přenáší i do normálního světa. Někdy tak ztrácí spojení s realitou, básnickými slovy nemůže oslovit ani zapůsobit na lidi žijící obyčejným, prozaickým životem, mající běžné problémy. Osudově se zamiloval do kritičky Vittorie (Nicoletta Braschi, jeho skutečná manželka). Žije jen pro ni, neustále ji vyhledává, chová se roztržitě, v noci sní o svatbě. Vittorie ho shovívavě přehlíží, ale má pro něho slabost, není ji protivný.

Situace se dramaticky změní, když Vittoria odjíždí do Bagdádu udělat rozhovor s iráckým básníkem Fuadem (Jean Reno). Ten volá Attiliovi, že během bombardování utrpěla zranění a upadla do kómatu. Attilio nemešká ani chvíli, z nepraktického ňoumy se mávnutím proutku stane odhodlaný člověk ochotný udělat cokoliv, aby svou milovanou zachránil. Absurdní a hrůzný konflikt jednadvacátého století, válka v Iráku, přivede Attilia na samý pokraj jeho možností. Za pomoci přátel i neznámých lidí dokáže prakticky nemožné. Pronikne do uzavřeného, rozbombardovaného Bagdádu, sežene nedostatková léčiva a na pozadí minových polí a jiných válečných nástrah se mění v rvavě odvážného, ale nikoli sterilního hrdinu, mající před sebou jediný cíl – život Vittorie. Přestává se bát, nemyslí na sebe, ve jménu lásky dokáže vzdorovat i zkáze, přizpůsobuje se nečekaným podmínkám. Příběh z nezávazné komediální roviny nenápadně sklouzává do vážné polohy, tam kde se bojuje i umírá. Veliká láska jednotlivce se konfrontuje s dějinným násilím, které hrubě a nevybíravě zasahuje do života.

Důležitou postavou ve vyprávění je básník Fuad. V podání francouzské herecké hvězdy Jeana Rena nepostrádá tragické rysy a působí velmi realisticky, není to snílek typu Attilia. S krutou realitou své země, z které již nevidí východisko, se vypořádá po svém. Přesto Attiliovi ještě poskytne cenné služby, seznámí ho se starým iráckým lékárníkem a chemikem Al Giumeilim (
Amid Farid
), jenž vyrobí život zachraňující lék.

Komorní příběh, odvíjející se za ohlušujícího rachotu padajících bomb, skrývá mihotavou naději, že lidstvo jednou pochopí, že život milované osoby je stejně cenný jako životy miliónů bezejmenných. Že pochopí, že války nic neřeší.

 

Premiéra: 23. února 2006 

Zdroj fotografie: www.eusebius.cz.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.033 s