Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníVše, co potřebujete, je Lev!

26.02.2006   Pavla Králová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Těmito slovy v parafrázi na slavnou píseň Johna Lennona "All You Need Is Love", ukončil Jiří Macháček, letošní moderátor Českého lva, přímý přenos z pražské Lucerny, kde se již potřinácté ceny udílely. Nejlepším filmem se pro letošek stalo Štěstí režiséra Bohdana Slámy v produkci Pavla Strnada.

Loni v Čechách vzniklo 22 filmů a téměř polovina z nich v koprodukci České televize. Za všechny jmenuji například Kousek nebe, Příběhy obyčejného šílenství, Skřítka nebo vítězné Slámovo Štěstí.

Po lehce rozpačitém začátku se moderátor Jirka Macháček rychle otřepal a podařilo se mu dostat do toho správného tempa. V průběhu celého večera přítomné v sále i diváky u televizních obrazovek bavil vkusným humorem a lehkou a nenucenou improvizací.

Za trapas přenosu bych vyhlásila exhibici tvůrců "Divácky nejúspěšnějšího filmu" - Románu pro ženy, v čele s Filipem Renčem a jeho sice krásnou červenou vestou, zato ale skutečně tupým vystoupením, jež korunoval výrokem: "A v červnu společně po modré." Může to být tisíckrát správné tvrzení, na takový večer se ale naprosto nehodí. Český lev za Román pro ženy se stal také vůbec prvním oceněným filmem z produkce TV Nova.

Cenu za "Dlouholetý umělecký přínos" udělili akademici osobitému režiséru Janu Němcovi. Ocenění za "Nejlepší scénář" obdržel Bohdan Sláma za film Štěstí, který si za stejný film rovněž přebral cenu za "Nejlepší režii". Sláma také málem odnesl Lva Pavlu Liškovi, jenž ale nakonec z divadelního představení, kde hrál, pro Lva odběhl. Pavlův výkon ve Slámově filmu Štěstí získal ocenění jako "Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli".

Zajímavým zpestřením v udílení Českého lva byla dvě hudební vystoupení. O první se postaral Karel Svoboda s Matějem Ruppertem. Ve druhém zazpívala Ivana Chýlková (která údajně chtěla raději zpívat, než mluvit a tak dostala příležitost) a Jiří Macháček. Na klavír je doprovodil Jaroslav Uhlíř.

Ivana také vyhlašovala vítězku "Nejlepšího ženského hereckého výkonu v hlavní roli", kterou se stala Tatiana Vilhelmová - opět za film Štěstí. Její kolegyně Aňa Geislerová dostala cenu za "Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli". A to opět - nečekaně - za film Štěstí.

Film Štěstí posbíral celkem šest Lvů, včetně ocenění za nejlepší režii a scénář. A stal se "Nejlepším filmem za rok 2005".

Další ocenění:

Nejlepší zvuk: Michal Holubec (Příběhy obyčejného šílenství)

Nejlepší výtvarný počin: Eva Švankmajerová a Veronika Hrubá (Šílení)

Nejlepší hudba: Vladimír Godár (Sluneční stát)

Nejlepší střih: Jiří Brožek (Sluneční stát)

Nejlepší kamera: Marek Diviš (Štěstí)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Miroslav Krobot (Příběhy obyčejného šílenství)

Zvláštní cena Sazky za nejlepší nerealizovaný scénář připadla Ireně Hajdové za Děti noci.

 
Snímek z vítězného filmu Štěstí, na fotografii je Tatiana Vilhelmová (získala Českého lva v kategorii Nejlepší ženský výkon v hlavní roli), synové režiséra Bohdana Slámy a Pavel Liška (získal ocenění v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli).
 
Zdroj fotografií: www.ceskatelevize.cz a www.google.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0329 s