Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníMDŽ s Kájou Gottem aneb bolševická óda na ženu?

08.03.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rok se s rokem sešel a máme tu zase MDŽ. Od té doby co nám jej opět uzákonili jako významný den, získali jsme tak oslavu oficiálně posvěcenou z vyšších míst, a proto se lid prostý smí opět v tento den nezřízeně opíjet a večer pak dojatě vmáčknout do náručí žen ovadlý karafiát.

Dnešní náctileté toto datum zřejmě neosloví. Ovšem jejich rodiče a prarodiče naopak při myšlence na MDŽ poněkud zjihnou. Nejeden podnik v sedmdesátých a osmdesátých letech se otřásal za bujarého veselí svých zaměstnanců. A zasvěcená dítka normalizace věděla, že ten den přijdou rodiče domů velmi pozdě. Pozdní příchod rodičů potomstvu obvykle nevadil. A proto opravdovým a doživotním traumatem se pro některé z nás, tehdy školou i školkou povinné, staly přípravy na MDŽ.

Já umělec, ty umělec

Nevím, kterého pedagoga napadlo, že již od útlého věku musely všechny děti vyrábět přáníčka pro maminky k MDŽ, s narůstajícími léty se kladl důraz na jejich kvalitu. Přáníčka se známkovala a největší frajeřina byla, pokud se podařilo sehnat fotografa, který zručně fotil dítka s účesem ála hrnec a žáčci poté rozechvělou rukou pod svou podobiznu psali krasopisně – Milé mamince Janička 2. B.

Jistě se najdou spoluobčané, resp. maminky, které by podobné klenoty našly ve skříni. Bohužel v okamžiku, kdy se měl našinec spolehnout na vrozené výtvarné schopnosti, výsledky vypadaly různě. Kolik nepovedených kytiček ulehlo na dno odpadkového koše, nelze zpětně vyčíslit. Každopádně školkou protřelým jedincům se začala stahovat oblast žaludku preventivně od prvního března. Nehledě na vzrůstající nároky soudruhů učitelů na rozsah a myšlenkovou náplň textu, jíž klidně ztrestali i nedostatečnou. Tuto pseudovýtvarnou zrůdnost bych zařadila někam mezi malbu květnových šeříků a tanků. Jednoduše politika udělala z MDŽ povinnost a povinnost je zrádná.


Slavím, slavíš, slavíme

Samozřejmě pro ženy přijímací dary, a na obrazovce sledující vystoupení Karla Gotta (ten je podle mě symbolem těchto oslav) a jiných zpěváků, mohlo být příjemné na chvíli zapomenout a zaradovat se za peníze ROH (dnešním jazykem odborů, jinak Revolučního odborového hnutí), které podobné kratochvíle čile dotovalo.
Muži tím získali zástěrku k legálnímu opíjení se, kdy se mohli vymlouvat, že tím přece ctí ženu.
Televize opravdu nezůstala pozadu, a považovala bych za poučné a osvěžující vysílat každoročně sestřih předrevolučního „best of“ (tedy toho nejzajímavějšího), co k MDŽ kdy diváctvu předložila.

Musím přiznat, že ve vztahu k 8. březnu mě šokovala i vlastní matka, která ač nestraník a zarytý antikomunista, prohlásila něco v tom smyslu, že z určitého úhlu pohledu jí oslavy těšily, protože prý zažila v práci hodně legrace. Její kamarádka, našemu rozhovoru přítomná, jejím slovům bázlivě přitakávala. Prý podobné radovánky stmelovaly kolektiv a lidé se měli možnost blíže poznat. Někdy asi až moc blízko…

MDŽ lidem scházelo

Jsem schopná si na jednu stranu přiznat s ohledem na generaci našich matek a babiček, že právě ony tento svátek po roce 89 postrádaly, přeci jen je provázel značnou částí jejich života. A jakkoliv se nám může zdát obludný, symbolizoval vzpomínku na existenci matek, na nichž často leží tíha celé domácnosti a výchova potomstva.
Mimochodem podle výzkumu společnosti CVVM z května roku 2003 jsou rodiče velmi důležití pro asi dvě třetiny respondentů. A předpokládám, pokud by se výzkum veřejného mínění zopakoval v současnosti, dopadl by výsledek obdobně. Tudíž připomenutí významu role matky drobným dárečkem asi svůj význam stále má.

Nejsem si ale jistá, na kolik bujaré večírky dostanou prostor v současných firmách razících úplně jiný styl práce než před rokem 89. Firmy dají přednost spíše víkendovému body buildingu, než aby potěšily ženy pugetem a dobrým vínem.

Máte rádi MDŽ?

Nedalo mi to nezeptat se některých svých kolegyň z Nerawebu, zda i ony si připomínají MDŽ, resp. zda vyžadují od svých blízkých kytičku. A co jsem zjistila?

Renata Šindelářová jej neslaví, protože její okolí svátek považuje za socialistický, přestože ona sama by klidně i slavila z toho důvodu, že podle jejího názoru se role ženy často podceňuje.

Libuše Cortéz Čiháková pro změnu MDŽ nikdy neuznávala.

Martina Holánková k tomu dodává: „MDŽ jsem nikdy neslavila. Tento svátek mi nějak nepřirostl k srdci“.

Astroložka Dagmar Čapková téma uzavírá: " Na MDŽ mi nosí můj muž kytku, anžto jsme starší ročník a tam se MDŽ vždy slavilo. Jinak ho neslavíme."


A jak jste na tom vy? Slavíte či neslavíte?

Autor fotografie: Kisha

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Mirka - 18.3.2006 - 10:29

Slavení nemám v oblibě ...
Protože nemám v oblibě žádné slavení, nebylo vyjímkou ani MDŽ. To mi přidalo v té době obzvláště nátlakové. Jak to velké organizování v práci, vždy jsem se za tu svou "ženskou roli" trochu styděla, tak i doma. Nemohla jsem se tomu ale vyhnout. Mám děti a také vnuky - nemohla jsem jim přece pokazit radost když přiběhli s dárečkem. Byla taková doba, ve škole i ve společnosti je k tomu nabádali. Myslím, že každé ženě udělá větší radost, když je jí projevena vděčnost spontánně, než povinně. Tak je to ...

Od: Martina - 20.3.2006 - 8:30

Mirka-zcela souhlasím. Také jsem pro větší spontánnost...

Od: Michal Verner - 22.3.2006 - 22:51

MDŽ
Vážené dámy, jen malý vstup. Svátek žen MDŽ vznikl v Americe. Z komunismem nemá nic zpolečného.

Od: Martina Bittnerová - 23.3.2006 - 11:02

Michal Verner - ale to já samozřejmě vím, bohužel bolševici ten svátek zničili..

Od: Eva Kadlecová - 30.3.2006 - 23:59

nostalgie?
NIJAK ZVLÁŠT´ JSEM MDŽ neprožívala, ale dárky pro mamku jsem vyráběla s láskou. Později v práci mě hyjacint + silonky docela potěšily a sympaticky podroušený šéf s kravatou na půl žerdi byl skvělý. mohla jsem slavit a mohla jsem neslavit, tak jsem to brala. Co je ženská role????? Nechápu.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2823 s