Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 21.2.2024, svátek má Lenka 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníV kůži oběti

17.03.2006   Pavla Králová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

...se ocitnete při čtení románu Odvrácená strana ticha od současného spisovatele Andrého Brinka, který v roce 2005 vydalo nakladatelství Alpress. Kniha vypráví příběh Hanny X, dítěte, z něhož se stala žena dřív, než by bývalo bylo vhodné. Ženy, kterou si osud vybral pro těžké životní zkoušky. Oběti, jež se málem stala zločincem.

Hanna neměla snad v žádném ohledu pěkný život. Vyrostla v sirotčinci, kde čelila útokům snad ze všech stran. Její život měl trpkou příchuť již tenkrát v Německu, když ji jistý kněz, už jako dívenku, sexuálně obtěžoval. Když se pokusila říct o tom svému okolí, byla potrestána ona a ne viník. Nikdo jí zkrátka nevěřil.

Neměla co ztratit a tak když se doslechla o tom, že v Německé jihozápadní kolonii Afrika hledají hospodyně a případné manželky, neváhá a plna nadějí se tam vydává. O všechny iluze a sny přichází ale záhy. Cestou ji znásilní a zmrzačí opilý důstojník, a to takovým způsobem, že nemá žádnou naději, aby si ji někdo pro jakýkoliv účel vybral.

I dále se jí dějí samá příkoří a Hanna je rozhodnutá se důstojníkovi, jež jí odebral veškerou podobu, pomstít. A to i smrtí. Nejsvětlejším místem románu shledávám právě bod, kdy se Hanna, ač zcela zničená a zdá se, že oprávněna k vraždě, rozhoduje tak neučinit a převýšit tak svého trýznitele.

Celá kniha je psána zvláštní metodou, kdy se z jednoho časového úseku dostáváme do druhého zcela nespojitě. Prostřednictvím románu máme skvělou příležitost proniknout do duše a uvažování zraněného člověka, přemýšlet o zlech, jichž jsou lidé schopni a naučit se jim účinně předcházet. A pokud je už pozdě, měli bychom se, podobně jako Hanna, naučit s plody zla žít a netrestat vinu tím, že se sami staneme viníky.


Knihu ODVRÁCENÁ STRANA TICHA vydalo v roce 2005 nakladatelství Alpress.

Zdroj fotografie: www.alpress.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0252 s