Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníDraze vykoupená květina!

08.03.2006   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Žádný jiný významný den nevyvolává tak kontroverzní reakce, jako MDŽ. Zpočátku bojovný, později zprofanovaný, pak zatracovaný, dnes se rozpačitě vracející.

Historie svátku je víceméně známá, proto ji uvedu jen velmi stručně. Původ má v boji chicagských švadlen za lepší pracovní podmínky poté, co dílna, v níž pracovaly, začala hořet a několik jich zahynulo. Na počest jejich obětí rozhodla Socialistická strana USA v květnu 1908, že Národní den žen připadne na poslední únorovou neděli. V té době ještě nebyl mezinárodním svátkem.
O dva roky později navrhla Němka Clara Zetkinová na konferenci socialistických organizací v Kodani zavedení Mezinárodního dne žen. Pevný den ale ani tehdy nebyl stanoven. V roce 1911 se poprvé slavil MDŽ 19. března v Rakousku, Dánsku, Německu a &Svýcarsku.
Ženy s podporou mužů požadovaly na rozsáhlých demonstracích volební právo a konec diskriminace v zaměstnání, zkrácení pracovní doby, zákaz dětské práce.
Tedy nic špatného, co by mohlo dát do vínku tomuto svátku tak zběsilý odpor, jehož jsme dnes svědky. Možná z dnešního pohledu vadí, že se do oslav zapojily i ruské ženy. Za svá práva i z hladu ve válečném období demonstrovaly již dříve, ale MDŽ poprvé slavily 8. března 1917 v Petrohradě. Datum se nakonec ustálilo a manifestace se poté konaly v tento den v různých částech světa. OSN oficiálně uznala MDŽ až v roce 1975. Následně jej přijaly mnohé národní vlády.

Zatímco v Česku se v tento den křečovitě mlčí, muže s kyticí stěží uvidíte, na stovkách míst po celém světě se bere vážněji, ve formě manifestací, pochodů a různých aktivit se ženy opět, na počátku 21. století, domáhají svých nezadatelných práv. Nebo snad také sdílíte pocit, že hlasovacího práva již ženy dosáhly a tím se vyřešily jako mávnutím proutku i ostatní formy diskriminace? Nevyřešily. Ženy mají třetinové platy oproti mužům, dochází k feminizaci chudoby (absolventka jakéhokoli oboru se uplatní při shánění zaměstnání prokazatelně hůř než absolvent stejného oboru, je víc nezaměstnaných žen před důchodem a víc žen těsně po mateřské dovolené, které také nemohou najít práci), pojmy jako je domácí násilí či obchod se ženami jsou pouze vágní výmysly postižených, nezakotvené v zákonech a tudíž skoro nepostižitelné, dosud ženy absolvují dvě směny - práci a domácnost. Asi by se dalo pokračovat i dále....
A právě boj za odstranění diskriminace žen dostal do kolébky tento svátek. Že se dnes účelově spojuje pouze s komunismem, je nejen nebezpečná zkratka nepodložená hlubším pohledem do historických reálií, ale i snaha dosud maskulinní společnosti držet ženy v područí. Zneužít se dá všeho ve prospěch čehokoli. Příliš jsme z euforie ze svobody zblbli, dokázali šmahem odsoudit vše, jen proto, že existovalo v minulém režimu a roubovat nové iniciativy bez ohledu na tradice. Zdůvodňovat skoro zákaz MDŽ jen tím, že „komunisté dali ženám mýdlo a muži se pak ožrali“, je nejen krátkozraké, ale hlavně primitivní. V tomto kontextu navrhuji, aby se neslavili Josefové, protože se vždy ožerou i Karlové. A co jejich ženy doma?

Takže, pánové, kašlete na politiku, očistěte ve svém srdci dehonestovaný svátek a pokud chcete, kupte kytičku. Určitě potěší! A ženy? Přijměte ji rády, ale uvědomte si, že podstata MDŽ netkví pouze v té květince, ale v životě pokud možno stejných možností a kvalit.

PS. Hezky si to dnes užijte!Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: anonym - 8.3.2006 - 12:14

Ve školách se dnes MDŽ skoro nepřipomíná, naopak se profanuje Den matek. Tak jako se kreslili přáníčka maminkám k MDŽ, dnes se to pod stejným nátlakem dělá k jiným svátkům. I před velikonocemi se malují kraslice, před Vánoci zdobí stromek. není to nic ideově politického, jak by se mohlo zdát, ale celkem pochopitelná reakce na aktuální události. Nechte už svátky dýchat, ať se s tím každý vypořádá podle svého. Kdo a jak např. slevíte Upálení Husa? Nepříší se Vám . máj? Proč je v kalendáři? Nebo že s ním smiřuje ten volný den?

Od: MUŽ - 8.3.2006 - 13:37

Ženy nikdy z diskriminace nevyjdou, třeba už jen proto, jak samy brojí proti vlastnímu svátku, specielně teď, když je zpět.Spíše by si ho měly hýčkat a ne svůj jediný boj obrátit proti němu!!!

Od: Martina - 8.3.2006 - 13:39

Tak já jsem žena a pro mě osobně tohle není žádný svátek!

Od: Jindřiška - 8.3.2006 - 14:27

Snad se může každý rozhodnout sám. Já taky nejuchám 27. ledna ani vstup do NATO mě nevykolejí z běžných záležitostí. Spíš si trochu připomenout, co se kdy stalo.naopak s opilci se setkávám i ve zdćela všedních dnech, aniž by je nějaké spory o významných dnech vzrušovaly.

Od: anonym - 8.3.2006 - 14:31

MDŽ mě provází od mala, tak mě nijak nepobuřuje. ženy s kytičkou dostali polibek, strávil se hezký večer, co je na tom špatného?

Od: Jindřiška - 8.3.2006 - 14:33

hmmm

Od: Ondra K. - 8.3.2006 - 17:29

nač řešit
Bulvarizování tohoto tématu za posledních 15 let způsobilo, že se oněm píšou nic neřešící sálodlouhé diskuze o ničem. Jakoby jedna květina za rok měla zachránit vztah mezi mužem a ženou. Bude nám líp s tímto svátkem nebo bez něj? Ani jedno. Dneska má svůj den úplně každý. Den nekouření, den kadeřníků, den bez aut, den nemocných, den homosexuálů... Já oslavuji každý den co žiji a jestli má svátek Renata, truhlář nebo žena mi dojem ze dne nezmění.

Od: Renata Šindelářová - 8.3.2006 - 21:56

No, já teda, když má svátek Renata, tak si to taky užívám. :-))))

Od: Hanka - 9.3.2006 - 8:07

Pěkný článek
Zrušilo se MDŽ, zavedl Valentýn, přesně napsáno, ode zdi, ke zdi. Neumíme být moc sami sebou. Některým ženám, matkám, se to líbilo, že byl zrušen, protože svátek matek byla oslava opravdu jen těch matek a MDŽ? Tam jsme dostaly čokoládu od dědy i většinou my, ještě děti. Je to hezky napsáno, nutí to k zamyšlení, mnohdy člověk raději odsoudí to, čemu nerozumí. Ženy mají opravdu horší "startovní podmínky" pro cokoliv, ale pravdou je, že jsou vytrvalé, přemýšlející a to umí být na NĚKDY mužskou zbrklost a megalomanství lék. Jinými slovy, žena, když chce, si vyšlapává tu cestičku postupně, pomalu, je si vědoma, že se musí víc snažit, než muž, aby dosáhla svého. Ale musí dostat šanci, jsou země, kde na můj vkus, když se tomu dal volný průchod, měla žena dost nemilé místo na zemi, pokud vůbec měla, natož, aby se mohla prosadit, pracovat. Pro můj mozek to byl a je extrém, co se kde děje a v tomto svátku si umím představit i symboliku - jakoby projev radosti, že tu jsme, ať už jako holčička, nebo babička. Ne jen matka (ta taky, ale to už je jiná tradice), ale celkově, že nás ti chlapi prostě mají rádi. Nevím jak vy, ale já jsem dostala, až jsem partnera upozornila, že mám svátek navíc, kromě večeře v čínské restauraci (malinká naše tradice 1x týdně) ještě navíc dortík vedle v cukrárně ;-)

Od: Jindřiška - 9.3.2006 - 8:27

Jak říká Ondra, každý den se může něco slavit! jsem pro! Ale MDŽ bych chtěla mít jen tak, očištěné od balastu politiky, abych třeba nemusela mít výčitky si vzít tu dotyčnou květinu. Samozřejmě si nemyslám, že 8.3. se spasí včechny nabourané partnerské vztahy, ale někde funguje.A pro ty starší je to tradice.

Od: Jindřiška - 9.3.2006 - 13:38

Hanko, blahopřeji k hezky prožitému dni nebo večeru, takle by to mělo být. Aspoň tak si to představuji. Hezky prožitý večer, třeba při svíčkách. Třeba inspiruješ i další.

Od: Hanka - 17.3.2006 - 11:11

Jindřiška
Díky. Ale ono není až tak k čemu gratulovat. Nemám takového dokonalce, který by mi snášel to, co mi na očích vidí. Já jsem to udělala tak, že jsem přišla na místo setkání, v legraci a hraně vyčítavým tónem jsem prohlásila, že mám dneska svátek a že jsem zvědavá, jestli si toho vůbec někdo všimnul. Když jsem dřív vyčkávala, pak jsem jen brečela, že si nevzpomněl buď na tu událost, nebo na to, co jsem říkala, že jsem chtěla. Věřím, že spousta chlapů by ženě snesla modré z nebe, ale musí si dost často o to říci :-)

Od: Jindřiška - 17.3.2006 - 11:19

Pravda je, že můžům někdy nedochází, co žena chce. Zase je pravda, že to neumíme říct na rovinu a pak tlačíme. Když chceme např. jít do kina, tak řekneme: tamhle dávaj hezký film. Muž odpoví: Ano slyšel jsem taky, že je hezký. tečka. Muž nehledá mezi slovy, reaguje na slova. Takže musíme říct: Miláčku, pojďme teď do kina! dokonce ani podmiňovací způsob nemusí vést ke kýženému výsledku o:))

Od: Hanka - 17.3.2006 - 15:21

Jindřiška
Přesně tak. A někdy tak, jak jsi uvedla (tedy na plnou hubu) pomůže až na třetí; čtvrté až desáté zopakování. ;-) a rovnoměrně přidávat na intenzitě hlasu.

Od: Jindřiška - 17.3.2006 - 17:46

To jo, tak to funguje. Většinou když si ale takhle něco vynutím, tak mě to už nebaví.

Od: Hanka - 20.3.2006 - 10:19

To byla legrace. Ačkoliv - někdy to vážně tak funguje. Já to celkově až tak vážně neberu, takže si drze řeknu o cokoliv, vím koho mám před sebou a že se neurazí, nechci-li nemožné, naopak. Pro mě je důležité si to užít, ne řešit, jestli se ten druhý chová dostatečně galantně. ;-)

Od: Jindřiška - 21.3.2006 - 18:50

Je umění si o něco říct jemně, slušně ale s důrazem. Myslím, že tady máme ještě co dohánět. Muži i ženy. zanechat náznaky, vzít opřímost do ruky s velkou dávkou asertivity. tak vzhůru do toho!!!!

Od: Hanka - 22.3.2006 - 12:04

Jo, to je přesně pravda. Co si nakonec budeme nalhávat, oni nás pánové taky nešetří ;-)

Od: pan Des - 23.3.2006 - 12:57

MDŽ je dobrý svátek....a to že ho někdo předepsal do kalendáře udělal skvěle .... kdyby tam nebyl i když ho uznávám tak bych si ani nevzpomněl ...ano jsem uspěchaný trotl který potřebuje popostrčit ... je ještě nekdo takový ?

Od: anonym - 23.3.2006 - 16:21

taky si myslím, od toho kalendář je.o:)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0222 s