Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníKontroverzní hollywoodská hvězda Jane Fondová

23.03.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha se jmenuje prostě "Jane Fondová" a jedná se o neautorizovanou biografii, kterou několik let sestavoval Christopher Andersen. Obsahuje fakta, doplněná výpověďmi Jane i jejich blízkých.

Jane Fondová se narodila se 21.12.1937 v ohnivém znamení Střelce a nespoutanost tohoto živlu zřejmě ovlivnila veškeré její jednání i život. Jane Fondovou označují za kontroverzní hollywoodskou hvězdu, která se po celý svůj život projevovala jako rebelant a zároveň emancipovaná a energická žena, přičemž zajímavé je, že často ztvráňovala i podobné role.

Jane je dcerou slavného herce Henryho Fondy a psychicky labilní matky Frances Brokawové, kterou se nenaučila milovat. V dětství toužila po tom, aby se jí matkou stala herečka Katherine Hepburnová, kterou obdivovala a i později ji považovala za svůj herecký vzor. Bezkonfliktní vztah však Jane neměla ani s otcem, zde docházelo ke srážce dvou silných osobností. Malá Jane vyrůstala s mladším braterm Peterem (později filmový herec a režisér) na otcově kalifornské farmě. Od dvanácti let, po sebevraždě své matky, trávila čas většinou u babičky v Connecticutu, kde navštěvovala Greenwich Academy. O herectví se zpočátku nezajímala, studovala hru na klavír a malířství.

K herectví se vlastně přiblížila díky své kráse. Profesionální uměleckou kariéru zahájila jako modelka v New Yorku a v roce 1960 debutovala na Broadwayi v show "Byla to malá holka". Skutečné slávy dosáhla až pod vedením francouzského režiséra Rogera Vadima, svého času jejího manžela. Ve francouzských filmech, např. v Barbarelle, však vynikly spíše Janiny tělesné půvaby než herecké schopnosti. V Americe se k těmto filmům vyjadřovali chladně, ovšem ve Francii dosáhla Jane obrovské popularity. Když se sem po několika letech vrátila, fanoušci ji přivítali se vší slávou a ovacemi. (Jen tak pro zajímavost, měla tehdy dělat partnerku Alainu Delonovi ve snímku "Joy House" a ještě před natáčením prohlásila: "Nepochybně se zamiluji do Alaina Delona. Milostné scény mohu hrát, jen když jsem zamilovaná do svého partnera." že nic neříká naplano, dokázala záhy, když v několika týdnech rovzrátila dlouhodobý vztah Delona s herečkou Romy Schneider.)

Svých nejčestnějších hereckých úspěchů dosáhla Jane v sedmdesátých letech, kdy několikrát získala nominaci na Oscara a také jej opakovaně obdržela. O filmování Jane tvrdí: "Dostane se vám do krve, ničí vás to - jeden den jste nahoře, druhý dole." To pro Jane platí dvojnásob, v pracovním i osobním životě.

Na přelomu 60. a 70. let Jane velmi aktivně působila v kampani proti válce ve Vietnamu. Vystupovala se skupinou zvanou F.T.A. (Free the Army, Osvoboďte armádu) s protiválečným programem v okolí vojenských základen na Havaji, Filipínách a Tokiu - a vysloužila si za to obrovskou kritiku. Později se za některé své protiamerické výroky musela omluvit. Sama své, často protichůdné, jednání omlouvá tím, že "jedná instinktivně a emocionálně".

Kromě toho se Jane Fondová od osmdesátých let věnovala propagaci aerobiku (prostřednictvím videokazet a populárních knih) a neslané diety. Propagovala zdravý styl a v souvislosti se svými videokazetami také tristně odmítala plastickou chirurgii. "S vráskami, povadlými rysy a šedivými vlsy se musíme smířit. Musíme pochoit, že jsou známkou našich životních zkušeností," tvrdila moudře. Jistě se domníváte, že Jane Fondová dělá v tomto případě sama sobě nejlepší reklamu. Ovšem tak se to jeví na první pohled. Jane se v dětství trápila svou otylostí a v období dospívání si napomáhala strkáním prstu do krku, čímž si způsobila bulimii. Později si vytvořila závislost na sedativech a necelý rok po plamenné obžalobě plastické chirurgie si nechala odstranit tuk z horních a dolních očních víček a o další půl rok později si nechala zvětšit prsa implantací malých silikonových vložek.

Každopádně vše, co Jane Fondová ve svém životě udělala, udělala s pevným přesvědčením o správnosti svého jednání. Bez ohledu na to, že před časem jednala naprosto opačně. Prožila si své okamžiky slávy jako sexuální symbol i zuřivá feministka, byla levicovou kritičkou kapitalismu, zatímco její majetek se odhadoval na sto milionu dolarů. Vyzkoušela si nejen jako herečka, ale jako člověk, veškeré role života. A i když stála na samém vrcholu slávy, ocitla se i v pochybnostech, pokoře i ve vězení. Pokaždé však v sobě našla novou sílu, zašlapala své trápení do země a vrhla se do nového boje, boje proti světu i proti své vlastní výbušné povaze.

Kniha "Jane Fondová" obsahuje 289 stran a vydalo ji nakladatelství Votobia.


Zdroj fotografie: www.osobnosti.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0464 s