Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníI obyčejnou rýmu lze přelstít

20.03.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ani na počátku jara nemáme k lehkému nachlazení s ohledem na nestálé počasí daleko, spotřeba kapesníků vzrůstá, a stejně tak i naše špatná nálada. Rýma nás skutečně dokáže pěkně otrávit a potrápit, ale i jí lze celkem úspěšně překonat, ba dokonce i předcházet.


Myslíme na prevenci

Nejjednodušší je se opravdu před rýmou ochránit, což znamená intenzivní posilování obranyschopnosti organismu. Proto se doporučuje především otužování, sportovní aktivity a hlavně pravidelný přísun vitamínů ve formě ovoce a zeleniny a rovněž vitamínových přípravků. Můžeme také užívat prostředky, které jsou přímo určeny pro zvýšení obranyschopnosti. Tento režim doplňujeme pobytem na čerstvém vzduchu.


Co je to vlastně rýma?

Rýma je velmi nakažlivá nemoc, která se šíří nejen vzdušnou cestou, tedy kýcháním a kašláním, ale samozřejmě i přímým kontaktem. Proto zvláště v prvních dnech, kdy výtok z nosu obsahuje největší množství virů, bychom si měli mýt ruce po každém vysmrkání a při kýchání a kašli bránit přenos virů na své okolí přiložením kapesníku.
Rýma přichází celkem nenápadně, prvně nás začne lehce škrábat v krku a cítíme se mnohem unavenější než jindy, někdy nám lehce stoupne i teplota, po dvou až třech dnech pak rýma vypukne naplno. Slzí nám oči, kýcháme, kašleme a bolí nás hlava.


Jak rýmu léčit?

Léčba antibiotiky se v tomto případě pochopitelně neuplatňuje, neboť ty na viry nezabírají. Nicméně to neznamená, že vyrazíme ráno do zaměstnání, abychom během cesty nakazili ostatní a taktéž kolegy v kanceláři, ale naopak je nutné zůstat doma v teple a nezapomínat na dostatek tekutin. Při teplotách se nejčastěji podávají léky s obsahem paracetamolu. Úlevu mohou poskytnout také nosní kapky nebo spreje. I ve stravě dbáme na lehká jídla, polévky a ovoce.
Běžná rýma zhruba po týdnu mizí. Ovšem při déletrvajícím výskytu komplikací typu vyšší teplota, lapání po dechu, sípání, zrychlené dýchání, či vytékání hlenu z nosu, okamžitě vyhledáme odbornou pomoc lékaře, protože mohou znamenat jiná a závažnější onemocnění.Zdroj obrázku v úvodníku: nature.com
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0191 s