Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníStephen King jako R. Bachman : Srovnáno se zemí

05.04.2006   Alena Křivánková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Těžko říct, co vedlo nakladatelství Beta – Dobrovodský k vydání Kingova románu, který on sám raději podepsal pseudonymem Richard Bachman. Možná to byl čirý masochismus vyvolaný nudou z pravidelného úspěchu vydávání jiné Kingovy tvorby nebo iluze, že jméno „King“ prodá všechno.

Hledáte-li kingovskou klasiku, vyváženou mixáž hororového napětí, fantaskna a mystiky, sáhněte raději někam jinam. Tohle byl zřejmě pokus o psychologickou studii a zas tak moc se nevyvedl.

Hlavní hrdina Kingova příběhu, pan Dawes, či spíše jeho dům, stojí v cestě výstavbě dálnice. Za oběť jí má padnout i prádelna, kde Dawes pracuje, a on jako vedoucí pracovník dostal úkol najít pro ni novou budovu, kam by se provoz přestěhoval. Dawes si postaví hlavu - nebude se stěhovat ani on ani prádelna. Sice ujišťuje svoji ženu, že jim našel nový dům, podobně jedná i s vedením prádelny, když fabuluje o tom, jak vyjednává o koupi jiné budovy, ale nedělá nic. Naopak si jede koupit zbraně a naváže kontakt se strejcovským mafiánem Magliorem ( taliánským, jak jinak ), od něhož chce koupit výbušniny, aby mohl vyhodit alespoň část stavby do povětří. To také v určitém okamžiku vývoje děje provede. Někdy mezi tím od něho žena uteče k rodičům, odkud se mu ještě občas pokuší domlouvat, aniž by chápala celý rozsah jeho pomstychtivého šílenství.
Během těchto událostí komunikuje pan Dawes vnitřně s jakýmsi záhadným Freddym případně Charliem, z čehož postupně pochopíte, že Charlie byl jeho malý syn, který zemřel na mozkový nádor. King tady použil stejný bizární prvek jako v Zelené míli u paní Mooresové, jeho nemocný syn měl kvůli své chorobě záchvaty neobyčejně sprosté mluvy, kdy své okolí zaplavoval nejvulgárnějšími nadávkami. Ale jinak jeho existence nemá v ději valný význam, snad jen jako zřídkavá reminiscence na dřívější pěkné dny, či ve schizofrenních rozmluvách jako projev narůstajícího Dawesova vyšinutí.
Knihou se mihnou i další postavy mírně zpestřující děj, dívka Olivie, poněkud lehčí povahy a se sklonem k drogám, jež mu poskytně tělesnou útěchu, bývalý kněz Drake, který se zas pokusí o útěchu duševní, ale s dějem líně plynoucím to nijak nezamává.
S nepřehlédnutelnou řemeslnou rutinou, ale značně rozvláčně, popisuje King-Bachman na skoro 300 stranách depresi muže, který najednou spolu s domem a zaměstnáním ztrácí i smysl života, ale velikost té deprese a její teatrálnost se zdají trochu přitažené za vlasy. Až se chce mluvit o vaření z vody. Během čtení si sice říkáte „proboha, ať už do toho Dawes praští a něco vyhodí do povětří“, ale ani ne tak z nějakého nesnesitelného napětí jako spíše z touhy, abyste už knihu měli zdárně za sebou, protože čtenářská čest vám nedovolí ji odložit nedočtenou. Co kdyby na posledních stránkách ještě něco překvapivého přišlo… Nepřijde. Ujišťuji vás.

Zdroj fotografie: Nakladatelství Beta – DobrovodskýKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Tonka - 26.5.2006 - 21:33

Mne sa to pacilo
Mne sa to pacilo, roman sa mi nezdal az taky rozvlacny, ako pisete. Nie je to klasicky Kingov horor, ale je to fajn. Aj ostatne romany vydane pod pseudonymom Bachmann : Kliatba, Muz na uteku a Strazci zakona su urcite vysoko citatelne.

Od: Alena Křivánková - 14.6.2006 - 23:37

RE:Mne sa to pacilo
Samozřejmě se to někomu jinému může líbit. Četla jsem vše od Kinga, co vyšlo v češtině, a tohle mi prostě přišlo nejslabší.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0285 s