Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 29.9.2020, svátek má Michal 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 503
Registrovaní čtenáři: 510
Publikovaných článků: 12952
Komentářů: 11150


MěřeníVelikonoce - svátky jara

14.04.2006   Petra Nachtmanová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Správné přivítání jara začíná velikonocemi. Splétáme pomlázky z vrbového proutí, svátečně zdobíme byt, terasu i zahradu, a hlavně vyrábíme v kuchyni spoustu lákavých dobrot.

K velikonočním dekoracím patří jarní květiny – hrnkové macešky, prvosenky, narcisy. Zaséváme zrní do oválných a kulatých mís a mezi zelenou posazujeme kuřátka, zajíčky a vajíčka v jakémkoliv provedení.
Mezi typické velikonoční dekorace patří věnce a vejce. Vejce zdobíme dle místních zvyklostí – voskovanou batikou, obtiskováním samolepek, malováním. Nezapomeňme, že nesmí na velikonočních dekoracích chybět peří.
V kuchyni převládají svátky mazancové a nádivkové. K tradičním jídlům dříve patřila skopová, jehněčí a kozlečí masa, polévka krupovka, špenátový pudink, jidáše s medem, kapří řízky s bramborovým salátem, žampiónová polévka, pečená štika s bramborem, jehněčí na slanině s bramborem, vaječný kopec atd.

Tvary sladkého pečiva připomínají církevní věrouku – např. splétané jidášky jako lži zrádce i jako provaz, na kterém ho oběsili. Vyskytují se v různých podobách – starší prameny udávají písmeno S, tvar točenic, bochánků, preclíků. Zvykem je pojídat jidáše s medem, který symbolizuje zdraví, sílu a soudržnost.

Pro bochánek či mazanec je charakteristické množství vajec. Dnes známe mazance nasladko, ale dříve se do nich zapékala slanina či uzené maso.
Beránek převzal roli masitého pokrmu, dříve se pekl výhradně z kynutého těsta. Měl nahradit skutečného velikonočního beránka, který se prý pojídal na památku Krista, obětovaného jako nevinný beránek.

Nesmělo chybět pečivo ve tvaru kola nebo v podobě ptáčků a zvířátek – ježka a lidí, miminek. To má přivolat jaro, štěstí, slunce a plodnost, doma či na poli. Dodnes slouží jako zpestření svátečního stolu.

Zdroj fotografie: www.severskelisty.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0705 s