Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 29.2.2024, svátek má  

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníBez brambor se lze v jídelníčku obejít II.

19.04.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dnes se s vámi podělím o své zážitky z jídelen a restaurací, kde má alergie obvykle způsobí dvě věci a to pozdvižení a značnou neochotu mi vyjít vstříc.

Zážitky z cest a restaurací

Ve fázi téměř permanentního konzumování rýže se nacházím i v současnosti. Patřím ale k lidem, kteří nemají rádi tuto dobrotu suchou. Bohužel pro mě většina restaurantů počítá s tím, že si např. různá jídla z kuřecího masa dávají hosté jen s přílohou tvořenou z brambor, a tak šťávy pod masem vyrobí málo, ale zkuste jíst suchou rýži s poměrně suchými kuřecími prsy. No ono to jde, akorát pak na patře máte pocit, jako byste polkli suchý zips. A proto často žadoním o více šťávy, sonduji, kde by se nalezla i jakási omáčka, k velké nelibosti značné části číšníků, pro které symbolizuji člověka, co si moc vymýšlí. A nenarážím pouze v restauracích, onehda mi jeden zaměstnanec v naší firemní jídelně vynadal, abych si zvolila jako přílohu brambory, protože mi více sósu na rýži rozhodně dávat nehodlá. A v neposlední řadě jsem se upřímně pobavila na samopláteckém pobytu v Lázních Jeseník. Většinou se snažím jezdit na dovolené bez polopenze, či plné penze, lázně byly výjimkou, jíž si příště rozmyslím. Dopředu, abych se vyhnula všem trapnostem týkajících se mé stravy a nemusela jíst celý týden maso s chlebem, upozornila jsem na svůj hendikep. Cestovní kancelář mě ujistila, že v tom nespatřuje problém, abych hned po příjezdu nahlásila svůj požadavek na recepci. Po příjezdu do lázní mi na recepci slečna sdělila, že to mám nahlásit lékaři, a ve finále to dopadlo tak, že sice měli všichni vše nahlášeno, ale musela jsem žadonit od skutečně vzteklé a nepříjemné dámy přímo v jídelně o změnu příloh, načež mě usadila, že si snad řízek obalovaný v trojobalu mohu dát s rýží. Nemohu… K tomu všemu i přes mé upozornění skončila několikrát na mém stole polévka s brambory, přestože ta druhá byla obvykle klasický vývar s nudlemi, a proto jsem musela vždy polévkovou mísu vracet a doslova prosit o její výměnu.
Nejhorší zážitek mám ovšem z kuchyně bývalého zaměstnavatele, kdy ve stylu - co nám chybí, ušetříme, nacpali do vdolků vařené brambory (ovšem některé staré recepty tento postup doporučují), aniž bych o tom věděla, a přiznám se, že jsem to přes marmeládu a cukr nepoznala, alergická reakce přišla téměř okamžitě a stejně prudce jako ta úplně první. Když jsem si stěžovala a připojila žádost, zda bych mohla tedy získat vždy složení jídel, nesetkala jsem se zrovna se vstřícností a pochopením

Taková banalita!

S alergií na brambory lze žít opravdu bez potíží, je to věc naprosto banální i s ohledem na to, jakými nemocemi lidé trpí, sama jsem jich pár také na svém organismu „otestovala“. Přesto málokdo si umí představit, jak právě kvůli této banalitě vás téměř každý s chutí poníží, pomluví a ještě z vás udělá hlupáka. Nejsem mstivá, ale myslím že toto chování všem vydrží do té doby, než je samotné, nebo jejich blízké postihne něco podobného. Ne že bych to někomu přála.

Postižených přibývá

V momentě kdy se u mě zmíněná alergie projevila, se o ní téměř nikde nemluvilo, dnes už se mi zdá situace o něco lepší. Přesto teprve když vás postihne, pochopíte, jakou důležitou složku v naší potravě brambory tvoří. Postižený se může cítit proto poněkud zaskočen, chvilku trvá než se s novým stavem věcí vyrovná, a než si upraví svůj jídelníček. Abych jen planě nemluvila, tak jako již zkušený bezbramborový matador chci začátečníkům podat pomocnou ruku a to sestavením několika užitečných rad a receptů, jimiž si lze obohatit stravu, a potěšit chuťové buňky. Najdete je zde:(klikni)Předchozí díl: (klikni)Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0228 s