Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníTo „Království“

18.04.2006   David Šeterle   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

7. a 8. dubna se v divadle Disk představili studenti 3. ročníku herectví DAMU s premiérou hry současné české dramatičky Lenky Lagronové, s Královstvím. Řekněme, že jsem od představení očekával skutečně „mladou krev“, tedy nadšení člověka, bezprostřednost ztvárnění a ostrost pohledu na „dnešní“ problémy. - To zní stejně abstraktně jako název hry: Království.

Nyní už mohu jen konkretizovat, co jsem předeslal, neboť moje očekávání se vyplnilo. Samotná scéna navozuje atmosféru vzájemnosti a sblížení, jak diváká s divákem, diváka s hrou, tak diváka s hercem. Jakási alternativnost či novost není samoúčelná, jak by se mohlo zdát, není chtíčem po vyhranění se a odlišení mladého od starého, nýbrž vše má svůj hluboký smysl. Řekl bych, že ne vždy byl tento smysl samotnými tvůrci chápán rozumně, určitě byl ale procítěn - intuitivně nalezen.

Zde přecházím k dalšímu: divák dlouhou dobu jakoby intuitivně cítí, co se to před jeho očima odehrává. Na jednu stranu je vržen do abstraktního království, na druhou stranu se stává svědkem zcela konkrétního a známého příběhu: dvě sestry, Beátka (Zuzana Stavná) a Marta (Markéta Stehlíková), se do sebe naváží a zároveň hledají společnou řeč.

Samotná jména jakoby naznačovala. Tvrdá Marta a citlivá Beátka: předvádějí každodenní úzkost z mezilidských vztahů, ať přátelských či mileneckých - Beátka se snaží o přítele Davida (Michal Dalecký), zatímco Marta jí k němu podkopává cestu -, jež se v kontextu s dosud neurčitým příběhem hry zdá být absurdní a směšná.

V jedné části hry mi proběhlo hlavou ono „příjď Království tvé“. Nechci hru vztahovat k řešení náboženské otázky, i když svým způsobem tomu tak je, a to způsobem tím nejvnitřnějším: každodenní otázkou, tou nejhlubší a častou nejbolestivější, se nám stalo hledání svého domova, svého místa, prostoru - svého království. Kde můžu být a jak žít, abych byl vnitřně spokojený? Co je to a kde je Království?

Jakoby v pozadí hry vystupuje Šimona (Pavla Beretová), třetí sestra pro Martu nesnesitelným šílenstvím a pro Beátku neuvědoměným štěstím? Ve skutečnosti ale odpovědí na všechny otázky?

Každopádně hra se nejen příjemně dotýká našeho života, ale také proniká hluboko pod kůži a také kamsi... a ikdyž se zasměji, tak zůstává: to „Království“. Přese všechno k němu Beátka ukazuje cestu, a v tom je také filosofická, nejen herecká, mladost tohoto představení: Království nejen je, ale také jej musím dosáhnout, ikdyž se na počátku zdá všechno takové jako... „Okurky s medem!“


Hraje se v alternaci; další informace: http://vresovka.cz/kapr/index.php
Fotografie: Adam Eckardt.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0302 s