Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníCíl života? Tvoření!

04.05.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chci říct, že ať děláme přes den cokoliv, je dobré udržet jasnou mysl, upřímné city a neustále tvořit. Je jednoduché to říct, ano, ale také je jednoduché to dělat. Veškeré výmluvy a výjimečnosti utvrzující nás v tom, že takto žít nemůžeme, jsou lží. Myslím, že každý toto vnitřně cítí.

Život vábí svojí jednoduchostí. Kvetoucí líska. Smějící se dítě. Oslepující paprsky slunce. Ale jak si udržet tyto pocity? Jak uskutečnit jednotu svých myšlenek a pocitů? Jistě máme den a noc, bílou a černou, zimu a léto, muže a ženu. A další. Znamenají tyto protiklady nutně dobré a zlé, líbivé a nelíbivé, uspokojující a neuspokojující? Anebo se nad všemi protiklady vznáší jedno a to samé: dobro. Je to dobré.

Původně jsem chtěl začít psát o tvoření, potřeboval jsem k němu ale předchozí předmluvu. To, co nazývám tvoření, každý zná: to všeprostupující nadšení, jednoduchost, v tu chvíli samozřejmost, touha a láska. Když si připravujete jídlo, chystáte se na výlet, děláte překvapení. Často tyhle záblesky radosti, tyhle stavy zažíváme, když děláme něco pro druhé. Proč ne ale pro sebe? A proč „to“ nedělat neustále?

Takto definované tvoření se velice vzdaluje našemu vnímání umění: výtvarnému, literárnímu, hudebnímu. A přesto podstata těchto tvou tvoření musí být stejná. Umění jako tvoření má své výsledky, viditelné a zachytitelné. Kdežto život jako tvoření plyne a mění se a kde hledat výsledek?

Jaké chceme mít výsledky a jaké cíle? Toužíme po tom, abychom se radovali z fotografií z dovolené, z obrazu, jejž si přivezeme? Anebo toužíme, abychom se neustále a bezprostředně radovali? Bez pochyby obojí má stejný cíl: radost, jakési štěstí, neurčité a věčné dobro. Dosáhneme toho prostřednictvím fotografií a obrazů, ale také bezprostředně.

A to je to, co chci říci. Tvořme v každé chvíli, právě teď. Ikdyž za mými okny se valí mraky - ono je to dobré a mé nitro naplněné, má tvář se usmívá. Tvořím: neustále fotografuji obrazy a ukládám je do své mysli, každodenně prožiji několik filmů, skládám básně, abych je napsal, má mysl se vytáčí do nebeských výšin...


Fotografie: Klára Klepáčková.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Mirka - 4.5.2006 - 17:50

Radovat se můžeme
Radovat se můžeme z každého dobře vykonaného díla - a nemusí to být zrovna dílo umělecké. Může to být všechno, co se týká jakkékoliv lidské činnosti. Bohužel se mezi námi nacházejí jedinci, kteří se dovedou radovat i z toho, když někomu pokazí práci, počmárají nově omítnutou zeď, ošklivě pomluví souseda. To ale není radost, ale vlastně zlomyslnost.
Souhlasím s autorem. Radujme se z každodenního života, že můžeme tvořit - žít...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0326 s