Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníPředurčení ženy

28.04.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Žena v sobě nese krásné tajemství, poselství. Ať už „ženu“ chápu jako slovo, pojem, stav, anebo tu konkrétní bohyni, podstata ženy v sobě nese cosi hlubokého. Naši pradávní předci si velice dobře uvědomovali její úlohu, zatímco my dneska pomalu a jistě docházíme k docenění úlohy jak muže, tak ženy.

Podívejme se, co nám zanechala historie: v delfské věštírně měly hlavní úlohu Pýthie, ženy, které předávaly poselství a předpovědi celému Starému Řecku. Později ve středověku prosluly zejména čarodějnice, babky kořenářky, bylinkářky, vědmy. Dneska přiznáváme ženám větší intuici. Vyplývá nám z toho, že žena je předurčena k ztělesnění citu, vnímavosti, intuice vůči Zemi i vůči Nebi. Žena může být symbolem vášně, poníženosti, úpadku, ale také symbolem Evy, Matky Země – Gaie. Ale i symbolem zla, ďábla (tedy pokušení) a duchovního úpadku, ale též symbolem bohyně, samotné lásky.

Tomuto závěru by mohla protiřečit skutečnost, že křesťanství ženu zcela vyřazuje ze spojení člověka a Boha, protože jí zapovídá stát se kněžkou. Uvědomíme-li si ale, jak se církev brání mystice – pravému a bezprostřednímu spojení člověka s Bohem, jak zavrhovala učení o převtělování duše – skutečný a praktický věčný život, jak se často štítila pozemského života, je přirozené, že odmítá i symbol Života, samotnou lásku, cit ze všech nejvroucnější, ztělesněný ženou. Žena je naopak předurčena pro kněžské povolání – spojení Boha a člověka pro svou přirozenou vnímavost a citlivost, ovšem musí být velice moudrá – mužná, aby zvolila tu správnou – božskou energii, již bude vnímat, jejímž kanálem se stane.

Během svého popisu jsem se vzdálil od konkrétní ženy a začal uvažovat o jakémsi abstraktním symbolu ženy, o ženském principu. Toto rozlišení považuji za podstatné pro vztah muže a ženy, neboť člověk v sobě zároveň obsahuje muže a ženu, kteří musí být v dokonalé harmonii.
Nad to má pak mužské či ženské pohlaví jeho tělo.

Zobrazení mužského a ženského principu vidíme všude. Levá a pravá mozková hemisféra, logika a fantazie, analýza a intuice, racionální a iracionální, otec a matka, nebe a země, bílá a černá, moudrost a láska, dát a dostat, konkrétní a abstraktní, aktivní a pasivní, Slunce a Měsíc, světlo a tma, věda a náboženství.

Taková je žena a ženství. Pochopí-li žena své předurčení a muž své, mohou se stát Bohyní a Bohem, stvořit nový vesmír. Tak jako náš Otec na Nebesích tvořil s Matkou Zemí.

Nad to smysluplnost emancipace začíná a končí pochopením předurčení ženy.Fotografie: Klára Klepáčková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0383 s