Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníNepředpověděli, ale stvořili

26.04.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Síla mysli. Doceníme tuto moc, tuto hybnou páku světa, kterou Milan Kundera nazývá imagologie, tento dar člověku? Když spojujeme sílu mysli a sílu citu, dočkáváme se zázraků: Na počátku všeho stojí myšlenka - informace - přání spojená s procítěním - energií - touhou. A co se děje, když si své procítěné myšlenky neuvědomujeme? Co když „jen tak“ čteme, díváme se na televizi, žijeme?

Všechno má svůj jediný, pravý a původní smysl - tato pravda bolí, neboť trhá mnoho našich názorů, postojů a zvyků. Tato pravda ničí všechny lži, kupříkladu: ono každé pravidlo má výjimku zde neobstojí, neboť pravidlo je zákon, pevný a moudrý. Přesto jsou tyto pravdy tak krásné, neboť nás vrací k původní jedno-duchosti. Ovšem, již stvořeným věcem můžeme dát nový význam, pokud tak ale neučiníme, není-li pravda, že ona věc sebou nese také svůj vlastní a původní význam?

Živý člověk může být jako lupa, do níž svítí slunce, energie paprsku se zesiluje. Člověk může působit i naopak. Ale jako lupa působí člověk, když se dívá na dnešní televizi, poslouchá zprávy, čte re-klamy: násilí, mocichtivost a lži tak jen sílí. Ach, kdyby člověk jen věděl.

Co se stane se státem USA, když se jeho lidé hromadně dívají v četných filmech, jak na právě jejich stát útočí nejrůznější nebezpečí z vesmíru, teroristé a přemnoho dalšího? Co se stane s dítětem, kterému celé dětství říkají, jaké je, kterému říkají, jaká je pravda a co si má myslet? Jaké bude a jak bude smýšlet?

Daleko konkrétněji si můžeme představit čtenáře Julese Verna, jak s nadšením - s jakou touhou - snili a přemýšleli! A kolik jich bylo. Kolik lidí věřilo Nostradamovi, jeho předpovědím. Kolik věří - i dneska - nejrůznějším písmům. Skutečně předpovídají, nalézají to, jak to bude? Anebo tvoří? Podvědomě, ale tvoří?

A jak láskyplně a krásně lze tvořit novou budoucnost, moji, rodiny a Země. Tvořit Ráj na Zemi. Jakou sílu má národ, jenž se nadchne pro svůj hokejový tým. A jakou teprve, když sní o společném tvoření a radosti z něho. Síla mysli, je lidským nástrojem. Je však na čase, aby byla božským nástrojem.


Fotografie: Klára Klepáčková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0331 s