Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 25.6.2022, svátek má Ivan 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníVraždil, ale miloval...

02.05.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Do duše velice známého vraha, fantóma opery, nahlédla spisovatelka Susan Kay. Zatímco však všechny ostatní fantómovy příběhy, ať už zpracované knižně nebo muzikálově, spadají do doby, kdy zamilován do krásné Christiny kvůli ní i kvůli sobě vraždil v opeře, román tento autorky zvaný jednoduše FANTOM je prvním úplným příběhem několikanásobného vraha, počínaje jeho narozením a konče jeho smrtí.

 

Autorka nás vtáhne do děje prvními větami, slovy fantomovy matky: „Narodil se pánví napřed. A tak jsem až do posledního okamžiku nic netušila.“ Dramatický spád následuje v každé další větě, každém odstavci. S obdivuhodnou psychologií autorka popisuje fantómovu povahu, nešťastné důsledky jeho fyzického znetvoření. Ačkoliv celou knihu píše v ich-formě, nepíše ji z pohledu fantóma, ale i lidí pohybujících se kolem něho. Každou část knihy přitom píše někdo jiný. Je to svěží způsob, při kterém máme možnost poznat fantóma ze všech stran, pochopíme, jak ho viděli druzí a jak viděl i on sám sebe.

Od narození provázela postiženého Erika nenávist druhých lidí. Nedokázali pochopit jeho fyzické zohavení, báli se ho a ubližovali proto jemu i jeho matce, která se sama nedokázala s Erikovou podobou vyrovnat. Nikdy jej proto nepolíbila, ani když si o to sám řekl. To jsme ovšem terpve v úvodu. Když Erik uteče z domu, po smrti svého nejlepšího přítele – psa, poznává ve světě jen další ústrky a bolest. Ač houževnatě bojuje proti nenávisti a zlobě druhých, jedině proto dokáže přežít, že jeho toužebné nenaplněné srdce pomalu tvrdne a obrňuje se. Proti lidem, proti citu.

Původní Lerouxův Fantóm Opery se řadil mezi detektivní žánry, Susan Kay však svého Fantóma zpracovala jako psychologický společenský román, příběh fantóma se v jejím podání stává příběhem obrovské touhy po lásce, jejíž nenaplnění vede až k nenávisti. Příběh bolesti jednoho rozpolceného nitra, které touží být milováno, protože „i pavouk má právo na druha,“ ale fyzicky ošklivý Erik ne. Jeden z hrdinů popisuje Erika takto: „mísí se v něm způsoby mladého šlechtice s pudy zkušeného pouličního zabijáka.“ A slovy samotného Erika? „Dokázal jsem přežít krutost a nenávist. Nemohl jsem však již dále snášet štěstí druhých lidí. Nebylo možné dál žít s vědomím, že žádná z mých schopností nemůže přispět k tomu, aby mne někdy přijali jako člověka.“

Slova štvance, jež připomíná nestvůru z pohádky Kráska a zvíře, slova prchajícího odporného tvora, kterého všichni nenávidí a mají z něj strach, ačkoliv kdysi měl krásnou, geniální duši, neponičenou psychickým týráním, lidskou hloupostí a nízkostí. Jen několik málo vyvolených pochopí v Erikově životě hloubku jeho vnitřního utrpení, jen několik málo lidí zapomene na jeho ošklivou tvář a spatří skutečnou hloubku Erikovy geniální a citlivé duše, která začala zraňovat jen v obraně. Jednou z těch vyvolených se samozřejmě stane mladičká zpěvačka opery Christina Daae, která se musí rozhodnout mezi sžírající láskou - či snad spíše posedlou závislostí? - k fyzicky znetvořenému Erikovi a mezi něžně nevinným vztahem k mladému šlechtici Raoulovi Chagnymu.

Autorka nás v novém pojetí fantoma seznamuje se všemi podrobnostmi fantomova života. Seznamuje nás blíže se záhadným Peršanem, vysvětluje nám Christinin vztah k Erikovi. Popisuje, jak v Erikovi rostla nenávist k lidem a my náhle chápeme "proč", jakkoliv se Erikovy činy zdají neomluvitelné. Po tolika ústrcích, výsměšcích, bolesti a utrpení se spíš divíme tomu, že Erik ještě dokázal milovat - jakkoliv krutě nakonec ve jménu své lásky tento vrah, Fantóm Opery, jednal.

Tuto poutavou knihu, první úplný fantomův příběh, plný napětí a lásky, která vás pohltí a rozpláče, vydalo nakladatelství Domino.

Zdroj fotografií: fan.butterfly-effect.net, www.imaginationslave.comKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0282 s