Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníAlternativní politika

07.05.2006   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Všiml jsem si na sobě, že jsem se až ostýchal, anebo velice vážil slova při pomyšlení, že bych se podělil o svůj politický názor. Při tom by to mělo být jedno ze základních společenských témat, avšak skutečných a smysluplných témat - diskusí, nikoliv těch nedělních přestřelek. Přesto zůstáva, že politika do škol nepatří? Že politika má špinavé jméno?

Ať má politika jméno jakékoliv, ať donedávna byli lidé lhostejní, bezradní či zanevřeli, ať si mládež uvědomí podstatu politiky, anebo nikoliv, zůstává jedno: politik zastupuje mne samotného, a tak mu svěřuji část své vnější vůle (vnitřně jsem totiž volný, jak jen chci).

A právě na státní úrovni leží lékařství, školství, doprava, životní prostředí, zemědělství a samozřejmě mnohé další. Jednostrannost dosavadní politické vlády spočívá v uzavřenosti jejího pohledu. Slovo alternativa znamená „volbu ze dvou možností“, a právě alternativní medicína, školství, zdroje energie, ekologické zemědělství dovolují celostní a jednotný pohled na život - společnost a člověka.

Tato alternativa spojená s dnešním způsobem života činí tak zvané „zázraky“, neboť řešení a odpovědi našich problémů a otázek jsou náhle nasnadě. Stačí otevřít oči. Začít pracovat. A třeba se před tím ještě zastavit a myslet. Myslet.

To, co jsem nazval „alternativní politikou“, je právě spojení tohoto dvojího myšlení. Ani toto myšlení se ale neobejde bez jednoho. Sebelepší teorie potřebuji stejně hodnotnou praxi. A tak pokud mi na mnohé odpovídá program mé politické strany, pak jdu a podívám se, jak program vypadá v praxi v mém městě. Koho to volím? Konkrétně. Dialog je základem dnešní politiky. Vztah občana a politika dovoluje zpětnou vazbu, pochopení toho, co se skutečně chce, a často se při společném přemýšlení přichází na nová řešení.

Podle statistik nám občanům údajně nejvíce v minulém roce vadila korupce, úplatkářství, kriminalita a nezaměstnanost. Skutečně tomu tak je? Skutečně toto považujeme za nejbolavější místa naší společnosti? Nejen dávat hlasy, ale také se dívat a vést dialog a především chápat, že můj politický zástupce je Můj Zástupce. Skutečně jít za tím, kdo jedná přístupně a bere na mne ohledy, vnímám jako podstatu nejen politiky, ale vztahů vůbec.


Zdroj fotografie: Klára Klepáčková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jakub Křivánek - 10.5.2006 - 16:28

Hm, kterak napsáti hodně a neříci vůbec nic... abádáte politiky, aby se na věc dívali i z jiné stránky. Dobré. Zkusil jste si někdy dělat politiku, třeba na komunální úrovni? Potom byste pochopil, jaký propletenec mezi lidmi, názory a hlavně stanovisky to je. Věřte tomu, že mnozí vstupují do politiky s iluzí, že když budou používat hlavu, mohou spoustu věcí ovlivnit a pomoci spoustě lidí...

Od: David - 10.5.2006 - 16:54

Jakubovi
bádat politiky, to je právě něco, co nestačí. Bádat - smysluplně diskutovat - a třeba si i dupnout. Ano, dneska to tam venku vypadá trochu jinak. To, jak to tam bude vypadat zítra, to záleží na tom, jak si dupnu. Člověk, jenž dodnes plaká na tím, co se nám to přihodilo 1620, 1938 a 1968, je buď tím, kdo nevylézá ze svého koutu, anebo se nehlásí ke své vůli (svěřené "svému" zástupci). Ty roky mají něco společného. "Něco" z čeho se buď poučíme, anebo přibude další takový rok. - Zcela jistě teď idealizuji, co bych měl vůči politice dělat. Ale od idey - myšlenky vycházejí činy.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0579 s