Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 29.5.2023, svátek má Maxmilián 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13447
Komentářů: 11380


MěřeníLidská rodina – obyčejní lidé

04.05.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Poslední kniha, která prezentuje společnou fotografickou tvorbu otce a syna Benických. Skutečně poslední, protože syn Matúš nedávno nečekaně zemřel.

Exkluzivní fotografická publikace zahrnuje jejich tvorbu přibližně od roku 1975 do roku 2005. Oba vycházeli ze zobrazení vlastní rodiny a přátel a přes ně vyráželi na své cesty za poznáním. Dominuje v nich rodné Slovensko, ale i neopakovatelná Praha, která jim nabídla nový domov. Jejich fotoaparáty zaznamenávají i daleké poutě do tajemného světa velké Číny, poznávají arabský svět, Evropu, ale tvoří i v bývalém SSSR, především v jeho asijských oblastech. „Na těchto až nadlidsky těžkých cestách vznikala tato naše laskavá kultovní kniha,“ říká Karol Benický.

Karol Benický, přáteli důvěrně přezdívaný Karolko, se narodil 13. dubna 1940 ve Spišských Hanušovcích. Přes Oravu se postupně dostal až do Prahy, kde žije více než deset let. Jeho zobrazení není jen obyčejná fotka z cest, ale skutečně perfektní portréty navštívených míst. Tak jako prohlížíme rodinné album a vzpomínáme na dávné události, při pohledu na precizně pojaté fotografie Karola se dostaneme do slovenských dědin žijících svůj vlastní život, přeneseme se do Prahy i Paříže, v jiné publikaci můžeme objevovat krásu koňského těla. V současné době se plně soustředí na knihu věnovanou tématu čínského lidu na přelomu tisíciletí.

Fotografuje prosté lidi mnohdy žijící ve velmi tvrdých horských podmínkách. Výsledky svým charakterem připomínají malířskou práci. Jejich základním znakem se stává pokora doplněná silným výtvarným cítěním. Dalším bodem autorovy tvorby je pracovitost spojená s tvrdohlavostí. Díky této vlastnosti se pouští stále znovu do dalších fotografických, publikačních nebo výstavních projektů, které by mnohý smrtelník označil minimálně za troufalé. Takto např. vznikl i projekt výstavy, jež patřila k doprovodným kulturním akcím oficiální návštěvy prezidenta České republiky pana Václava Havla v únoru 2001 v Kuvajtu.

Karol Benický je vlastníkem nakladatelství Art Benický. Jeho syn, také umělecký fotograf, byl spoluvlastníkem nakladatelství, než letos na jaře ve svých 35 letech nečekaně zahynul. Je spoluautorem knihy Číňané na přelomu tisíciletí a rozšířených vydání publikací Zlatá Praha a Země česká, domov můj.

Karol a Matúš Benický, Lidská rodina, vydalo nakladatelství Mladá fronta v roce 2006

Zdroj fotografií: www.kosmas.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0217 s