Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníPár tipů na žhavou Filipojakubskou noc

29.04.2006   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V mém rodném kraji se ohně na 30. dubna zapalují pravidelně každý rok a tak mám hodně vzpomínek na čarodějnice, přičemž ty z dětství mi připadají nejhezčí. Vždy v podvečer městem kráčel lampiónový průvod, na který jsem se těšila nejméně od konce února, a hrdě nesla svůj lampiónek. Večer se pak šlo za město na koupaliště, kde se zapálila obrovská vatra. Lidé si povídali, opékali buřty a do toho tiše šuměl les.

Čarodějnice z dětství mi s odstupem času připadají nesmírně romantické. I letos webové stránky mého rodného Nového Města na Moravě slibují podobnou oslavu čarodějnic na koupališti, ale bez lampiónového průvodu. To v Železném Brodě naopak letos poprvé zvou všechny na lampiónový průvod a pálení čarodějnic v areálu muzea Běliště. Podobných akcí bychom našli po celé republice bezpočet.


Jak si ale užít čarodějnice, když žijeme ve velkém městě?

Pochopitelně považuji za nejlepší uniknout na venkov, nejlépe k někomu na chatu, udělat si ohníček, spálit symbolickou čarodějnici, opéct nějakou tu uzeninu, popovídat si s přáteli, a za zvuku trampských písní halasit do krajiny. Ne všem se ovšem naskytne tato ideální možnost. Navíc meteorologové hlásí nepříliš příznivé a chladné počasí.

Takže můžete třeba vyrazit na nějakou pražskou čarodějnickou party. Legendární Klub 007 na Strahově připravil Čarodejnický sabat v maskách, kde vystoupí kapely KORUPCE + ZAKÁZANÝ OVOCE + SEX PISTOLS AND HNF REVIVAL + DJ TCHI-TCHE MAN. Před zakouřeným klubem lze dát přednost venkovní akci v Café Na půl cesty výstižně nazvané Čarodějnice 2006, kde kromě jiného proběhnou koncerty skupin Landmine Spring, Le Laple, Natotata!, Sir Malkovich.
Slavit čarodějnice ovšem budou i dvě největší politické strany a to ČSSD a ODS, obě akce budou přístupné veřejnosti. Politici se tedy upálení kupodivu nebo naštěstí? nebojí. Přesto bych osobně volila jinou veselici než s politiky, možná tu, co se odehraje ve střední části parku nad statkem Ladronka, od 15 hodin nabídne velmi pestrý program, v němž se objeví filmová Saxana Petra Černocká, písničkář Vašek Koubek, bude se volit Miss čarodějnice aj., čili pestrý koktejl pro dospělé i děti.

A pokud z nějakých důvodů budete muset 30. dubna zůstat doma, nebo v práci, pusťte si určitě písničku O hajném Ondřeji od Zbyňka Zemana (http://www.volny.cz/zeman.zbynek/), z ní na vás alespoň zprostředkovaně dýchne kouzlo této tajemné noci.

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0193 s