Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníNa místo drog

14.05.2006   David Šeterle   Próza   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Drogy, těžké či měkké, až po alkohol, cigarety, kofein, všechny mají společného jmenovatele: únik, jenž časem představuje závislost. Jedná se o způsob, jak dvacáté století řešilo pocit zmatenosti, marnosti, bezcílnosti, nesmysluplnosti, necelistvosti, nesvobody. Závislost se pak stala daleko běžnější: na práci, sportu, jídle, televizi. Příčina toho všeho?

Každý ji intuitivně zná. Každý zná totiž tu svoji. Má to, co dělám tady a teď, smysl? Dělám to pro sebe? Jaký mám cíl? Nechybí mi část života? Jsem svobodný? Jsem šťastný? Miluji? Každá otázka má tolik odstínů, tolik tónů a vůní, některá se zdá na dotyk jemná, jiná hrubější - možná proto, abychom šli každý sám a snadněji se hledalo.

Kolikrát stačí se jenom zastavit. Zastavit nejen tělo, ale i mysl a city. Najednou to škubne. Položím otázku a kupodivu uslyším, že z nitra se ozývá odpověď. Kolikrát je to těžké, neboť náhle moje rozjímání převálcuje „cosi“ a má mysl opět pádí, city se valí. Nenachází se ale příčina v tom, že jsem zastavil kousíček toho „všeho“? Postavit přehradu nestačí.

Chci říci, že mnoho závislostí má příčinu v potlačování naší duchovní podstaty. Svých duševních přání. Že žijeme příliš svým tělem. Stejně tak to ale může být i úplně naopak. Proto nelze předepsat, ale ani hledat, žádný konkrétní všelék. Všelék může mít abstraktní podobu: chce to Lásku. Ale konkrétně ji musí najít každý sám.

Když bych hledal v hlubokém lese zpívající dub, určitě bych nejprve rád věděl, jak je ten les veliký, abych nekroužil na jednom místečku. U člověka se touhle „velikostí“ - celistvostí - jeví nejprve to, co mohu nahmatat, tedy tělo. Potom, co naopak vůbec nahmatat nemohu, tedy duch. Někde mezi tím nalézám duši. Tak tomu říkám já a vím, že tyto tři části tvoří dohromady celistvý les člověka. Les, jehož stromy začnou odumírat, když sáhneme po droze.


Zdroj fotografie: Klára Klepáčková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 14.5.2006 - 11:15

Velice milé. Díky za takový článek!

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0255 s