Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 27.9.2023, svátek má Jonáš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13521
Komentářů: 11387


MěřeníČernobylská tragédie po 20 letech-příčiny a viníci

29.04.2006   Aleš Misař   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

„Reaktory nedělají chyby, pouze lidé,“ prohlásil Anatolij Djatlov, provozní inženýr jaderné elektrárny Černobyl, zatímco kritické noci na 26.dubna 1986 připravoval se svou směnou osudný test na nouzový provoz turbíny. Sám Djatlov se přitom dopustil nejtěžší chyby tím, že přes protesty podřízených pracovníků tvrdošíjně trval na obejití předpisů schválených pro provedení pokusu. Tato nezodpovědnost podpořená arogantní umíněností nakonec vedla k nejvážnější havárii jaderné elektrárny v dějinách lidstva.

Černobyl, v překladu „pelyněk“, to slovo samotné zavání předtuchou zkázy. Jeho zlověstný obsah se tragicky naplnil před dvaceti lety při výbuchu ve stejnojmenné jaderné elektrárně na Ukrajině. Od té doby nad námi Černobyl visí jako černé memento a připomíná jej bohužel také stále aktivní plíživé dědictví chorobného záření, které už stačilo znetvořit miliony lidských životů, včetně těch nenarozených.

Přechováváme tedy v představách ponurý obraz jakési katastrofy, ale víme vůbec o jejím skutečném rozsahu? Víme přesně, jaká lidská pochybení jí předcházela a kdo je za ně zodpovědný? Především nepodléhejme zjednodušené představě, že v elektrárně došlo „k jadernému výbuchu". Ve skutečnosti došlo "pouze" k přetlakování vnitřku reaktoru nahromaděnou párou.

Do tragédie vyústilo několik nešťastných okolností posílených selháním lidského faktoru: Na začátku stál pokus, jenž měl prověřit, zda by při případné poruše reaktoru setrvačnost turbíny dokázala ještě po 45 vteřin vyrábět elektřinu potřebnou k pohánění chladících čerpadel, regulačních tyčí a k osvětlení řídícího střediska. K provedení pokusu se musel nejprve postupně snížit výkon reaktoru. S ním technici začali časně z rána 25.dubna; vše mělo vyvrcholit až o 24 hodin později. Mezitím se ale vystřídal personál, a proto zůstalo dokončení úkolu na noční směnu, jež ale nebyla řádně seznámena s postupem předcházející směny.

Autoritářský Djatlov se navíc rozhodl vzít průběh testu zcela do svých rukou a nařídil snížit výkon mnohonásobně pod bezpečnou mez, nedbaje upozornění vedoucího směny Alexandra Akimova. Zároveň s klesáním výkonu se totiž snižoval i průtok chladící vody, a to mělo za následek hromadění se a přehřívání páry v zařízení. Reaktor se stal velmi nestabilním. Chybou operátora Toptunova se štěpná reakce dokonce úplně zastavila. Djatlov proto rozkázal z reaktoru vytáhnout grafitové regulační tyče, nezbytné pro ovlivňování výkonu; přitom údajně Djatlov - ale podle jiných zdrojů již denní směna - nechal odpojit havarijní signál, který jedině mohl ještě zabránit nejhoršímu automatickým odstavením reaktoru. Jednalo se o poslední možnost na záchranu.

Když technici v jednu hodinu ráno poznávají vážnost situace, pokoušejí se bleskurychle zasunout zpátky všechny regulační tyče. Ty už se ale zpět zasunout nedaří, neboť reaktor díky hromadící se páře změnil tvar - ozve se rána - grafitové tyče se zasekly. Zmohutnělá síla páry vítězí a její ohromný tlak odsunuje 2000 tun těžké víko reaktoru, kam se ihned dostává vzduch. Reakcí vodní páry s grafitem vzniká vodík, který způsobí explozi. Do okolí je rozmetáno 700 tun směsi radioaktivního grafitu a jaderného paliva. Radioaktivní zkázu pomáhá rozsévat i následný požár v reaktoru. Zmatení operátoři na ústředně se zatím zdráhají uvěřit, že by mohlo dojít ke katastrofě tak hrozného rozsahu. Dva členové štábu, vyslaní do nebezpečné zóny, stačí ještě před smrtí Akimova zpravit o tom, co se odehrává. Za pět minut k vražedné výhni dorazí přivolaní hasiči. Zhruba čtyři hodiny bez náležitých ochranných oděvů bojují s ohněm, sice úspěšně, ale mnoho z nich za to zaplatí životem. Patří tak k prvním obětem černobylské tragédie, ty další, přímé i nepřímé, přišly na řadu v následujících dekádách. Zasloužil se o to pohyb radioaktivních mračen. Ta se v prvních dvou dnech po události rozptýlila podle měnícího se směru větru nad většinou Evropy, převážně v severní části, ovšem české země nevyjímaje. Zákeřně tiché paprsky začaly konat trpělivý rozklad na vší živé tkáni, stojící v jejím smrtonosném dosahu.

Při takové rozměrné tragédii se po právu ptáme: kdo je vinen? Komu patří trest? Historie nám předkládá překvapivě jasnou odpověď: Černobylská katastrofa byla přičtena na vrub trojici mužů: vedoucímu směny Alexandru Akimovi, operátoru Leonidu Toptunovovi a zástupci hlavního inženýra Anatolijovi Djatlovovu. Vinu těchto tří mužů později přebrala a rozvinula sama v sobě sovětská vláda neuvěřitelně liknavým postupem při zveřejňování nemilosrdné pravdy o radioaktivitě. Národní vlády zemí východního bloku jí bohužel ve stručně optimistickém zpravodajství ochotně přizvukovaly. Toto téma ale vyžaduje samostatné pojednání.

Lidské viníky lze samozřejmě ztrestat snadněji než mocenské instituce. Ovšem dva z nich – Akimova a Toptunova „odměnilo“ samo jejich zkázonosné dílo – smrt z ozáření je stihla tři týdny po incidentu. Ten, kterému by měl pro jeho fatální neústupnost a sobeckou nezodpovědnost připadnout nejtěžší díl viny, vyvázl ze všeho nepoměrně lépe – byl sice odsouzen k deseti letům vězení za porušování bezpečnostních předpisů, ale už v roce 1990 se dočkal propuštění. O pět let později zemřel na infarkt. Ani nejkrutější trest ale nesmaže skutečnost, že na fatální pochybení - ať už tří nebo stovky hříšníků - si vybíralo daň na zdraví i životech spousty nevinných lidí. Snad tedy nejenom vidíme výstražné světlo vyzářené jedovatými paprsky dvacet let staré tragédie, ale vnímáme jej skutečně jako nutné poučení.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina - 29.4.2006 - 16:06

Na celé věci bylo nejhorší, že se všichni tvářili, že se nic nestalo, nebyli jsme tehdy vůbec informovaní, vůbec jsme netušili, co to může přinést... Pamatuju si na to velmi dobře, vím, že o tom dost mluvili tenkrát na Svobodné Evropě, a máma kvůli tomu do mě cpala nějaký sardinky či co, každý den povinně, nevím, kdo jí to tehdy poradil.-). Já se z toho doslova osypávala,tak si to budu pamatovat navždy.

Od: Renata Šindelářová - 29.4.2006 - 19:42

Martina
Nojo, to je vlastně pravda, ale to mě nenapadlo. V rybách je jód a jód se podává i ozářeným. No, kolem mě tedy Černobyl kdysi proběhl jen jako "už se stalo, ale je to hodně daleko, tak se vlastně nic neděje".
Udivuje mě, že si tehdy Gorbačov myslel, že to všechno ututlá - ale možná si nikdo v té chvíli nedovedl představit ty obrovské následky, když ve skutečnosti nešlo o atomový výbuch. Že se radioaktivita donesla na evropský kontinent zjistili v podstatě jen náhodou Švédové, když se jim nějaký zaměstnanec v jejich atomové elektrárně jevil jako ozářený a nakonec zjistili, že ozářený není on, ale jeho boty. Kdyby si radioaktivní spad onen zaměstnanec s sebou do práce nepřinesl, nebo se o to Švédsko dál nezajímalo, tak by se to nakonec třeba Rusům i ututlat podařilo.

Od: Jindřich V. - 30.4.2006 - 17:58

Nedělejme si iluze. Soudruh Gorbačov byl obyčejný sovětský aparátčík, vychovaný ve stalinském duchu. Choval se tak, jak uměl, tak jak bylo zvyklostí v této zaostalé zemi. Ke "glasnosti a perestrojce" byl dohnán!Katastrofální ekonomika a neudržitelná ideologie sovětského imperia, již byla dávno předurčena k zániku! A mimo jiné...nepila se na kritické směně v Černobylu vodka?? Nedivil bych se...

Od: Renata Šindelářová - 1.5.2006 - 17:07

Jindřich V.
Ano, z několika článků, které jsem četla, vyplývá, že někteří zaměstnanci byli v inkriminovanou dobu opilí.

Od: Valkyra - 6.5.2006 - 11:02

Radioaktivita
Pred dvema dny jsem se doslechla, ze v zamorenem okoli Cernobylu se radioaktivita nedrzi nad silnicemi... Par metru od nich, smerem do prirody (ktere se kupodivu dari, oproti lidem, dari vyborne) je namerena radioaktivita mnohonasobne vyssi. Porad mi to lame hlavou, nevite, jak je to mozne?

Od: Hema - 22.7.2006 - 16:28

Pletu se já nebo autor? Já mám totiž pocit, že Akimov a Toptunov byli nakonec obvinění zproštěni...Navíc si představte, jak se musel cítit Toptunov, který byl v postatě začátečník, udělal chybu ("zastavení štěpné reakce"), chtěl ji napravit ( návrh na vypnutí reaktoru), ale výhrůžkami byl přinucen udělat něco, s čím nesouhlasil ( vytažení tyčí), a nakonec byl "odměněn svým zkázonosným dílem" ...
Kromě toho i Akimov a samotný Djatlov se báli trestů "shora" v případě nedokončení experimentu.
Soudí se vždycky lehce, zvlášť od klávesnice.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.03 s